עתיד תחנת הכח רידינג: שינוי החלטה מהיר וקרב קרדיטים
4 חודשים לאחר שהתקבלה החלטה להשתמש ביחידות ייצור חשמל ניידות, שר האנרגיה החדש, ח"כ אלי כהן, מודיע על סגירת תחנת הכוח רידינג. המשרד להגנ"ס טוען שהוא הוביל את שינוי ההחלטה, משרד האנרגיה בתגובה: הודעה תמוהה ולא רלוונטית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/2/2024

ח"כ אלי כהן שנכנס לתפקיד שר האנרגיה לפני חודש הפך בשבוע שעבר החלטה של קודמו בתפקיד, ח"כ ישראל כ"ץ, שהתקבלה לפני פחות מחצי שנה – בדבר העתיד של תחנת הכח רידינג.

במקביל, ניצתה תחרות קרדיטים לאחר שהמשרד להגנ"ס פרסם הודעה לפיה ההחלטה החדשה התקבלה 'בהובלתו', לאחר שהציג מתווה דומה לפני כחודש. משרד האנרגיה בתגובה: "הודעת המשרד להגנ"ס תמוהה ואיננה רלוונטית מבחינה מקצועית להחלטה שהתקבלה על ידי השר". הפרטים המלאים על כך בהמשך הכתבה.

מדובר בתחנת הכוח רידינג בתל אביב שהושבתה לפני כשנה וחצי בשל הצורך לפנות אסבסט משטחה. התחנה הייתה אמורה לשוב ולפעול למשך מספר שנים נוספות, אולם כדי להחזירה לשימוש נוצר צורך בשיפוץ מקיף. לכן, לפני כשנה הוקם צוות בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה קובי בליטשטיין (שבינתיים עזב עם ישראל כ"ץ למשרד החוץ), יחד עם נציגי הגופים הממשלתיים הרלוונטיים, שבחנו את האפשרויות והמליצו להמנע משיפוץ התחנה, וכחלופה להציב שתי יחידות ייצור חשמל ניידות שפועלות על גז. פתרון זה אומץ על ידי שר האנרגיה דאז, ישראל כ"ץ, בספטמבר האחרון.

כעת, חודש לאחר שח"כ אלי כהן מחליף תפקידים עם ישראל כ"ץ, הוא מודיע כי הוא "מאמץ את החלטת הצוות המקצועי", הפעם ההחלטה היא שלא יחדשו את ייצור החשמל ברידינג, ושטח התחנה ינוצל כנקודת קליטה לכבל תת ימי להולכת חשמל ולטובת מתקני אגירת חשמל. חלק נוסף של השטח יחזור לציבור.

אין ויכוח כי ההחלטה החדשה תוביל לצמצום זיהום האוויר בתל אביב, אך במשרד האנרגיה לא מסבירים מהיכן יגיע החשמל שתחנת הכוח רידינג הייתה אמורה לייצר, וכנראה שרובו יגיע מתחנות כוח אחרות, מחוץ לתל אביב, שם ייגדל זיהום האוויר.

קישורים לדוחות המקצועיים המפורטים מופיעים בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

  1. המשרד להגנ"ס מתריע: לא נעמוד ביעדי הפחתת זיהום אוויר, 20.8.2023
  2.  עיכוב בהפסקת השימוש בפחם לייצור חשמל, 28.12.2023
  3. הסרת האסבסט ברידינג תידחה בשנתיים וחצי, 22.12.2020
  4. הוות"ל אישרה להקים 3 תחנות כוח גז חדשות, 3.1.2022
  5. הקלות בהיתר הפליטה של חברת החשמל במלחמה, 15.10.2023

הצוות המקצועי בתקופת השר כ"ץ המליץ על יחידות ייצור ניידות

תחנת הכוח רידינג לא פועלת כיום לאחר שהושבתה לפני כשנה וחצי לצורך הסרת אסבסט. בינתיים החשמל למרכז גוש דן מגיע בהולכה מתחנות כוח אחרות. אך בשל הגידול הצפוי בביקוש לחשמל, בעיקר בגלל הגידול באוכלוסייה, מגמת החשמול במגזר הביתי והמעבר לתחבורה חשמלית, הצפי היה כי לא ניתן יהיה להמשיך להסתמך על ההולכה בלבד בתקופה שבין השנים 2026-2030 – אז יהיה צורך בייצור חשמל ברידינג. לאחר מכן, תחנת הכוח ברידינג אמורה להיסגר לצמיתות, כאשר במקביל יקומו תחנות כוח חדשות בשולי גוש דן.

כדי למצוא פתרון לתקופת הביניים בשנים 2026-2030, הוחלט על הקמת צוות ממשלתי בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, קובי בליטשטיין, יחד עם נציגי משרדי האוצר והאנרגיה, רשות החשמל ומינהל התכנון, תוך התייעצות עם החברה הממשלתית לניהול רשת החשמל "נגה".

לפי הדוח המסכם של הצוות הממשלתי, שפורסם בספטמבר האחרון, הצוות בחן שתי חלופות לייצור חשמל ברידינג בשנים 2026-2030: שיפוץ תחנת רידינג או הקמת שתי יחידות ייצור ניידות. החלופה האחרונה נבחרה. כלומר, הנחת הבסיס הייתה כי חייבים לייצר חשמל ברידינג באותן שנים. אגב, בדוח עצמו נאמר כי: "בממשלות הקודמות הועלתה חלופת היחידות הזמניות, אך מספר פעמים התקבלה החלטה להתקדם עם חלופת השיפוץ". כלומר גם ההחלטה להשתמש ביחידות ייצור ניידות, הפכה החלטות קודמות בנושא.

הצוות המקצועי משנה את המלצתו: הפסקת ייצור החשמל ברידינג

ביום שלישי האחרון, 4.5 חודשים לאחר ההחלטה של כ"ץ על הקמת יחידות ייצור ניידות, משרד האנרגיה פרסם הודעה לפיה שר האנרגיה החדש, ח"כ אלי כהן, אימץ את החלטת הצוות המקצועי והחליט על הפסקת ייצור החשמל בתחנת הכוח רידינג בתל אביב.

השטח יפונה וישמש למטרות אזרחיות, בינהן הרחבת שטח החוף. אך חלק ממנו ימשיך לשמש את משק האנרגיה כאתר לאגירת חשמל ונקודת קליטה לכבל הולכת חשמל תת ימי.

מבירור שערכנו, הסיבה לשינוי לא נובע מכך שאגירת החשמל והכבל התת ימי יספקו את החשמל שנדרש לייצר ברידינג בשנים 2026-2030, אלא מכך שבחודשים האחרונים החברה הממשלתית לניהול רשת החשמל הארצית, חברת "נגה", ביצעה בדיקה מחודשת של מערכת הולכת החשמל בכל הארץ, ובמרכז הארץ בפרט, ולאור התקדמות משביעת רצון בפיתוח מערכת ההולכה, שינתה את הצפי בנוגע לצורך בייצור חשמל באתר רידינג בין השנים 2026-2030, לפיה כן אפשר יהיה להתסמך על הולכת חשמל מתחנות כוח אחרות.

במשרד האנרגיה אומרים כי ההחלטה תחסוך לצרכני החשמל מאות מיליוני ש"ח בעקבות ביטול הקמת יחידות הייצור הזמניות ברידינג. חברת החשמל, רשות החשמל, וחברת ניהול רשת החשמל "נגה" – בירכו כולם על החלטתו של כהן.

המשרד להגנ"ס: אנחנו הובלנו לשינוי התוכנית

לדברי המשרד להגנת הסביבה, החלטת משרד האנרגיה לבחור בחלופת אגירת החשמל התקבלה הודות למתווה שהוא פרסם בנושא לפני כחודש. במתווה של המשרד להגנת הסביבה הוצגה תוכנית להשגת הביטחון האנרגטי בגוש דן באמצעות אגירת אנרגיה משולבת בייצור סולארי במקום התוכנית שקודמה להקמת טורבינות גז מזהמות ברידינג.

לפי המשרד להגנ"ס, היתרונות באימוץ חלופת אגירת החשמל הן מניעת זיהום אוויר מקומי ומסוכן בתוך שטח אורבני צפוף וכן השגת שיפור ממשי בביטחון האנרגטי של גוש דן והשגת חיסכון גדול למשק ולצרכני החשמל.

מתקני אגירה יכולים למעשה לאגור חשמל שנצבר במהלך היום באמצעות פאנלים סולריים, ולאפשר שימוש בחשמל שנאגר בשעות הלילה, אז הפאנלים הסולאריים לא מייצרים חשמל והביקוש לחשמל דווקא עולה. כך ניתן לחסוך משמעותית בייצור חשמל בדרך ירוקה וחסכונית.

משרד האנרגיה: הודעת המשרד להגנ"ס תמוהה ואינה רלוונטית

אלא שמשרד האנרגיה מכחיש את טענת המשרד להגנ"ס, ואומר כי היא: "תמוהה ואיננה רלוונטית מבחינה מקצועית להחלטה שהתקבלה על ידי השר". במשרד האנרגיה מסבירים כי ההחלטה להפסיק את ייצור החשמל ברידינג היא תוצאה של עבודת מטה מקצועית של משרד האנרגיה והגופים הרלוונטיים למשק החשמל ולא קשורה לעבודה שהציג המשרד להגנ"ס לפני חודש. בנוסף לכך, במשרד האנרגיה מסבירים כי ההחלטה להפסיק את הייצור ברידינג נובעת מהתקדמות ניכרת בפיתוח מערכת הולכת החשמל ולא בשל הקמת אגירה או הניסיונות לבזר את יצור החשמל בגוש דן.

במשרד האנרגיה מסכמים: "נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, שצריך להבין כי בשורות טובות מבחינה סביבתית יכולות להגיע גם ממשרדי ממשלה אחרים."

התייחסויות

שר האנרגיה והתשתיות, אלי כהן: "זוהי בשורה חשובה לתושבי גוש דן, אזרחי ישראל ואיכות הסביבה. אנחנו הופכים את ייצור החשמל בישראל ליעיל ונקי יותר ומחזירים את החוף לתושבים. אני מודה לכל הגורמים במשק, למשרד, לרשות החשמל, לנגה ולחברת החשמל שפעלו רבות לטובת הנושא".

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "אימוץ חלקו הראשון של המתווה המקיף והחלופי המבוסס אגירת אנרגייה, שאותו גיבש ודחף המשרד להגנת הסביבה, יקדם את משק האנרגייה ויביא למניעת זיהום אוויר מסוכן ופליטות גזי חממה תוך השגת חיסכון משקי של מיליארדי שקלים".

מאיר שפיגלר, מנכ״ל חברת חשמל: ״אני מברך את השר על החלטה מקצועית וראויה שמתאימה לעת הזו. ההחלטה מעניקה מענה לצרכים האנרגטיים של המדינה לשנים הבאות, באיזון ראוי במבחן עלות מול תועלת. עמדתה הנחרצת של חברת החשמל לגנוז את השיפוץ ובכך למנוע השחתת כספי ציבור, התקבלה במלואה לאחר תקופה ממושכת של דיונים עקרים. החלטת השר היא בשורה שעם ישראל יצא נשכר ממנה״.

סמי תורג'מן, יו"ר דירקטוריון נגה: "אני מברך את השר על שאימץ את עמדתנו בקבלת ההחלטה האמיצה. הכוון של ללכת על אגירה היא הנכונה כי היא ירוקה ויעילה יותר. אנחנו כמנהל המערכת נדע להתמודד עם האתגרים ולבצע את העבודה".

אמיר שביט, יו"ר רשות החשמל: "רשות החשמל מברכת על ההחלטה להשתמש באתר רידינג לטובת צורכי משק החשמל, ותומכת בראיה של קידום אגירה במרכזים אורבניים לאור פיתוח האיזורים האורבניים, קידום התחבורה החשמלית בהם והביקושים הגוברים. זאת לטובת אמינות האספקה וקירוב הייצור לצריכה, תוך שימוש בחשמל ירוק ונקי".

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה