הקלות בהיתר הפליטה של חברת החשמל כדי להבטיח אספקת חשמל במלחמה
המשרד להגנת הסביבה נענה לבקשת משרד האנרגיה וחברת החשמל לעדכן את היתר הפליטה לאוויר של תחנת הכוח הפחמית בחדרה, כדי להכפיל את קצב פריקת הפחם ולהבטיח אספקת חשמל במלחמה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/10/2023

בימים האחרונים פרסם המשרד להגנת הסביבה תיקון להיתר הפליטה לאוויר של תחנת הכוח הפחמית אורות רבין בחדרה. כתוצאה מכך חברת החשמל תהיה רשאית להכפיל את קצב פריקת הפחם, לשנות את תכולת הגופרית בפחם ולפלוט תחמוצות גופרית מעבר למה שמותר לה בשגרה. אחת ממטרות התיקון המרכזיות היא להגדיל את מלאי הפחם כדי להבטיח אספקת חשמל רציפה לתושבי המדינה בעת המלחמה. התיקון יהיה תקף רק לתקופת החירום.

המשרד להגנת הסביבה התייעץ עם איגוד ערים שרון-כרמל לגבי שינוי היתר הפליטה, והצדדים סיכמו על עיבוי מערך ניטור האוויר סמוך לתחנת הכוח בחדרה וסביבתה. תחנת הכוח הפחמית בחדרה נחשבת לאחת ממקורות הזיהום הגדולים בישראל והיא פולטת מרכזית של תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן, פחמן חד חמצני, חלקיקים נשימים ועוד.


כתבות רלוונטיות:

  1. אישור חריג לקצא"א להגדיל את פעילותה באילת, כתחליף לאשקלון, 12.10.2023
  2. המשרד להגנ"ס מתריע: לא נעמוד ביעדי הפחתת זיהום אוויר, 20.8.2023
  3. חברת החשמל: נעמוד ביעד הפסקת ייצור חשמל מפחם, 18.7.2023
  4. חברת החשמל החליטה להשהות את ההסבה לגז, 27.6.2023
  5. עלות של 6 מיליארד ₪ למשק בשל עיכוב ההסבה לגז, 16.2.2023

לאזן בין הצרכים: אספקת חשמל או זיהום אוויר

משרדי הממשלה ניצבים כעת בפני דילמה: הצורך לשמור על אספקת חשמל אל מול הצורך לצמצם נזקים בריאותיים מזיהום אוויר ככל הניתן. אספקת חשמל נחוצה לניהול שגרה תקינה של אזרחי המדינה, כמו גם לבתי החולים ולהיבטי ביטחון הקשורים בחשמל.

לצד זאת, משרד הבריאות העריך לפני שנים אחדות כי מדי שנה יש 50 מקרי מוות מוקדם בשל זיהום האוויר מתחנת הכוח הפחמית בחדרה.

על כן יידרש ממשרדי הממשלה, ממנהלת המערכת חברת נגה ואף מחברת החשמל להפעיל שיקול דעת ולאזן בין צורכי הביטחון לצורכי הבריאות. כפי שפרסם המשרד להגנת הסביבה, ניטור האוויר באזור תחת הכוח בחדרה יתרחב בשל ההקלות בהיתר הפליטה, ויש לעקוב אחר הפליטות ולעדכן את ההחלטות במידת הצורך, אם המלחמה תימשך זמן רב. 

תחמוצות גופרית, הצפויות להיפלט בשיעור גבוה יותר כתוצאה מהכפלת פריקת הפחם, נמצאו כמעלות את הסיכון לפניות למיון במחלות נשימתיות ולבביות , כמו גם לאשפוזים בשל מחלות נשימה.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: