הסרת האסבסט ברידינג תידחה בשנתיים וחצי
חברת החשמל צפויה לקבל דחייה של שנתיים וחצי להסרת האסבסט מתחנת הכוח רידינג בתל אביב, מכיוון שהדבר כרוך בהשבתת התחנה לשנה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/12/2020

בעקבות קושי לעמוד בלוח הזמנים שהציב החוק למניעת מפגעי אסבסט, פורסם השבוע להערות הציבור תיקון לתזכיר חוק מניעת מפגעי אסבסט, לפיו חברת החשמל תורשה לסיים את הסרת האסבסט מתחנת הכוח רידינג בתל אביב באיחור של שנתיים וחצי מהמועד האחרון שקבוע בחוק.

החוק שהותקן בשנת 2011 קבע כי מתקנים תעשייתיים יחויבו להסיר אסבסט פריך ששימש כבידוד תרמי במבניהם בתוך 10 שנים, עד ל- אוגוסט 2021. ואילו העדכון הנוכחי דוחה את התאריך האחרון להסרת האסבסט מתחנת הכוח רידינג ל- 1.1.2024, אם יאושר לאחר הערות הציבור.

אפשר להגיש הערות להצעה לתיקון החוק עד לתאריך 6.1.2021. באמצעות אתר החקיקה הממשלתי.


כתבות רלוונטיות:

  1. קנס גבוה לצה"ל כי לא הסיר אסבסט, 23.3.2020
  2. שלילת רישיונות ל-14 עוסקים מורשים באסבסט11/11/2019
  3. תושבי נהריה עדיין חוששים מחשיפה לאסבסט קטלני29/05/2019
  4. הסתיים שלב א' של פרויקט פינוי האסבסט בגליל ב-325 מיליון ₪20/6/2017
  5. מידע נוסף על אסבסט | infospot

חברת החשמל ביקשה הארכה בשל הצורך להשבית את המתקן לשנה

לפי דברי ההסבר לתיקון המוצע, חברת החשמל, בשיתוף רשות החשמל ומשרד האנרגיה, פנתה למשרד להגנת הסביבה בשנת 2019 לאחר שהבינה כי לא תצליח לעמוד בלוח הזמנים המוגדר בחוק להסרת האסבסט מתחנת רידינג בת"א.

בפנייתה למשרד טענה החברה כי הסרת האסבסט מהמתקן כרוכה בהשבתה של תחנת הכוח לתקופה ממושכת של למעלה משנה, שיגרום לחשש ממשי לפגיעה באספקת החשמל. בעקבות כך המשרד להגנ"ס הסכים לאשר את דחיית ההסרה.

בתוך כך, נאמר כי בחלקים הלא פעילים של תחנת הכוח רידינג כבר הוסר האסבסט הפריך, וכי בשנים האחרונות ביצעה חברת החשמל פעולות נרחבות להסרת האסבסט הפריך במתקניה השונים, על פי תכנית פעולה מדורגת בתיאום מול המשרד להגנ"ס.

עוד מצוין במסמך כי תחנת הכוח מיועדת להשבתה לצמיתות בשנים הקרובות לאחר חיבור תחנת מיתוג "עתידים". ההליכים לאישור תחנת המיתוג והקמתה מצויים בשלבים מתקדמים.

צה"ל נקנס בעבר על אי עמידה בלוח הזמנים להסרת אסבסט

זה לא פעם ראשונה שגוף ממשלתי מתקשה לעמוד בדרישות החוק למניעת מפגעי אסבסט. לפני כחצי שנה דיווחנו כי המשרד להגנ"ס קנס את צה"ל בסכום של 1.4 מיליון ₪ עקב אי עמידתו בזמני החוק להסרת האסבסט.

לצד הקנס, המשרד אישר לצה"ל תקופת הארכה להסרת האסבסט לאחר שפנה אליו בעניין, וכן הארכה מיוחדת עד לסוף שנת 2027 להסרת אסבסט מכלי טיס פעילים (בפועל מרבית הרכיבים מתוכננים להיות מוסרים עד לסוף שנת 2025).

בעבר היה האסבסט בשימוש נפוץ ברחבי העולם הודות לתכונותיו המיוחדות, בהן עמידות בפני אש, חום ומים. אך הוא הוכח כמסרטן לקראת סוף המאה ה־20.

החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק גובש בשנת 2011 בוועדת הפנים והגנת הסביבה, במטרה להגן על הציבור מפני נזקי האסבסט. הרכיבים המשתחררים במהלך התפוררות האסבסט הם אלו המהווים סכנה בריאותית, ונקבעה שורת חובות להסרת החומר בשימושיו השונים לרבות בתעשייה, במבני ציבור ובצה"ל.

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה