כרמל אולפינים תשלב פסולת ממוחזרת בייצור חומר גלם לתעשיית הפלסטיק
החברה חתמה עם חברת UBQ Materials על אספקת חומר תרמו-פלסטי המופק מפסולת, שישולב בשרשרת הייצור ויאפשר לה לספק חומר גלם ירוק יותר לתעשיית הפלסטיק
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 26/10/2021

חברת כרמל אולפינים מקבוצת בזן חתמה על הסכם עם החברה הישראלית UBQ Materials לשילוב פסולת ממוחזרת בייצור חומרי גלם המיוצרים עבור תעשיית הפלסטיק בישראל ובאירופה.

החומר שיסופק לכרמל אולפינים הוא תרמו-פלסטי ידידותי לסביבה, המבוסס על מרכיבים ביולוגיים, והוא ישולב בתחילת שרשרת האספקה בפולימרים מסורתיים. בעקבות כך הלקוחות מתעשיית הפלסטיק, אשר מסתמכים על כרמל אולפינים כיצרנית הפולימרים היחידה בארץ, יוכלו לרכוש ממנה חומרים בעלי טביעת רגל פחמימנית מופחתת הניתנים למיחזור.


כתבות רלוונטיות:

  1. האסטרטגיה החדשה של בזן: מימן ופלסטיק ירוק, 28.7.2021
  2. ההמלצות הסופיות של ועדת המנכ"לים, 09.6.2021
  3. בזן וסונול יקימו תחנת תדלוק מימן, 22.4.2021
  4. בז"ן בפני פרשת דרכים היסטורית, 13.05.2021
  5. למידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה infospot

טביעת רגל נמוכה וצמצום הטמנה

ההסכם החדש בין החברות מספק שני יתרונות סביבתיים חשובים: חומרים בעלי טביעת רגל פחמימנית מופחתת וצמצום פסולת להטמנה.

חברת UBQ Materials היא חברה ישראלית שהופכת פסולת עירונית לא ממוינת, המיועדת להטמנה, לחומר גלם ראשוני לתעשיית הפלסטיק לו קראו UBQTM. בכך שכרמל אולפינים תשתמש בפסולת הממוחזרת הזו ותייצר ממנה פוליפרופילן מיוחד  “Eco CAPILENE ®”, היא תספק ללקוחותיה מוצר עם טביעת רגל פחמנית מופחתת לעומת מה שהתרגלו לקבל ממנה.

הכמויות הראשוניות של UBQTM יסופקו על ידי מתקן הייצור של UBQ ליד קיבוץ צאלים, ולאחר מכן יסופקו מדי שנה כ-10,000 טונות מהמפעל ההולנדי של חברת הבת של כרמל אולפינים -Ducor Petrochemicals - שיחל לפעול ברבעון האחרון של 2022.

האסטרטגיה החדשה של בזן

ההסכם הנוכחי מתקשר ליעד שבזן הציגה במסגרת חשיפת האסטרטגיה החדשה שלה לפני 3 חודשים: להגיע לייצור של 15% פולימרים ירוקים עד 2025 ול-30% פולימרים ירוקים עד 2030.

פולימרים הם חומר הגלם שממנו מפיקים פלסטיק. כיום בזן מספקת חומר גלם של פולימרים (פלסטיק) לכ-300 מפעלים מקומיים. במהלך העשור הקרוב היא מתכוונת להשקיע בטכנולוגיות חדשניות בתחומי המחזור הכימי, הביו-פולימרים והפולימרים המתכלים. בין היתר, באמצעות שיתופי פעולה בתחום (כולל עם חברות UBQ ו-Melodea).

במסגרת האסטרטגיה החברה גם שואפת להוביל את שוק המימן הירוק לתחבורה ולתעשייה בישראל.

בזן הציגה את האסטרטגיה החדשה חודשים אחדים לאחר סיום עבודת ועדת המנכ"לים לעניין מפרץ חיפה, שהמליצה לפנות את החברה המזהמת ממפרץ חיפה בתוך כעשור. בנוסף לכך, המודעות העולמית לבעיית פסולת הפלסטיק מתמרצת את יצרני הפלסטיק לעבור לפלסטיק ירוק.

התייחסויות

מלאכי אלפר, מנכ"ל קבוצת בזן: "ההסכם הוא צעד נוסף לקראת מימוש התכנית האסטרטגית שהצגנו והרחבת פורטפוליו הפולימרים המתקדמים והניתנים למחזור-על (upcycled) שאנו מספקים לתעשיית הפולימרים ופותחים בפניהם אפשרויות חדשניות וידידותיות יותר לסביבה. במסגרת האסטרטגיה החדשה של קבוצת בזן שהוצגה בחודש יולי האחרון בזן הציבה יעד להגיע לייצור של 15% פולימרים ירוקים עד 2025 ול-30% פולימרים ירוקים עד 2030."

טאטו ביג'יו, מייסד ומנכ"ל משותף של UBQ Materials: "UBQ שיתפה עד כה פעולה עם מותגים ויצרנים של מוצרים סופיים. שילוב ה-UBQ™ בשלב ייצור הפולימר, לא רק מרחיב את הפצת החומר על פני שרשרת האספקה אלא פותח דלתות ללקוחות חדשים ויישומים חדשים".

אסף אלמגור, סמנכ"ל בקבוצת בזן ומנהל כאו"ל: "באמצעות פיתוח של מרכז המחקר ופיתוח שלנו בחיפה אנו יכולים לסייע ללקוחות שלנו היום לעמוד ביעדי הפיתוח הבר קיימא של האו"ם (SDG) על ידי אספקת פולימרים בעלי טביעת רגל פחממנית מופחתת ובנוסף מפחית הטמנת פסולת. בזן מספקת לשוק הפוליפרופילן העולמי יותר מ-500 אלף טון בשנה, והשילוב של UBQTM ישפר את הפרופיל הסביבתי של המוצרים שלנו ויאיץ את המעבר של התעשייה ליוזמות ירוקות יותר".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>