הנישוב עבר ללא השפעה על איכות האוויר בחוף. גז החל לזרום
הרוח הדרומית הרחיקה את הפליטות מהאסדה ולא נרשמה עלייה בריכוז המזהמים בחוף. חלק מהתושבים התפנו מבתיהם במהלך הנישוב והלכו להפגין בתל אביב. היקף הפליטות מהאסה היה נמוך מהצפוי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/1/2020

ההרצה והנישוב של אסדת לוויתן הסתיימו אמש בהצלחה והגז מאסדת לוויתן החל לזרום ללקוחות השונים, ביניהם חברת החשמל, מצרים וירדן. הנישוב עבר ללא השפעה של ממש על איכות האוויר ביישובי חוף הכרמל, כנראה הודות לרוח הדרומית שנשבה בשעות הרלוונטיות.

חלק מהתושבים באזור לא קיבלו את עמדת המשרד להגנת הסביבה לפיה אין סיכון בריאותי לתושבים ולכן אין הנחיות מיוחדות, והתפנו מבתיהם בשעות הנישוב, חלקם הגיע להפגין בתל אביב.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. תלונה במשטרה על פגיעה בתחנת הניטור בנחשולים, 29.12.2019
  2. המשרד להגנ"ס עצר את הנישוב מאסדת לוויתן בדקה ה-90, 26.12.2019
  3. הפסד כפול למאבק נגד אסדת לוויתן, 19.12.2019
  4. בית המשפט עוצר את ההרצה של אסדת לוויתן, 18.12.2019
  5. אלקין: "לא קיים סיכון לתושבי החוף בהרצה של אסדת לווייתן", 15.12.2019
  6. מידע נוסף על היתרי פליטה לאוויר | infospot

היקף הפליטה בפועל נמוך מהצפי

המשרד להגנ"ס מדווח כי פעולת הנישוב החלה בבוקר אך רק משעה 15:20 ועד השעה 16:30 לערך התבצע החלק המשמעותי של הנישוב, ובמהלכו נפלטו כמויות גדולות של פחמימנים, כולל המזהם בנזן המוכר כמסרטן. המשרד מוסיף כי היקף הפליטה מהאסדה בפועל היה נמוך משמעותית מהכמויות שהוערכו טרם ביצוע הנישוב.

לדברי המשרד, ריכוזי הבנזן לאורך כל שעות היום בתחנות ניטור איכות האוויר מול האסדה היו דומים לאלה שנמדדו ביחס לתקופת הייחוס של 1 נובמבר עד 22 דצמבר (תקופה בעלת תנאים מטאורולוגיים דומים). הריכוזים השעתיים המרביים בתחנות השונות לאורך החוף נעו בעת הנישוב בין 0.41 ל-1.40 מק"ג/מ"ק, לעומת ריכוזים שעתיים מרביים של 2.93-1.47 מק"ג/מ"ק בתקופת הייחוס, כאשר ערך הסביבה שחריגה ממנו נחשבת לזיהום אוויר חזק או בלתי סביר, עבור בנזן, הוא 3.9 מק"ג/מ"ק.

הפעילים הסביבתיים: הנישוב היה קצר מהמתוכנן

לטענת הפעילים הסביבתיים ובראשם ארגון 'שומרי הבית' הלחץ הציבורי הוכיח את עצמו והביא למיקוד הרשויות בבריאות הציבור ופיקוח ואכיפה מדוקדקים.

אלא שב'שומרי הבית' טוענים כי משך פליטת המזהמים בנישוב היה קצר מהצפוי והסתכם בכ-20 דקות בלבד, משך זמן שאינו מתאים לכמות הצפויה של מזהמים שהייתה אמורה להיפלט - מעל 1,500 טון מתאן ו-24 טון חומרים אורגנים נדיפים. "משהו כאן לא מסתדר. על פניו, טוב שכמות הזיהום בפועל הייתה קטנה בהרבה ממה שנובל אנרג'י הודיעה מראש. יחד עם זאת, הפער העצום בין הצפי לבין מה שנפלט בפועל קצת מדאיג", הם מסכמים.

לקראת הנישוב הבא מצפים בארגון לקבל עדכון על הכמויות שאכן נפלטו היום, כולל הסבר על הפער הגדול בין הצפי לפליטה בפועל, ועדכון לגבי הכמויות שצפויות להיפלט בנישוב הבא. כמו כן מבקשים שגם הנישוב הבא יתקיים במועד שלוקח בחשבון את הרוח, כך שהפליטות לא יוסעו לאזור החוף.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "תהליך הנישוב וההרצה של אסדת לוויתן הסתיים - אין שום חריגה בנתוני הניטור. כמו שהבטחתי, הגעתי היום עם השר יובל שטייניץ לתחנות הניטור סביב החופים. כבר עכשיו רוב הגז שמדינת ישראל משתמשת בו מגיע מלוויתן. הישג עצום למדינת ישראל שהופכת למעצמת גז וגם הישג סביבתי בתהליך ויתור על הפחם למען הסביבה ובריאות התושבים!"

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "יום חג לישראל השלמת הפיתוח של לוויתן, כעשר שנים לאחר שהתגלה וכארבע שנים לאחר שגיבשתי את מתווה הגז, היא אירוע מקרו כלכלי וגאופוליטי שקשה להפריז בחשיבתו. בזכות הפיתוח של לוויתן יזכו אזרחי ישראל להכנסות של עשרות מיליארדי דולרים ב-25 שנים הבאות, להפסקת השימוש בפחם שמזהם את האוויר ופוגע בבריאותם, לסגירת התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון, ולחיזוק ציר השלום באמצעות ייצוא עודפי הגז למצריים ולירדן ובתוך מספר שנים גם לאירופה. האינטרס של תשעה מילון אזרחי ישראל לזכות באנרגיה נקייה ולנשום אוויר נקי, ליהנות מהרווחים ומהוזלת מחירי החשמל – גברו על כל ההתנגדויות הפופוליסטיות למתווה הגז ולאסדת הגז. שהחיינו והגיענו לזמן הזה."

יו"ר איגוד ערים שרון כרמל, יעקב אדרי: "אנשי המקצוע של האיגוד עבדו ימים ולילות על מנת לקבוע קריטריונים נוקשים ולהתקין ולהפעיל באופן מקצועי את תחנות הניטור. אני שמח לדווח כי הנישוב עבר ללא חריגות ושמרנו על איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים".

מנכ"ל איגוד ערים שרון כרמל, ניר סהר: "כפי שהערכנו- בהתאם למודלים המקצועיים שגיבשנו, הנישוב עבר כשורה. אנו נמשיך לנטר ולפקח על פעילות האסדה בשקיפות ובאמינות כדי שמחד תושבי ישראל ייהנו מגז טבעי המפחית את הזיהום באופן ניכר לעומת בשימוש בפחם ומאידך תשמר השמירה הקפדנית על איכות הסביבה".

יו"ר ומנכ"ל נובל אנרג'י, דייב סטובר: "זהו יום היסטורי עבור נובל אנרג'י והשותפות בלוויתן. השלמת פיתוח השלב הראשון של פרויקט לוויתן באופן בטוח ומוצלח מהווה נדבך נוסף לרקורד המצוין שלנו של פיתוח פרויקטים ברמה בינלאומית מסוג זה.  נובל אנרג'י גאה בתועלות הרבות שהתגליות שלנו הביאו ויביאו לאזור כולו".

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו: "היום אנו מציינים נקודת מפנה היסטורית בתולדות הכלכלה הישראלית – לראשונה בתולדותיה ישראל הופכת למעצמת אנרגיה, אשר תוכל לספק לעצמה את כל צרכיה ובמקביל תייצא גז טבעי לשכנותינו באזור. תועלות פרויקט לוויתן כבר מורגשות בתרומתו לירידה במחירי החשמל והורדה של רמות זיהום האוויר בישראל".

מנכ"ל רציו, יגאל לנדאו: "הזרמת הגז היא רגע היסטורי למדינת ישראל ותשנה את מעמדה האזורי תוך הפקת הכנסות רבות לטובת אזרחי המדינה. אנו סבורים שיש עוד פוטנציאל רב לגילוי מאגרים משמעותיים נוספים בדומה ללוויתן במים הכלכליים של ישראל ".

 -----------

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה