נשלל רישיון העסק של תחנת המעבר שהפכה למטמנה
המועצה המקומית ג'ת שללה את רישיון העסק של תחנת המעבר המורשית שהפכה לאתר הטמנה פיראטי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/11/2020

בהמשך לפשיטת המשטרה הירוקה על תחנת המעבר לפסולת בישוב ג'ת שבשרון, עליה דיווחנו לפני מספר חודשים, המשרד להגנת הסביבה הוציא לאתר צו הפסקה מנהלי ובנוסף פנה למועצה המקומית ג'ת, בבקשה לשלול את רישיון העסק של חברת מובילי הר הנגב המפעילה את אתר הפסולת.

האכיפה כנגד תחנת המעבר התבצעה לאחר שהתברר כי האתר ניצל את הרישיון שלו לעסוק בפסולת על מנת להטמין פסולת בשטחים שמחוץ לתחנת המעבר, באופן פיראטי, לאורך זמן ממושך, בכמות גדולה שהצטברה לכ- 200,000 טון.

פשיטה על תחנת מעבר לפסולת בג'ת שבשרון


 


כתבות רלוונטיות:

  1. פשיטה על תחנת מעבר מורשית שהפכה לאתר הטמנה פיראטי, 01.07.2020
  2. צו הפסקת העבודה שניתן לאתר פסולת בשרון נותר בעינו, 13.08.2020
  3. קנס של 1.1 מיליון ₪ לשני אתרי פסולת בשל שריפת פסולת, 22.11.2020
  4. איך מחלצים ללא עונש בעל משאית שהוחרמה? 01.06.2020
  5. מידע נוסף על פסולת בניין | infospot

ניצול לרעה של האישור להפעיל תחנת מעבר לפסולת

כזכור, הסיפור החל כאשר חקירה סמויה של המשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס העלתה כי כלי-רכב מוציאים פסולת יבשה מהאתר אל שטח סמוך מדי יום וטומנים אותה באופן לא חוקי. לאחר שנאספו די ראיות, המשטרה הירוקה פשטה על האתר בחודש יוני האחרון, לקחה 9 מעורבים לחקירה והחרימה 6 כלי רכב כבדים.

לפי הודעת המשרד להגנ"ס, תחנת המעבר בג'ת קיבלה את ההיתרים להפעלתה בשנת 2016, אז שטחה הוגדר 5 דונמים. כיום שטחו של האתר משתרע על כ־25 דונם לא חוקיים שיכולים לאכלס כ-5,000 משאיות מלאות בפסולת. בשטח זה התבצעה עד לאחרונה הטמנת פסולת באופן פיראטי בניגוד להיתר הקיים, אשר ניתן להפעלת תחנת מעבר בלבד.

צו הפסקה ושלילת רישיון עסק לתחנת המעבר בג'ת

לאחר הפשיטה, המשרד להגנ"ס הוציא צו הפסקה מנהלי לחברה המפעילה את תחנת המעבר. כפי שדיווחנו באוגוסט האחרון, בית המשפט בחדרה גיבה את המשרד להגנ"ס ודחה בקשה לביטול צו ההפסקה המנהלי ואף האריך את תוקפו. בנוסף, בית המשפט סירב לשחרר את הכלים ההנדסיים שהמשטרה הירוקה תפסה בעת ביצוע עבירות.

בהמשך המשרד פנה למועצה המקומית ג'ת בבקשה לשלול את רישיון העסק של אתר. המועצה נענתה לבקשה, זימנה את מנהלי החברה לשימוע לאחריו ביטלה את רישיון העסק של תחנת המעבר.

הנזק הכלכלי והסביבתי מהטמנת פסולת פיראטית

הטמנת פסולת באתרים לא חוקיים גורמת לנזק סביבתי של זיהום קרקע, זיהום מי תהום, זיהום אוויר, מפגעי ריח, פגיעה בנוף ובטבע ועוד.

המניע להטמנה פיראטית של פסולת הוא כלכלי: התחמקות מתשלום היטל ההטמנה ודמי הטיפול בפסולת שיש לשלם בעת פינוי הפסולת לאתר מורשה. היטל ההטמנה שמשלמים למדינה עומד על כ-110 ₪ לטון ודמי הטיפול שמשלמים למפעיל אתר ההטמנה נעים בין 150-40₪ לטון.

כאמור, באתר ההטמנה הפיראטי המדובר הייתה יכולת קליטה מוערכת של כ-5,000 משאיות פסולת. לכן, בהנחה שכל משאית הכילה כ-5 טון פסולת, חיסכון היטל ההטמנה שלא שולם בגינם עומד על כ-2.75 מיליון ₪.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אני מברכת על שיתוף פעולה הכרחי של כלל הגורמים למניעת מפגעים סביבתיים ולהסרת סכנה לבריאות הציבור. תחנות מעבר לפסולת שפועלות בניגוד לחוק, מהוות מפגע משמעותי ואנו פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להסדיר את הנושא".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>