צו לפינוי פסולת מאתר טיפול מורשה עקב שריפת פסולת
השריפה פרצה בתחילת השבוע (ב') באתר טיפול בפסולת בניין באזור התעשייה הצפוני באשדוד ולאחר שכובתה פרצה שוב. הצו מחייב את בעלי אתר הפסולת לכבות את השריפה ולפנות את הפסולת שנמצאת באתר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/4/2023

בעקבות שריפה שפרצה בשבוע שעבר באתר טיפול בפסולת בניין של קבוצת כראדי באזור התעשייה הצפוני באשדוד, המשרד להגנת הסביבה הוציא צו המחייב את בעלי האתר לכבות את השריפה ולפנות את הפסולת מהאתר לאתרים מורשים אחרים. הצו ניתן בהמשך לחוות דעת מקצועית של איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד - חבל יבנה.

השריפה הראשונה פרצה לפני שבוע ביום שני בשעות הבוקר. בעקבותיה הגיעו למקום נציגי המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים אשדוד חבל יבנה וצוותי יחידת ינשו"ף שאמונים על מניעת שריפות בשטחים פתוחים. הצוותים העבירו הנחיות לכיבוי השריפה, לרבות כיסוי מסיבי בחול, הפעלת כלים הנדסיים, הרטבה בזרנוקי מים ועוד.

בשעות הצהריים כובתה השריפה אך חודשה כעבור שעות אחדות ביתר שאת ועם שינוי כיוון הרוח הביאה למפגע עשן באזור התעשייה באשדוד וכן בשכונות בעיר יבנה וביישובי גדרות.

בעקבות כך שוב הגיעו צוותי הטיפול למקום וניטרו את איכות האוויר ביישובי הסביבה בעקבות קבלת תלונות. מצאי הניטור הראו כי אין חריגה מהערכים המותרים. בנוסף, גם נבדקו תחנות הניטור הסביבתיות בתחום איגוד הערים, וגם בהן לא נמצאו חריגות מערכי הסף. נכון ליום ד' בשבוע שעבר בשעות הצהריים, השריפה כובתה אך עדיין ניתן לחזות בעשן.


כתבות רלוונטיות:

  1. לאחר שנים: כובו בעירות פנימיות באתר פסולת בחדרה , 23.6.2023
  2. צו נגד מפעל של אלביט עקב זיהום אוויר, 15.3.2023
  3. צו הפסקת פעילות למפעל בטון בעטרות, 13.3.2023
  4. צו הפסקת פעילות לאתר מיחזור אגרגטים בעטרות, 24.10.2023
  5. צו סגירה זמני למפעלים באזור התעשייה עטרות, 08.6.2020
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר  infospot

בעירות פנימיות באתר פסולת בחדרה כובו לאחר שנים

לפני פחות משנה, ביוני האחרון, דיווחנו על מקרה אחר שבו לאחר שנים של בעירות פסולת במטמנת אביבית בחדרה – הושלם כיבוי הבעירות. הבעירות כובו לאחר תהליך אכיפה ארוך שכלל התראות, צווים, שימוע, עיצום כספי והחלפת בעלות.

בעירות פנימיות במטמנות פסולת הן תופעה מוכרת בארץ ובעולם, אך לרוב הן מופיעות במטמנות שהוטמנה בהן פסולת אורגנית, ואילו במקרה של מטמנת אביבית וכן של אתר הפסולת של קבוצת כראדי מאשדוד מדובר על אתרי פסולת בניין, כך שלא ברור מה מקור השריפה.

במטמנות פסולת שבהן יש פסולת אורגנית, 2 תהליכים אופייניים יוצרים תנאים אידיאליים לשריפות ממושכות. ראשית, ישנו תהליך פירוק אנאירובי, ללא נוכחות חמצן, היוצר גז מתאן [CH4]. מתאן הינו גז נפיץ ודליק המהווה "גז חממה" הגורם לשינוי האקלים. זו הסיבה שבאתרי פסולת תקניים (גם כאלו שאינם פעילים), נהוג לשאוב את המתאן ולשרוף אותו בצורה מבוקרת או להשתמש בו כמקור אנרגיה (ביוגז). אולם באתרים לא תקניים או לא מפוקחים, המתאן מצטבר בערמות הפסולת ועשוי להתלקח או להשתחרר לאטמוספירה ולפגוע בסביבה.

התהליך השני האופייני לפסולת אורגנית, דוגמת גזם, הוא תהליך פירוק אירובי, בנוכחות חמצן. אחד משלבי תהליך זה הוא עליה בטמפרטורה ("נקודה חמה"), מצב שיכול להימשך שבועות ואף שנים.

כאשר 2 תהליכים אלו נפגשים, כלומר אותה "נקודה חמה" נפגשת עם כיס של גז מתאן, עלולה להתרחש התלקחות. סוג שריפה זה מכונה "בעירה פנימית", וקשה להבחין בו באתר פסולת כיוון שהוא מתרחש במעמקי הפסולת. כאשר ניגשים לכבות שריפה כזו, קודם יש להשתמש בכלים כבדים לשיטוח גבעות הפסולת ורק אז לכבות עם מים, וחוזר חלילה. מהסיבות המתוארות לעיל, שריפות מסוג זה נמשכות זמן רב, דבר המביא לפגיעה בבריאות הציבור בגלל המזהמים הנפלטים לאוויר ופגיעה בסביבה, גם עקב שחרור המתאן לאטמוספרה והשפעתו על שינוי האקלים וגם בשל מי הכיבוי שהופכים לתשטיף הדורש טיפול.


עורכי דין בתחום איכות הסביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>