ארה"ב: ערכי סף חדשים ל- PFAS במי שתייה – וכללים נוספים
בחודש שעבר פרסמה ארה"ב כמה מסמכי רגולציה לצמצום הסיכון מ"מזהמי הנצח" PFAS. הרגולציה כוללת, מלבד תקן חדש למי שתייה, הטלת אחריות על הגורם המזהם לשיקום קרקעות ומי תהום שזוהמו ב-PFAS, הנחיות לסילוק PFAS, והנחייה הקשורה למכרזי רכש
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/5/2024

בשבועות האחרונים פרסם הממשל האמריקאי מספר מסמכי רגולציה העוסקים בצמצום ההשפעה של מזהמים מסוג PFAS. אחד מהם קובע ערכי סף חדשים לריכוז PFAS במי שתייה, שני מטיל אחריות הגורמים המזהמים לשיקום קרקעות ומי תהום עקב הימצאות PFAS, מסמך נוסף מציע הנחיות ביניים להשמדה וסילוק של PFAS ועוד מסמך דורש להמנע ממוצרים בהם יש חומרי PFAS במסגרת מכרזי רכש ממשלתיים בארה"ב.

ערכי הסף ל-PFAS במי שתייה נקבעו על 4 חלקים לטריליון עבור PFOA ו PFOS- ו-10 חלקים לטריליון עבור PFNA, PFHxS, HFPO DA. ישראל שואפת לאמץ באופן לא רשמי את התקן הקנדי למי שתייה, שנחשב למקל ביחס לארה"ב ולאירופה. אולם מנגד, בישראל לא נמצאו חריגות גבוהות של PFAS כמו במדינות אחרות, בייחוד ארה"ב.

קבוצתPFAS  כוללת כימיקלים הנמצאים בשימוש בתעשייה ובמוצרי צריכה מאז שנות ה-40. ל-PFAS  יש מאפיינים שהופכים אותם לשימושיים במגוון מוצרים, כולל קצף כיבוי אש, כלי בישול ובגדים עמידים למים, כמו גם בתהליכי ייצור מסוימים, אולם הם גם עלולים לפגוע בבריאות כשהם מגיעים למי השתייה.

קישורים למסמכי הרגולציה מופיעים בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

  1. האיחוד האירופי מעדכן את ערכי הסף למזהמים במים, 16.11.2022
  2. בג"ץ: על המדינה להסדיר את הטיפול במזהמי PFAS, 25.10.2020
  3. משרד הבריאות ניטר PFAS במי שתייה ולא מצא חריגות06.7.2020
  4. יצרני ויבואני PFAS בארה"ב יחויבו בדיווח וברישום6.11.2023
  5. מידע נוסף על זיהום קרקע ומי תהום | infospot

 


החמרת ערכי הסף של PFAS במים

כאמור, לאחרונה קבעה ארה"ב ערכי סף חדשים למי שתייה בכל הנוגע להימצאות PFAS. המשרד להגנת הסביבה האמריקני (EPA) מעריך כי בין 6% ל-10% מ-66,000 מערכות מי השתייה הציבוריות בארה"ב יצטרכו לפעול להפחתת ה-PFAS כדי לעמוד בתקנים החדשים למי שתייה.

לכל מערכות המים הציבוריות יינתנו 3 שנים להשלים את הניטור הראשוני של הכימיקלים האלה. יהיה עליהם ליידע את הציבור על רמת ה-PFAS הנמדדת במי השתייה שלהם. כאשר יימצא PFAS ברמות העולות על ערכי הסף, יהיה על המערכות ליישם פתרונות להפחתת PFAS במי השתייה שלהן בתוך 5 שנים.

ערכי הסף ל-PFAS במי שתייה בארה"ב נקבעו כעת על 4 חלקים לטריליון עבור PFOA ו PFOS- ו-10 חלקים לטריליון עבור PFNA, PFHxS, HFPO DA.

ניתן יהיה לעמוד בתנאי הסף החדשים הללו באמצעות הטמעת מגוון טכנולוגיות וגישות זמינות, כולל פחמן פעיל גרעיני, אוסמוזה הפוכה ומערכות חילופי יונים. לדברי ארה"ב, החוק החדש ימנע אלפי מקרי מוות בשנה ויפחית עשרות אלפי מחלות קשות.

לצד קביעת תנאי סף, הממשל האמריקני ישקיע כמעט מיליארד $ לסיוע למדינות בארה"ב לערוך בדיקות ריכוז PFAS במערכות המים שלהן ולטפל בזיהום במקרה הצורך, גם בבארות פרטיות. מדובר בחלק מסכום גבוה בהרבה – 9 מיליארד $ – שהקצה הממשל האמריקני לסוגיית ה PFAS.

ומה המצב באירופה? כפי שדיווחנו, כבר בסוף 2022 הודיע האיחוד האירופי על כוונתו לעדכן את תנאי הסף ל-PFAS במקורות מים עיליים ובמי תהום.

מצב ה PFAS בישראל

ומה לגבינו? ישראל שואפת לאמץ את התקן הקנדי והמקל יותר ל-PFAS במי שתייה. לפני כשנתיים דיווחנו כי משרד הבריאות ערך ניטור ב-100 קידוחי מי שתייה ברחבי הארץ בחיפוש אחר תרכובות PFAS. ב-16 מהקידוחים בלבד אותרו ממצאים, אך גם בהם לא הייתה חריגה מערך הסף הקנדי של מי שתייה שישראל אימצה. אולם, ב-6 קידוחי מי שתייה ריכוז ה-PFAS נמצא כחורג מערך הסף שהאיחוד האירופי מתכוון להכניס לתוקף בשנת 2026 -  0.1מיקרוגרם לליטר. בארה"ב הממצאים היו מדאיגים יותר.

למרות שלא נמצאו בישראל ריכוזים גבוהים של PFAS  במי השתייה, הרגולטורים הביעו חשש אז שחוסר מודעות והמשך שימוש בחומרים שמכיליםPFAS , ובעיקר השימוש בקצפי כיבוי, יגרום לשינוי תמונת המצב.

בתוך כך, בתחילת 2023 דיווחנו כי ארגון אדם טבע ודין הגיש עתירה נגד המדינה וטען בה כי המדינה לא עומדת בתכניות הפעולה שהציבה לעצמה למניעה וטיפול בזיהום מחומרי PFAS שייתכן כי הוא ממשיך להתרחב במי התהום. בעקבות העתירה דרש בג"ץ מהמדינה לקבוע לוחות זמנים לאסדרה של המניעה והטיפול במזהמים מקבוצת PFAS  במי התהום בישראל, ולעדכנו בהם. השופטים ציינו כי לרוב הם אינם מתערבים בלוחות הזמנים של המדינה, אולם הפעם ייתכן שנשקפת סכנה לבריאות הציבור.

המזהם משלם: הטלת האחריות לשיקום קרקעות ומי תהום 

מלבד פרסום ערכי סף חדשים למי שתייה, המשרד להגנת הסביבה האמריקני (EPA) הגדיר לאחרונה שני כימיקלים נוספים מקבוצת PFAS כחומרים מסוכנים, ובעקבות כך הוא מטיל אחריות לנקות ולשקם קרקעות ומי תהום שבהם מצויים הכימיקלים האלה – PFOS ו- PFOA. האחריות לניקוי תוטל בקרוב על המזהמים לפי עיקרון "המזהם משלם".

הנחיות הנוגעות לרכש ולסילוק של חומרי PFAS

עוד הנחיות שפורסמו בשבועות האחרונים בארה"ב נוגעות לסילוק והשמדה של PFAS. ההנחיות המעודכנות משקפות את המדע העדכני והזמין ביותר כדי לספק מידע שמנהלי פסולת יכולים להשתמש בו כדי להעריך את שיטת ההשמדה, הסילוק או האחסון המתאימה ביותר מבין אלה הזמינות כיום, במקרה שבו הפסולת מכילה PFAS.

ההנחיות מתמקדות ב-3 טכנולוגיות מרכזיות: הזרקה תת-קרקעית, הטמנה וטיפול תרמי בתנאים מסוימים.

עוד מהלך שפרסם הממשל האמריקני בחודש שעבר בתחום ה-PFAS קשור למכרזי רכש ממשלתיים בארה"ב של חומרי ניקוי. לפי הנחייה של הממשל, על ספקים במכרזי רכש ממשלתיים לספק מוצרי ניקוי נקיים מ-PFAS. מדובר בתעשייה המגלגלת 400 מיליון $ בשנה.

חלק ממאמץ אמריקאי לצמצום הסיכון מ PFAS

צעדי הרגולציה החדשים המפורטים לעיל, הם חלק מתוכנית יותר רחבה של ארה"ב לצמצם את החשיפה והסיכון מחומרי PFAS, כך, לפני כחצי שנה דיווחנו כי המשרד להגנת הסביבה האמריקני פרסם הנחיות לדיווח ולרישום שימוש וייצור מזהמים ממשפחת PFAS. ההנחיות יחייבו יצרנים ויבואנים לדווח על סוגי המזהמים (קבוצת PFAS כוללת מזהמים רבים), על כמותם, על השימוש בהם, על תוצרי לוואי והשפעות סביבתיות ובריאותיות, על חשיפת עובדים ועל אופן סילוק שאריות החומרים בסוף השימוש. הדרישה לדווח תהיה תקפה ל-1,462 מזהמים והיא תיכנס לתוקף בעוד כשנה (או כשנה וחצי במקרה של עסקים קטנים).

המטרה היא ליצור מערך נתונים ראשוני ומקיף שילמד על המשתמשים בחומרים שכולליםPFAS , על אופן השימוש ועל הכמויות. ייתכן שבהמשך ייקבעו חוקים נוספים שיגבילו את השימוש בכל או בחלק מהמזהמים בקבוצה בהתאם למידע שייאסף. הנתונים עתידים להתפרסם לציבור.

בתוך כך, לפני פחות משנה דיווחנו כי מספר חברות ענק בארה"ב חתמו על הסכמי פשרה בתביעות משמעותיות נגדן בטענה כי הן אחראיות לזיהום מי שתייה בחומרי PFAS שהן מייצרות. שלוש חברות - Chemours, DuPont ו-Corteva - חתמו על הסכם פשרה משותף מול רשויות המים הציבוריות של ארה"ב, וחברת 3M חתמה על הסכם נפרד.

בפשרה שהושגה עם שלוש החברות נקבע שהן יקימו קרן שאליה יפקידו פיצוי בסך כולל של 1.185 מיליארד $. במקרה של 3M, גופים מוניציפאליים ורשויות מים תבעו את החברה ב-2018 בטענה שהיא יצרה או מכרה קצף כיבוי אש המכיל מזהמי PFAS למרות שידעה במשך שנים שהכימיקלים עלולים לגרום לבעיות בריאותיות. לפי דיווח מארה"ב, החברה הגיעה עם התובעים לסיכום ראשוני לקראת הסדר הפשרה לפיו היא תשלם 10 מיליארד $.

תעודת זהות: היכרות עם מזהמי PFAS

קבוצת המזהמים PFAS Poly Fluorinated Alkyl Substances מורכבת מחומרים אורגניים מופלרים (מכילים פלואור) שכוללים כ-4,700 תרכובות שונות המסווגות לתרכובות קצרות שרשרת ותרכובות ארוכות שרשרת.

בעשור האחרון גדלה המודעות והראיות המדעיות לכך שהחומרים הללו עלולים לגרום למחלות שונות, בין היתר משום שהם מתקשים להתפרק בגוף ומצטברים בו. שתי התרכובות ארוכות שרשרת הנפוצות בקבוצה הן PFOA ו- - PFOSהוכחו במחקרים רבים כתרכובות רעילות ביותר גם בחשיפה לריכוזים מזעריים. בתרכובות הללו נעשה שימוש נרחב בייצור קצפי כיבוי.

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה