חברה ישראלית פיתחה מתקן שיפיק ביוגז מפסולת אורגנית לשוק המוסדי
חברה הום ביוגז שנסחרת בבורסה דיווחה לאחרונה על שני פיילוטים למערכת שתקלוט פסולת אורגנית מחדרי אוכל ותפיק מהם ביוגז
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 14/10/2021

חברת "הום ביוגז", הנסחרת בבורסה בתל אביב מאז חודש פברואר האחרון, נמצאת בשלבים מתקדמים של פיתוח מערכת הפקת ביוגז מפסולת אורגנית לשוק המוסדי, בשאיפה להתחיל את השיווק המסחרי שלה בשנה הבאה. זאת בהמשך למערכת הביתית שלה שכבר מותקנת באלפי אתרים ברחבי העולם.

החברה חתמה לאחרונה על פיילוט להתקנת מערכת ביוגז מוסדית בחדר אוכל של קיבוץ. מספר חודשים קודם החברה קיבלה אישור למענק של עד 730,000 ₪ מרשות החדשנות לפיילוט התקנת מערכת ביוגז מוסדית בחדר אוכל צה"לי.

מערכת הביוגז של החברה, הרשומה כפטנט בינלאומי, מטפלת בפסולת האורגנית במקור במקום לשנע ולהטמין אותה. יתרון סביבתי נוסף שלה היא צמצום של פליטות פחמן המזיקות למשבר האקלים, הנובע מייצור של ביוגז המהווה אנרגיה מתחדשת וחוסך שימוש באנרגיה ממקורות פוסיליים.

סרטון הום ביוגז: מערכת הביוגז לשוק המוסדי


כתבות רלוונטיות:

  1. מתקן חדש לפסולת אורגנית, 13.7.2021
  2. מענקי מו"פ לתחומי סביבה של הורייזון אירופה, 07.10.2021
  3. נחצה סף 10% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, 02.9.2021
  4. משבר פסולת לאומי קרוב מתמיד, 06.7.2021
  5. למידע נוסף על פסולת | infospot

איך מערכת הביוגז עובדת?

למערכת של חברת הום ביוגז מזינים פסולת אורגנית שם היא עוברת תהליך עיכול אנארובי על ידי חיידקים, שיוצר ביוגז (גז מבוסס מתאן) שיכול לשמש כגז בישול למטבח, לחימום מים או למטרות נוספות. תוצר לוואי נוסף של המערכת הוא דשן נוזלי.

המערכת יכולה לקלוט פסולת מטבח, הפרשות (צואה ושתן) של בני אדם ובעלי חיים. בניגוד למערכות קומפוסטציה, למערכת של הום ביוגז אפשר להזין גם פסולת מוצרי חלב ובשר.

מערכת הביוגז המיועדת לשוק המוסדי

הגרסה הביתית של המערכת נמכרה באלפי יחידות בשנים האחרונות, וכעת החברה נמצאת בשלבי סיום של פיתוח מערכת הביוגז המיועדת לשוק המוסדי: מלונות, מסעדות, בסיסי צבא, בתי חולים, מוסדות לימוד וחדרי אוכל. המערכת המוסדית תהיה מסוגלת לטפל בכמות של עד טון פסולת אורגנית ליום.

בימים אלה הום ביוגז מתוכננת להתקין שתי מערכות ביוגז מוסדיות בשני חדרי אוכל: בבסיס צה"ל ובקיבוץ. כמו כן, היא מתכננת מערכת ביוגז מוסדית לבניין מגורים משותף בארה"ב שיכלול כ-300 יחידות דיור. המערכת תהפוך את הפסולת האורגנית של הדיירים למקור חימום מים בבניין.

בסוף אפריל החברה קיבלה אישור מרשות החדשנות, לפיו היא תקבל תמיכה לפיילוט בחדר אוכל צבאי. רשות החדשנות תתקצב את הפרויקט בסכום של עד 730,475 ₪, בשיעור השתתפות של 50%, עד לפברואר 2022. מקדמה בסך כ-83,000 ₪ כבר הועברה לחברה. החברה התחייבה בתמורה לשלם תמלוגים בסך 4% מהכנסותיה הרלוונטיות לפרויקט.

על הסכם הפיילוט עם הקיבוץ החברה חתמה בתחילת חודש יולי האחרון. במסגרת הפיילוט, תיבחן אפשרות לפיה המועצה האזורית בתחומה שוכן הקיבוץ, תתגמל את הקיבוץ בגין חיסכון בעלויות הטמנת פסולת הנובע מהמערכת המוסדית, כאשר חלק מהתגמול יועבר לחברה. לפי החברה, מודל זה, ככל שימומש, יהווה מודל עסקי חדשני ופורץ דרך עבור החברה.

פיתוח נוסף: מערכת שמתחברת לטוחן אשפה ביתי

החברה גם מדווחת כי בימים אלה היא נמצאת במגעים מתקדמים עם חברות גלובליות שמייצרות ציוד למטבחים ומטחנות אשפה לשוק הביתי והמוסדי, ונבחנת האפשרות לשיתוף פעולה.

מעבר לכך, החברה עובדת על פיתוח מוצר פרמיום למטבח ביתי מודרני. בשלב זה היא פיתחה אב טיפוס ראשון למערכת ביתית למטבחים מודרניים: הפסולת האורגנית של המטבח הביתי המודרני תיטחן בכיור המטבח ותהפוך באמצעות המערכת של החברה למקור חימום מים לשימוש הביתי.

מעבר ליתרונות הסביבתיים והכלכליים של טיפול בפסולת אורגנית באופן מקומי, המערכת תסייע גם להקל את העומס של מערכת הביוב העירונית, כתוצאה מהתקנת טוחני אשפה בכיורי המטבח. השלמת הפיתוח והשקת המערכת המסחרית צפויה להיות במהלך שנת 2022.

החברה מציינת שחלה עלייה בהתעניינות במוצריה מצד חברות וגופים בינלאומיים, זאת כתוצאה מהעלייה במודעות להתחממות הגלובלית ולבעיית היעדר קיבולת להטמנת פסולת, שרק הולכת ומצטברת.


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
רדיון משה צ'רניץ 072-3972028 radion@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>