הוטל עיצום כספי של 18 מיליון ₪ על כרמל אולפינים מקבוצת בזן
המשרד להגנת הסביבה הטיל את העיצום בגין הפרת היתר הפליטה לאוויר ופליטות חריגות. החברה הגיבה לעיצום וכעת ישקול המשרד אם להפחית את הסכום
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/2/2023

המשרד להגנת הסביבה הטיל על מפעל כרמל אולפינים מקבוצת בזן עיצום כספי של 18 מיליון ₪ עקב הפרת היתר פליטה לאוויר ופליטות חריגות. המפעל הגיש את טיעוניו על העיצום הכספי, כפי שהחוק מאפשר לו, וכעת המשרד להגנת הסביבה יבחן את טיעוניו ויחליט אם להפחית מסכום העיצום.

לפי הודעת המשרד להגנ"ס, הפרת היתר הפליטה על ידי החברה התרחשה לפני כשנה וחצי. בהיתר הפליטה נדרשה החברה להגיש תוכנית ולהתקין אמצעים להפחתת פליטות תחמוצות חנקן (NOx) מדודי הקיטור עד ליום 1 בינואר 2021. לחברה ניתן זמן היערכות סביר.

לקראת המועד שנקבע, פנתה החברה למשרד בבקשות לדחות את המועד בשל שיקולים כלכליים ואילוצים תפעוליים כתוצאה ממשבר הקורונה. לאחר ששקל את הבקשות ומשמעותן, דחה המשרד את הבקשה להארכה. ואולם, כרמל אולפינים לא התקינה את אמצעי הפחתת הפליטות עד מאי 2022 – כשנה וחצי לאחר המועד, ועקב כך פלט המפעל תחמוצות חנקן מעבר לערכי הסף שניתנו לו בהיתר הפליטה.

העיצום הכספי הזה נוסף לשורה של הליכי אכיפה מנהליים ופליליים שהמשרד להגנת הסביבה מנהל מול קבוצת בזן ומפעליה. כל זאת כאשר ברקע נמצאת החלטת הממשלה מלפני שנה לפיתוח מפרץ חיפה תוך כדי היערכות להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית מהמפרץ בתוך כעשור. חשוב להזכיר שגם בקווי היסוד של הממשלה החדשה יש התייחסות למפרץ חיפה,  לפיה בתוך 3 חודשים ייקבע תאריך יעד לפינוי מפרץ חיפה בתוך פחות מעשור כולל תקציב ליישום, וייקבע מנגנון פיצוי לעובדי התעשייה.


כתבות רלוונטיות:

  1. כתב אישום נוסף נגד בזן בגין זיהום אוויר, 02.10.2022
  2. כתב אישום נגד החברה ומנהליה - כרמל אולפינים מקבוצת בזן, 11.7.2022
  3. הבעיות בכאו"ל נמשכות. המשרד מפחית את הקנס ב-20%, 12.11.2017
  4. בז"ן, כאו"ל וגדיב נקנסו ב-1.54 מיליון ₪ בשל זיהום אוויר חריג, 03.8.2017
  5. קנס של 2.7 מיליון ₪ וחקירה פלילית נגד כאו"ל ומנהליו, 22.05.2017
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה | infospot 

כתב אישום נוסף נגד בזן בגין זיהום אוויר

כרמל אולפינים שייכת לקבוצת בזן שנגדה מתנהלים מספר הליכי אכיפה סביבתיים, חלקם בגין הפרת היתר פליטה לאוויר.

על אחד המקרים דיווחנו לפני כחצי שנה, אז היה מדובר בהגשת כתב אישום נגד כרמל אולפינים וחלק ממנהליה עקב הפרת היתר הפליטה לאוויר ורישיון העסק בשנים 2018-2016.

לפני חודשים אחדים דיווחנו כאן כי המשרד להגנת הסביבה הגיש לבית המשפט כתב אישום נוסף נגד בזן ומנהליה בגין זיהום אוויר והפרת היתר הפליטה לאוויר. כתב האישום מתייחס ל-15 חריגות מערכי הפליטה שנמדדו ב-2017 בעשרה מתקנים של החברה, וכן להפרת הוראה לביצוע דיגומים, לרבות דיגום חוזר בעקבות חריגה בבדיקה קודמת. זהו כתב האישום החמישי בעשור האחרון שהמשרד להגנת הסביבה מגיש נגד החברה.

בסך הכול, על חברת בזן ועל חברות הבת שלה כאו"ל וגדיב הוטלו קנסות של 7.3 מיליון ₪ בשנים האחרונות.

התייחסויות

תגובת בז"ן: "לומדים את הודעת המשרד להגנת הסביבה."

עו"ד שרית גולן יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה: "אנו מברכים על הודעת המשרד להגנת הסביבה בדבר כוונתו  להטיל עיצום כספי בסך כ-18 מיליון שקל על חברת כרמל אולפינים מקבוצת בז"ן שבמפרץ חיפה, בגין אי עמידה בערכי הפליטה שנקבעו.

צעדי האכיפה מול קבוצת בז״ן רק מוכיחים את עמדת האיגוד כי המדובר במפעל מסוכן העובר על התקנים  בתדירות גבוהה ואין למפעל זה מקום בקרבת אוכלוסיה. אנו נמשיך לקדם צעדים אופרטיביים מוח הממשלה כדי להביא לסגירת בז״ן והבראת מפרץ חיפה וזאת במקביל לצורך בנקיטה בהליכי פיקוח ואכיפה מחמירים כלפי תעשייה מזהמת הגורמת לתחלואה עודפת במפרץ חיפה."


עורכי דין בתחום איכות הסביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>