קנס של 413 אלף ₪ בגין הפרת היתר רעלים
המשרד להגנת הסביבה הטיל את העיצום הכספי על חברת וולקן תעשיות רכב בגין הפרת תנאים שונים שניתנו לה בהיתר רעלים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 26/4/2022

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי של 412,614 ₪ על חברת וולקן תעשיות רכב בגין הפרה של היתר רעלים בשנת 2019.

לפי הודעת המשרד להגנ"ס, בשל עבודות שיפוץ במפעל, החברה לא אחסנה מיכל של חומצה גופרתית בתוך מאצרה, ועקב כך דלפו מאות ליטרים של החומר אל מחוץ לשטח המפעל. המשרד להגנ"ס טוען כי החברה המשיכה להפר את היתר הרעלים כאשר לא דיווחה לו על האירוע וטיפלה בשפך באופן לקוי.

המשרד להגנת הסביבה ערך שימוע לחברה, שבעקבותיו הוחלט להטיל עליה את הקנס.


כתבות רלוונטיות:

  1. קנס של יותר ממיליון ₪ ליקב, 17.1.2022
  2. אכיפה במתחם אחסון שמנים וחומרים מסוכנים, 08.12.2021
  3. דליפת אמוניה: הערעור נדחה והחברה תשלם, 22.8.2021
  4. הטלת המס על סולבנטים (ממסים) נדחתה בחצי שנה, 06.01.2020
  5. מעל 100 טונות חומרים מסוכנים נתפסו בתוך לול, 06.05.2021
  6. מידע נוסף על זיהום קרקע | Infospot

הדליפה התרחשה בעת ניתוק צינור מהמיכל

לפי המשרד להגנת הסביבה, בספטמבר 2019 אירע אירוע חומרים מסוכנים במפעל של חברת וולקן באזור התעשייה מגדל תפן. האירוע נגרם כתוצאה מצינור שניתק ממיכל של חומצה גופרתית שעמד בחצר ללא מאצרה ומאות ליטרים של החומצה דלפו לקרקע והגיעו לסביבה ולמפעל סמוך.

המפעל לא דיווח למשרד על האירוע בתוך רבע שעה, בהתאם להיתר הרעלים שקיבל, וטיפל בשפך באופן לקוי ורשלני וגם תיחקור האירוע לקה בחסר. כך טוענים במשרד להגנ"ס.

בעקבות האירוע, נציגי המפעל זומנו לשימוע ובו התברר שהחומצה הגופרתית אוחסנה בחצר ללא מאצרה עקב שיפוצים שהיו במפעל. לאחר השימוע המשרד החליט להטיל על המפעל עיצום כספי של 412,614 ₪.

בתחילת השנה: קנס של יותר ממיליון ₪ ליקב ממישור אדומים

נזכיר כי בחודש ינואר האחרון דיווחנו כי המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי של 1,175,210 ₪ על חברת יקבי הכורמים ממישור אדומים בשל הפרות שונות של תנאים היתר הרעלים. העיצום הכספי ניתן לאחר סיור פיקוח, התראה ושימוע.

בסיור שערך המשרד במקום, יחד עם נציגי איגוד ערים יהודה, הוא מצא אריזות של סודה קאוסטית וחומצה אצטית – הנחשבות לחומר מסוכן נוזלי – ללא מאצרה. כמו כן, במקום לא נכח אחראי היתר רעלים כמחויב בתנאים, חומרים מסוכנים אוחסנו באופן לא מסודר ולא היה עליהם שילוט כנדרש. נמצא שהחברה גם לא ערוכה לאירוע חומרים מסוכנים. בין היתר, נוהל החירום שלה לא היה מעודכן, היא לא ערכה תרגילי חירום וציוד המגן שלה היה חסר, נכון למועד הסיור.

התייחסויות

דורית זיס, מנהלת מחוז הצפון במשרד להגנת הסביבה: "כל בעל היתר רעלים חייב לדעת את אחריותו לתפעול בטיחותי ובו זמנית להיות ערוך ומוכן להגיב לאירוע באופן מקצועי ומהיר. גם ביצוע תחקיר הוא חלק בלתי נפרד מאחריות זו למניעת אירועים עתידיים. אנו רואים בחומרה את העובדה שהמפעל כשל לאורך כל השרשרת וסיכן את עובדיו ואת הסביבה".