מדינות העולם הסכימו לגבש הסכם משפטי מחייב למלחמה בפלסטיק
ההחלטה התקבלה על ידי 175 מדינות וההסכם המשפטי צפוי להיות מוכן עד שנת 2024 – עד אז המדינות ייערכו לשפר את הכלכלה המעגלית ולהקצות תקציבים לטיפול בפלסטיק
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 14/3/2022

בתחילת החודש אישרו ראשי מדינות, שרים לאיכות הסביבה ונציגים אחרים מ-175 מדינות החלטה באסיפת הסביבה של האו"ם, לפיה עד שנת 2024 יגובש הסכם משפטי בינלאומי מחייב להפסקת זיהום הפלסטיק בעולם. ההחלטה נוגעת לזיהום פלסטיק בכל שרשרת הערך – החל מייצורו וכלה בסילוקו.

ההחלטה התגבשה לאחר מרתון פגישות בינלאומיות עם אלפי משתתפים בעצרת סביבתית שהתקיימה בניירובי, קניה, שבה נאמה גם השרה להגנ"ס תמר זנדברג. ההחלטה הסביבתית המשמעותית ביותר שהתקבלה הייתה כי בשנתיים הקרובות 175 המדינות יגבשו יחדיו טיוטת הסכם שבו יפורטו חלופות מגוונות לשימושים הנוכחיים בפלסטיק, דרכים לטפל בו לאורך מחזור החיים ודרכים לשיתופי פעולה בינלאומיים ולשיתוף בידע ובטכנולוגיה.


כתבות רלוונטיות:

 1. מענקים למחקרים וסקרים בתחום האקלים והפסולת, 06.2.2022
 2. חברה ישראלית שהופכת אשפה לפלסטיק, 23.12.2021
 3. האסטרטגיה החדשה של בזן: מימן ופלסטיק ירוק, 28.7.2021
 4. מדריך לצמצום כלים חד פעמיים במקומות עבודה, 19.12.2021
 5. למידע נוסף על פסולת | infospot

בקרוב: ועדה בינלאומית תתכנס לדון על סעיפי ההסכם

כדי לגבש את ההסכם המשפטי המחייב המתוכנן, תוקם בקרוב ועדה בינלאומית שבמסגרתה ינוהל משא ומתן על סעיפי ההסכם. המטרה היא לסיים לגבש טיוטת הסכם עד שנת 2024.

העבודה על ניסוח ההסכם תכלול התייעצות עם בעלי עניין ושיתוף ידע ושיטות עבודה מומלצות באזורים שונים בעולם. המשרד להגנ"ס כבר הודיע כי הוא מתכוון להיות מעורב באופן פעיל בגיבוש נוסח האמנה עם גופים רלוונטיים נוספים.

לפי הודעה שפרסם המשרד להגנ"ס, מטרות האמנה הן:

 • לקדם בין השאר ייצור וצריכה בני-קיימה של פלסטיק כולל עיצוב פלסטיק וניהול נכון של פסולת באמצעות גישת כלכלה מעגלית
 • לקדם שיתוף פעולה לאומי ובינלאומי להפחתת פסולת פלסטיק ימית
 • לפתח וליישם תוכניות פעולה לאומיות למניעה ולהפחתה של פסולת פלסטיק ולטיפול בה
 • לספק הערכות מדעיות וחברתיות-כלכליות בדבר זיהום פלסטיק
 • לקדם פעילות לחינוך והעלאת מודעות בתחום
 • לעודד פעילות משותפת של כלל המגזרים ורמות הממשל, כולל המגזר העסקי
 • לקדם מחקר ופיתוח בתחום

מנכ"לית תוכנית הסביבה של האו"ם (UNEP), אינגר אנדרסן, אמרה כי בשנתיים הקרובות עד 2024, המועד שבו טיוטת ההסכם המשפטי צריכה להיות מוכנה, כל הממשלות השותפות ימשיכו להיאבק להפחתת הפלסטיק בשטחן, לגייס כספים לנושא ולהסיר חסמים להשקעות במחקר ובכלכלה מעגלית.

מלבד ההחלטה על ניסוח אמנה למאבק בפלסטיק, משתתפי עצרת האו"ם קיבלו החלטות נוספות לשיפור איכות הסביבה, ביניהן  הקמה של גוף מדעי שיעסוק בניהול נכון של כימיקלים ופסולת, שימוש בפתרונות מבוססי טבע לפיתוח בר קיימה, ניהול בר-קיימה של אגמים, הקשר בין מגוון ביולוגי ובריאות, תשתיות בנות קיימה וחסינות, כלכלה מעגלית וצריכה וייצור בני-קיימה.

348 מיליון טונות פלסטיק בשנה

בשנת 1950 ייצור הפלסטיק העולמי הסתכם ב-2 מיליון טונות בלבד. נכון ל-2017, כעבור כ- 70 שנה, ייצור הפלסטיק כבר מגיע ל-348 מיליון טונות בשנה, אשר צפויים להיות מוכפלים עד שנת 2040. תעשיית הפלסטיק העולמית מגלגלת כיום כ-522 מיליארד $..

חשיפה לפלסטיק, דרך שריפה ובדרכים אחרות, עלולה להשפיע על בריאות האדם - הפוריות, הפעילות ההורמונלית, המטבולית והנוירולוגית של האדם.

מעבר לפגיעה בבריאות, הייצור, השימוש וסילוק הפלסטיק צפוי לגרום ל-15% מכלל פליטות גזי החממה בעולם עד 2050.

יותר מ-800 מינים ימיים וחופים מושפעים מזיהום זה באמצעות בליעה, הסתבכות וסכנות אחרות. כבר כיום כ-11 מיליון טונות של פסולת פלסטיק זורמים מדי שנה לאוקיינוסים, ועד 2040 הכמות עלולה להיות פי 3.

לפי נתונים שהוצגו בוועידה, מעבר לכלכלה מעגלית יכול:

 • להפחית את נפח הפלסטיק הנכנס לאוקיינוסים בלמעלה מ-80% עד 2040
 • להפחית את ייצור הפלסטיק הבתולי ב-55 אחוזים
 • לחסוך לממשלות 70 מיליארד דולר עד 2040
 • להפחית את פליטת גזי חממה ב-25 אחוזים
 • ליצור 700,000 מקומות עבודה נוספים - בעיקר בדרום הגלובלי.

התייחסויות

השרה תמר זנדברג: "ישראל תומכת במסר שיוצא מ-UNEA למאבק בזיהום הפלסטיק וכינון אמנה סביבתית עולמית חדשה – מסר אשר עולה בקנה אחד עם מדיניות המשרד להגנת הסביבה וצעדים שננקטו באחרונה לגמילת ישראל מפסולת פלסטיק, כמו הרחבת חוק הפיקדון לבקבוקי משקה גדולים והטלת מס קנייה על פלסטיק חד פעמי. יש הכרח כי כלל המדינות ישלבו ידיים במאבק במשברי האקלים, המגוון הביולוגי והזיהום העולמיים".

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. מידע נוסף