מרכז חדש להתייעלות במשאבים בתעשייה במימון ממשלתי של 51 מיליון ₪
המרכז יסייע לתעשייה למנף הזדמנויות להפחתה במקור של זיהומים ופסולות, כאמצעי להתייעלות והגדלת הפריון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/9/2019

מרכז ויץ לפיתוח בר קיימא נבחר להקמה והפעלת המרכז להתייעלות במשאבים בתקציב של 51 מיליון ₪ לחמש שנים. מרכז ויץ הפעיל בין היתר את פרויקט MED TEST מטעם ארגון הפיתוח של האו"ם (UNIDO), שסייע ל-7 מפעלים בישראל לזהות הזדמנויות להתייעלות במשאבים. עדי דישון, מנכ"לית מרכז ויץ, תנהל את המרכז החדש.

הקמת המרכז הינה יוזמה משותפת של משרד הכלכלה והתעשייה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר. המרכז להתייעלות במשאבים יספק למפעלי תעשייה שירותי אבחון וייעוץ מסובסדים בתחום ההתייעלות במשאבים.

שירותי הייעוץ יתבססו על ניתוח האתגרים וההזדמנויות של המפעל בתהליך הייצור וזיהוי השיטות והטכנולוגיות, שיובילו להתייעלות במשאבים ולהפחתה במקור של זיהום ופסולות (לעומת טיפול בזיהום עצמו). בנוסף יוקם מרכז ידע שיעמיד לרשות התעשייה את הידע העולמי בתחום, יפתח כלים לאיתור פרויקטים של הפחתה במקור והתייעלות במשאבים בתעשייה בישראל וינגיש כלי מימון. המרכז יפעל בצורה דומה למרכזים מקבילים בגרמניה, בריטניה, ארה"ב ועוד.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. עסקים קטנים ובינוניים יכולים להרוויח מפסולת תעשייתית, 14.03.2019
  2. מסחר בפסולת תעשייתית: 4 גופים יקימו פלטפורמת מסחר, 11.03.2019
  3.  51מיליון ₪ לפתרונות הפחתה במקור, 20.11.2018
  4. מענקים של עד 3 מיליון ₪ לעידוד הפחתה במקור, 10.07.2018
  5. משרד הכלכלה ישקיע חצי מיליארד ₪ בקידום כלכלה מעגלית, 26.06.2018
  6. מידע נוסף על פסולת עירונית  | infospot

הפחתה בכמות הזיהום והגדלת הפריון

עד היום התעשייה הישראלית השקיעה מיליארדי ₪ מדי שנה לצורך עמידה בדרישות רגולציה סביבתיות, רובן בפתרונות קצה לטיפול בזיהום לאחר היווצרו (במקום במקור הזיהום). המרכז יספק ידע טכנולוגיות וכלים בתחום הייצור הנקי, ובמקביל יעודד ויקדם הטמעה של טכנולוגיות ישראליות חדשניות להפחתה במקור. מכאן שמדובר ברווח כפול – הפחתה בכמות הזיהום וגם הסטה של השקעות בהיקף של עד מיליארד ₪ לצמיחה ופריון.

המרכז להתייעלות במשאבים יקדם הטמעת ייצור מתקדם בתעשייה והטמעת כלכלה מעגלית המקודמת על ידי מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה. כמו כן יתמוך בתכנית לחדשנות סביבתית המקודמת על ידי המשרד להגנ"ס ורשות החדשנות ובמדיניות המשרד להגנ"ס להביא לשיפור בביצועים הסביבתיים של מפעלי התעשייה באמצעות הפחתה במקור.

מכון לייצור מתקדם וסימביוזה תעשייתית

מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה, מקדם גם הקמת מכון לייצור מתקדם, שיסייע לתעשייה לזהות הזדמנויות להטמעת טכנולוגיות ושיטות של ייצור מתקדם, בתקציב של עד 35 מיליון ₪. בנוסף, מוביל המינהל את הפיילוט הלאומי בתחום הסימביוזה התעשייתית, שמטרתו לשפר את הפריון בתעשייה יחד עם צמצום כמות הפסולת שעוברת להטמנה, על ידי הפיכת פסולת של מפעל אחד לחומר גלם של מפעל אחר. פעולות אלה נועדו לשרת את המטרה של מעבר התעשייה לייצור מתקדם בפריון גבוהה ובחתימה סביבתית נמוכה.

התייחסויות

עדי דישון, מנכ"לית מרכז ויץ: "אנו מודים למשרד הכלכלה, הגנת הסביבה והאוצר על הבחירה במרכז ויץ. אני מאמינה שלאור התוצאות שהצגנו בפרויקט הפיילוט, הוכחנו את היכולות של מרכז ויץ ובעיקר את הפוטנציאל הגלום בהתייעלות במשאבים עבור המפעלים. 

חברנו לשני מרכזי הידע המובילים בגרמניה בתחום; EFA+ ו- Fraunhofer IPA ובכוונתנו להציג למפעלים בישראל את גישות העבודה היעילות והמתקדמות ביותר המשמשות את התעשיה הגרמנית. נרתמו לנושא גם בכירי אנשי הסביבה והתעשיה הישראלית ואת הדירקטוריון שלנו מובילה ד"ר מרים (מיקי) הרן אשר השכילה לגייס את אשר גרינבאום (מ"מ מנכ"ל כי"ל לשעבר), דני חן (משנה למנכ"ל כי"ל לשעבר) רמזי גבאי (יו"ר מכון היצוא היוצא ומנכ"ל אופיס טקסטיל לשעבר) ורבים וטובים נוספים. יוצאים לדרך, להצעיד את התעשיה הישראלית קדימה תוך הפחתת המדרך הסביבתי שלה"

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "סיום המכרז ובחירת הזוכה יביאו להשלמת המהלך שיסייע למדינת ישראל ולתעשייה להתייעל, ולהפוך את תחום הסביבה לתחום שלא רק מפחית את זיהום האוויר מתעשייה כבר בשלב הראשון של הייצור, אלא גם לתחום שמייצר הכנסות למדינה.

בעולם יש הבנה עמוקה לכך שצריך להפחית את רמת זיהום האוויר - דבר שמייצר הזדמנות משמעותית לתחום טכנולוגיות הסביבה. רק סין הולכת להשקיע בשנים הקרובות יותר מטריליון דולר בתחום זה, מה שמעיד על הפוטנציאל הרב בתחום. מדינת ישראל חייבת לתפוס מקום מוביל בתחום ברמה הבינלאומית, תוך ניצול יתרונה כמוקד חדשנות, ולהפוך את תחום טכנולוגיות הסביבה לענף חשוב של צמיחה כלכלית במשק הישראלי. זה חשוב מאוד לכלכלת ישראל ולתעשייה, ויקדם את תחום הסביבה בישראל"

סמנכ"לית בכירה לתעשיות במשרד להגנת הסביבה, שולי נזר: "הקמת המרכז להתייעלות במשאבים מוכיחה שאפשר לקדם הגנה על הסביבה יד ביד עם פיתוח כלכלי. הפרויקט הזה הוא תוצר של שיתוף פעולה ייחודי בין המשרד להגנת הסביבה ולמשרד הכלכלה והאוצר לטובת פתרון שהוא win-win, סביבתי וכלכלי."

מנהל מינהל תעשיות במשרד הכלכלה, עוז כ"ץ: "משרד הכלכלה פועל על מנת לסייע לתעשייה בדגש על מפעלים קטנים ובינוניים לבצע קפיצת מדרגה בתחום הפריון והחדשנות. המרכז הוא נדבך חשוב בהטמעת חדשנות ובתהליכי ייצור ויצירת יתרון יחסי גלובאלי לתעשייה המקומית".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה יניב דמרי 072-3712247 Negev@infospot.co.il
דוד נחום שחר נחום 072-3718648 davidn@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>