עשן וזיהום אוויר בשפלה ובמרכז בשל שריפת פסולת פיראטית בשטחים
הבוקר (ד') התקבלו פניות רבות במוקד המשרד להגנת הסביבה בשל ריחות חמורים של שריפה ביישובי המרכז. לאחר בדיקות אותרה שריפת פסולת פיראטית בשטחי הרשות הפלסטינית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 08/11/2023

המשרד להגנת הסביבה הודיע הבוקר כי משעות הבוקר המוקדמות הוא החל לקבל פניות מתושבים בשל ריחות קשים של שריפה באזור השפלה והמרכז. המשרד מעריך כי המקור לזיהום האוויר הוא שריפות פסולת בניין באתר פסולת פיראטי באזור היישוב רנתיס שבשטח הרשות הפלסטינית.

גם ארגון כבאות והצלה מאשר כי מדובר בשריפות מאזור זה וכי גם הוא קיבל מאות תלונות על ריחות השריפה. הארגון הדגיש כי השריפות הן מבוקרות ותחת שליטה ולא פרצו בשל הצתה, אך אין משמעות הדבר שהשריפות חוקיות או אינן מזיקות לבריאות.

הטיפול בשריפות פסולת בשטחי יהודה ושומרון מוטל על המנהל האזרחי, אך המשרד להגנת הסביבה עוקב אחרי המצב. מנכ"ל המשרד גיא סמט וגורמים נוספים הגיעו לשטח השריפה לוודא שהאירוע מטופל כראוי.

לפי המשרד להגנת הסביבה, גם בתחנות ניטור איכות האוויר הארציות נמדדה עלייה בריכוזי חלקיקים נשימים ובנזן הידועים כמסוכנים לבריאות. בשל תנאים מטארולוגיים קשים אין פיזור מספק של האוויר ולכן ריכוזי המזהמים גבוהים. עם זאת, כרגע אין הנחיות להתנהגות מיוחדת לציבור.

בין התושבים שסבלו במיוחד מזיהום האוויר המדובר הם תושבי שוהם. ראש המועצה איתן פטיגרו שלח מכתב לשר האוצר, שר הביטחון והשרה להגנת הסביבה וביקש את טיפולם המיידי בנושא.

סרטון: שריפת פסולת פיראטית בשטחים


כתבות רלוונטיות:

  1. הממשלה מגבירה טיפול במפגעי סביבה ביהודה ושומרון, 6.6.2023
  2. צו מניעת זיהום אוויר נגד העירייה בשל שריפת פסולת, 20.9.2023
  3. עתירה נגד שריפת פסולת אלקטרונית בשטחי יהודה ושומרון, 8.8.2022
  4. אכיפה נגד שריפת פסולת באתר פיראטי שהמועצה מפעילה, 30.5.2023
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר  infospot

הממשלה הגבירה טיפול במפגעי סביבה ביהודה ושומרון

לפני 5 חודשים דיווחנו כי הממשלה אישרה הצעת החלטה להתמודדות עם מפגעים סביבתיים באזור יהודה ושומרון. בשנים האחרונות יש התגברות של מפגעים סביבתיים הקשורות לטיפול בפסולת באיו"ש, ובראשם שריפת פסולת בצורה פיראטית שגורמת לזיהום אוויר ולמפגעי ריח ועלולה לגרום לזיהום קרקע ומי תהום.

לפני כשנה אף הוגשה עתירה נגד משרדי ממשלה וגורמים שונים בשל אירועים חוזרים של שריפת פסולת אלקטרונית באיו"ש, שבגינה התושבים חשופים לחומרים מסרטנים ולריחות כבדים למעלה מעשור. העותרים ביקשו שבית המשפט יורה לגופים האחראים להגביר את הפיקוח והאכיפה על העברת פסולת אלקטרונית משטח ישראל לשטחי הרשות הפלסטינית, לחזק את התיאום ביניהם, לקדם החלטת ממשלה בנושא ולהקצות לה משאבים, להתקין חקיקה משלימה לשטחי יהודה ושומרון ועוד.

תופעות של שריפת פסולת והשלכתה באופן פיראטי נגרמות בין היתר בשל תשתיות לקויות לאיסוף ולטיפול בפסולת בישובים הפלסטיניים, בתוספת זליגת פסולת מישראל לטיפול פיראטי בשטחים.

כדי להיאבק בכך, החלטת הממשלה הטרייה הטילה על המשרד להגנת הסביבה ועל משרד הביטחון להקים צוות שיגבש תוכנית מפורטת להתמודדות עם המצב. בד בבד, ההחלטה מטילה על המינהל האזרחי לקדם אמצעי אכיפה נוספים.

במקביל הקצתה קרן הניקיון כ-17 מיליון ₪ מחשבון היטל ההטמנה למימון שינוע והטמנה של פסולת מ-33 אתרים ביו"ש, עבור 25 כפרים והעיר יריחו.

התייחסויות

מועצה מקומית שוהם: "בשנים האחרונות מתמודדים היישובים הסמוכים לקו התפר עם מפגעי ריח שריפה שמקורם בשטחי יו"ש. לאחר הפסקה קצרה ועם תחילת המלחמה  הוחרפו המפגעים האלה עד לכדי טרור סביבתי ובימים והלילות האחרונים המטרד בלתי נסבל.

אנו עומדים בקשר הדוק מול המנהל האזרחי, משרד הגנת הסביבה וקמ"ט איכות סביבה במינהל האזרחי בדרישה לטיפול דחוף ומיידי במפגע חמור זה.

אתמול בצהריים עודכנו ע"י המינהל האזרחי כי שתים מהבעירות הללו כובו. הבעירה שמשפיעה עלינו ועל העיר מודיעין היא גדולה מאוד ודרכי הגישה אליה מורכבות, אך קיבלנו הלילה עדכון שגם היא בטיפול ותהליך הכיבוי והפינוי יכול לקחת מספר ימים.

ראש מועצת שוהם, יחד עם יו"ר מרכז השלטון המקומי וראשי רשויות נוספים באיזור פועלים ללא הרף מול כל הגורמים במשרד הביטחון, במשרד להגנת הסביבה ובמינהל האזרחי לטיפול דחוף במפגע חמור זה".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי הילה לישע 072-3972028 Talork@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>