שרת האנרגיה: הגז הטבעי יחכה. נתמקד באנרגיות מתחדשות
השרה הודיעה כי בשנה הקרובה משרדה יתמקד באנרגיות מתחדשות ולא בגז הטבעי שנחשב לדלק מעבר. במקום לקדם פיתוח מאגרי גז חדשים מתכוונים במשרד האנרגיה להשקיע במענקים לאנרגיה נקייה, הסרת חסמים ופיתוח טכנולוגי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/12/2021

קרין אלהרר, שרת האנרגיה, הודיעה כי משרדה ישהה השנה חלק מפעילויות פיתוח ענף גז המחצבים ובמקום זאת ישקיע בפיתוח אנרגיות מתחדשות. "בשנה הקרובה לא נאמץ את מסקנות דו"ח בחינת מדיניות הגז הטבעי ולא נצא להליך הרביעי למתן רישיונות לחיפושי גז טבעי". את הדברים אמרה השרה בכנס אילת-אילות לאנרגיות מתחדשות.

בכירי משרד האנרגיה הצהירו מספר פעמים בחודשים האחרונים, וגם בכנס המדובר, כי המשרד מחויב בראש ובראשונה לאספקת חשמל אמין ובטוח למשק. רק לאחר מכן נכנסים שיקולים כלכליים, גיאופוליטיים וסביבתיים. על הרקע הזה המשרד הקפיד לפתח את ענף הגז כדלק מעבר בין פחם לאנרגיות מתחדשות בעשורים הקרובים.

אם כן, מה השתנה? משרד האנרגיה לא עומד ביעדי שילוב אנרגיות מתחדשות שהוא עצמו מציב. יעד של 10% לשנת 2020 טרם הושג ולא ברור אם יושג גם בשנת 2022. על הרקע הזה, יעד של 30% אנרגיות מתחדשות לשנת 2030 נראה מאוד מאתגר. אחד הצעדים שהשרה אלהרר נקטה בהם לאחרונה הייתה הקמת יחידת אנרגיות מתחדשות במשרד, שעד היום טרם הייתה קיימת.

כעת, על מנת למקד את המשאבים ותשומת הלב של משרד האנרגיה כדי לעמוד ביעדי האנרגיות המתחדשות, השרה החליטה להשהות חלק מפעילויות הפיתוח של ענף הגז הטבעי.


כתבות רלוונטיות:

  1. השרה להגנ"ס מבקשת להפסיק לפתח מאגרי גז 15.11.2021
  2. חשמל אמין לפני אנרגיות מתחדשות, 18.10.2021
  3. המשרד להגנ"ס מתנגד למתווה הגז, 06.6.2021
  4. משרד האנרגיה מפרסם תוכנית משלו, 21.4.2021
  5. הפחתה של 85% מפליטות גזי החממה במשק האנרגיה, 01.12.2020
  6. מידע נוסף על שינוי אקלים | infospot

"בשנה הקרובה נתמקד בעתיד"

שרת האנרגיה ציינה בכנס אילת-אילות לאנרגיות מתחדשות כי בשנה הקרובה משרד האנרגיה יתמקד בעתיד, בחשמל ירוק, בהתייעלות אנרגטית ובאנרגיות מתחדשות. השקעת המשרד לא תהיה הפעם בגז הטבעי שמוגבר כדלק מעבר בלבד אלא במחקר ופיתוח, מענקים לקידום אנרגיה נקייה ופיתוחים טכנולוגיים משמעותיים, הסרת חסמים העומדים בפני יזמים וכן בקידומה של התכנית הלאומית להתייעלות באנרגיה שאושרה בממשלה לאחרונה בעלות של כמיליארד שקלים.

בתוך כך, השרה הודיעה כי בשנה הקרובה משרד האנרגיה לא יאמץ את מסקנות דו"ח בחינת מדיניות הגז הטבעי ולא יצא להליך הרביעי למתן רישיונות לחיפושי גז טבעי.

ברקע: יעד אפס פליטות לשנת 2050

ברקע הדברים, נזכיר כי לקראת ועידת גלזגו שהתקיימה לפני כחודש, רוה"מ בנט הצהיר כי ישראל תגיע לאיפוס פחמן בשנת 2050. תוכניות העבודה ויעדי הביניים טרם התעדכנו בהתאם ליעד הנ"ל, אך די ברור שלשם כך נדרש להעלות עוד יותר את יעדי שילוב האנרגיות המתחדשות, על חשבון הגז הטבעי.

בנוסף שווה להזכיר כי לפני כחודש השרה להגנ"ס, תמר זנדברג, שלחה מכתב לשרה אלהרר ובו קראה לה להפסיק לתמוך בהמשך פיתוח מאגרי הגז. כעת נראה ששרת האנרגיה נענתה לקריאה, לפחות באון חלקי בשנה הקרובה.

התייחסויות

שרת האנרגיה קרין אלהרר: "קידום מאסיבי של אנרגיות מתחדשות לייצור חשמל במשק הישראלי זו המטרה שאני מקדמת בכל יום בחצי השנה האחרונה מאז כניסתי לתפקיד - מרמת המדיניות ועד הפרטים הכי קטנים. ביססתי ישיבות דו שבועיות עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים, בהן אנו מגרדים קילו וואט לקילו וואט של חיבורי מתקנים לייצור אנרגיות מתחדשות. בדיונים הללו הצלחנו לרתום את כולם למשימה ולהביא את המשק להכפלת החיבורים של אנרגיות מתחדשות לרשת, מאז כניסתי לתפקיד בחודש יוני".

מנכ"ל משרד האנרגיה, ליאור שילת: "המטרה שלי, כמנכ"ל המשרד, ולשם כך הגעתי לתפקיד, והמטרה של המשרד בהובלת השרה, היא לעמוד ביעד האנרגיות מתחדשות בשנת 2030 ונצליח לעשות את זה אך ורק בשיתוף פעולה של כלל הגורמים הרלוונטיים,  הממשלה, הארגונים השונים, היזמים, החברות הממשלתיות ועוד."


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
המבדקה הכימית דניאלה קורי 072-3281212 ctlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>