קצא"א משיקה מיזם סיבים אופטיים על בסיס צינור הנפט
החברה הממשלתית שואפת להשתמש בתוואי הצינור שמוביל נפט מאשקלון לאילת כדי להקים תשתית סיבים אופטיים. יוקמו שתי תחנות באשקלון ובאילת שיחוברו לכבלים תת ימיים המגיעים מאירופה, מאסיה ומהמזרח התיכון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 20/6/2023

קצא"א משנה כיוון? החברה הודיעה כי היא מתחילה לקדם מיזם סיבים אופטיים שיחברו בין אירופה, אסיה ומדינות המפרץ, בעזרת סיבים שייפרסו לאורך תוואי צינור הנפט שבבעלותה, באורך 254 ק"מ בין אשקלון לאילת – וכך יחבר בין הים התיכון לבין הים האדום.

במסגרת המיזם, החברה תקים תחנת נחיתה בכל אחד ממתקניה באשקלון ובאילת, אשר יחוברו לכבלים התת ימיים שיגיעו מאירופה (לתחנתה של קצא"א באשקלון) ומאסיה והמזרח התיכון (לתחנתה של קצא"א באילת), ויחוברו לסיבי התקשורת שיונחו בתוואי הישבתי של החברה. בצד הדרומי תתחבר החברה למעבר גבול ערבה לצורך חיבור עם ספקי התקשורת בירדן.

במסגרת המיזם קצא"א תאפשר לחברות התקשורת הישראליות לחכור סיבים אוטיים בתוואי לתקופה של 25 שנה. הסיבים ישמשו גם להגנת צינור הנפט: קו הדלק ינוטר באמצעות פריסת הסיבים שיאפשרו זיהוי של כל שינוי בתווך הקרקעי, לרבות חפירה או  פריצה של הצינור.

לדברי קצא"א, היתרון הבולט בתוואי הצינור שלה הוא היכולת שלו להוות גשר יבשתי רציף, מהיר ומאובטח בין אשקלון לאילת. הפרויקט יתרום לקידום שיתופי פעולה מסחריים וטכנולוגיים בין ישראל למדינות שונות בעולם, בדגש על המדינות שעמן נחתמו הסכמי אברהם.

יו"ר דירקטוריון קצא"א, ארז כלפון: "ישראל התברכה במיקום אופטימאלי ובנכס לאומי כמו קצא"א שמאפשר לה להיות לא רק Hub  אנרגטי, אלא גם מהיום Hub  תקשורתי למעבר דאטה באמצעות תמסורת סיבים בינלאומית. אני נרגש ושמח על כניסתנו לפעילות באפיק התשתיות הדיגיטליות, אשר נמצא בפריחה עצומה ובטוח כי לפרויקט הסיבים של קצא"א משמעות גיאו-פוליטית מהמעלה הראשונה עבור מדינת ישראל. קצא״א, כחברה ממשלתית, תמשיך לשמש כמנוע צמיחה של המשק וההייטק הישראלי. אני מודה לרשות  החברות  הממשלתיות, משרד  ראש הממשלה, משרד התקשורת ואגף  תקציבים  באוצר על אישור הפרויקט, על שיתוף הפעולה והמאמצים הגדולים שהושקעו בהוצאת הפרויקט הבינלאומי המשמעותי לדרך".


כתבות רלוונטיות:

  1. למשרד להגנ"ס יש סמכות לצמצם את פעילות קצא"א, 7.7.2022
  2. ביהמ"ש מקפיא את החמרת היתר הרעלים של קצא"א, 12.5.2022
  3. קצא"א עתרה נגד מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, 14.2.2022
  4. הארגונים הסביבתיים משכו את העתירה נגד קצא"א, 27.12.2021
  5.  46מדענים וחוקרים: יש לבטל את הסכם קצא"א, 15.12.2021
  6. הסכם קצא"א: עמדת האוצר, רשות החברות, והרשויות באשקלון, 01.12.2021

חשש כי קצא"א תחרוג מכמות הנפט השנתית באילת

קצא"א אמנם השיקה את מיזם הסיבים האופטיים אך פעילותה המרכזית היא עדיין שינוע ואחסון נפט בין אילת לאשקלון. כזכור, קצא"א נמצאת במוקד של מחלוקת סביבתית בשנתיים האחרונות על רקע רצונה להרחיב את פעילות פריקת הנפט במפרץ אילת בעקבות חתימתה על הסכם עם חברה מאיחוד האמירויות.

לפי ההסכם, מכליות נפט יגיעו למפרץ אילת ויפרקו נפט למסוף קצא"א, סמוך לשמורת האלמוגים, ומשם הנפט יזרום בצינורות היבשתיים של קצא"א לאשקלון שם הוא יעלה על ספינות שישנעו אותו לאירופה ולמדינות אגן התיכון. הפעילות הזו צפוייה להגדיל באופן משמעותי את הפעילות של מסוף קצא"א באילת.

המשרד להגנת הסביבה, ארגונים ירוקים, ומדענים שונים, הביעו התנגדות להרחבת פעילות שינוע הנפט במסוף קצא"א באילת והנושא הגיע בשנים האחרונות לדיוני ממשלה ולבית המשפט.

עמותת צלול הביעה חשש בימים האחרונים כי קצא"א תחרוג מכמות שינוע הנפט השנתית המותרת לה על פי היתר הרעלים (לפי צלול - 2 מיליון טונה בשנה במפרץ אילת). לדברי צלול, בימים האחרונים הגיעה למפרץ אילת המכלית השביעית לשנת 2023, מספר גבוה בהשוואה לשנים קודמות. בצלול מוספים כי "בשל ניסיון העבר והתגברות תנועת המכליות אנחנו חוששים שקצא"א לא תעצור כאן ובחסות החיסיון ולמרות מדיניות 'אפס תוספת סיכון למפרץ אילת', קצא"א תפר את ההגבלה המוטלת עליה".

בחברת קצא"א שוללים את טענות עמותת צלול ואמרו: ״מדובר בטענות חסרות בסיס. קצא״א היא חברה ממשלתית, מפוקחת ומבוקרת, הפועלת על פי חוק כפי שפעלה תמיד, והיא לא חורגת מההיתר שניתן לה, ומעיד על כך גם המשרד להגנת הסביבה.

פעילותה של קצא״א חיונית למשק האנרגיה הישראלי ולתפקודו הרציף, בשגרה ובחירום.

הנפט הנפרק בנמלי קצא"א משמש בחלקו את משק האנרגיה והדלקים הישראלי ומסייע בהורדת מחירי האנרגיה לצרכנים. רק בזכות קצא"א השתמרה שמורת האלמוגים במשך חמישים שנה, וזאת הודות לנהלי הבטיחות המחמירים ביותר ומחויבות החברה לטבע, לסביבה ולים. יתרה מכך, פתיחת חוף קצא״א לציבור היא זו שהובילה לנזק רב לשונית האלמוגים, ועל כך יעידו גם הארגונים הירוקים.

מדיניות "אפס תוספת סיכון" שהוטלה על קצא"א באילת, על ידי השרה לשעבר זנדברג, נעשתה ללא כל בחינה מקצועית ומעמיקה והיא בוודאות תוביל לפגיעה בביטחון האנרגטי של מדינת ישראל, כך גם יעידו עמדותיהן המקצועיות של כלל הגורמים המקצועיים ובהם משרד האוצר והאנרגיה, רשות החברות, מל"ל ומשרד רה"מ. כניסתו של היתר הרעלים החדש לתוקף מעמיד בספק את יכולתה של החברה לספק נפט גולמי לבתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד וכתוצאה מכך תיפגע מיידית פעילות בתי הזיקוק. על רקע הפסקות החשמל האחרונות נדרש לנהוג באחריות ולהביא לסיום ההחלטה החפוזה והפופוליסטית הזו."


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>