הקלות בחוק האריזות, חוק השקיות ופסולת אלקטרונית בשל הקורונה
המשרד להגנ"ס אישר דחייה במועדי הדיווח ומספר הקלות לתאגידי המיחזור אך מדגיש כי פעילות איסוף ומיחזור הפסולת המופרדת ממשיכה להתקיים
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 25/3/2020

בעקבות התפשטות נגיף קורונה, מצב החירום וההשלכות המשקיות: המשרד להגנת הסביבה אישר דחייה בלוחות הזמנים ליצרנים, ליבואנים, לקמעונאים ולתאגידי מיחזור, להגשת דיווחים במסגרת דרישות חוקי אחריות יצרן: הפיקדון (בקבוקי משקה), השקיות, פסולת אריזות ופסולת אלקטרונית. הקלות נוספות ניתנו לתאגידי המיחזור המוכרים, שמצידם ביצעו התאמות למצב.

המשרד להגנת הסביבה מסביר כי החליט על ביצוע הקלות רגולטוריות, תוך חידוד ההנחיה לתאגידי המיחזור לחתור לעמידה ביעדי המיחזור הקבועים בחוק. תאגידי המיחזור ואתרי הפסולת מוגדרים כפעילות חיוניות לכן פעילותם נמשכת.

נזכיר כי בימים האחרונים פרסמנו שורה של כתבות על הקלות בתחום הרגולציה הסביבתית בשל המגבלות למניעת התפשטות נגיף הקורונה.


כתבות רלוונטיות:

 1. הנחיות חיטוי נגד קורונה לבתי עסק ורשויות מקומיות, 25.03.2020
 2. דוח משרד הביטחון: חיטוי נגד נגיף הקורונה, 23.03.2020
 3. הקורונה עוצרת את חוק הפיקדון על בקבוקי משקה, 22.03.2020
 4. בצל הקורונה: הקלות בהיתרים הסביבתיים, 23.03.2020
 5. מידע נוסף על התמודדות עם משבר הקורונה | infospot

דחייה במועדי הדיווח והקלות נוספות

בתום הבדיקה שבוצעה, ולאחר שהתברר כי הקמעונאים, היצרנים והיבואנים יתקשו לעמוד בלוחות הזמנים הנדרשים מהם לאור מצב החירום ויכולת הפעולה המוגבלת, המשרד להגנ"ס אישר:

 • דחיית או ביטול דיווחים המתקבלים בשגרה לרבעון הראשון של השנה.
 • דיווח שנתי של יצרנים ויבואנים: דחייה של חודשיים, בדיווחים שנשלחים למשרד באמצעות תאגידי המיחזור: תמיר בפסולת אריזות ו- מאי ואקומיוניטי בפסולת אלקטרונית.
 • דחייה של הפקדות כספיות של יבואנים ויצרנים באמצעות תאגידי המיחזור לקרנות ייעודיות, דחייה של פעולות פרסום, דחייה של ביצוע סקרי פסולת ייעודיים ודחייה בהגשת תוכניות עבודה.

בהמשך להודעה של המשרד להגנ"ס, תאגידי המיחזור פרסמו הודעות משלהם לגבי ההתאמות שהם עושים להתמודדות עם המצב, מעבר להקלות שפרסם המשרד להגנ"ס. הנה כמה מהן:

 • תאגיד מיחזור האריזות תמיר החליט לדחות את הוצאת החיובים ליצרנים והיבואנים לרבעון השני של 2020 מתחילת אפריל לתחילת מאי
 • תאגיד המיחזור לפסולת אלקטרונית מ.א.י מאפשר ליבואנים וליצרנים לתת צ'ק דחוי לחודש מאי 2020 בגין התשלום לרבעון השני ובכך להקל בתזרים ההוצאות
 • תאגיד המיחזור לפסולת אלקטרונית אקומיוניטי קורא ליבואנים וליצרנים לפנות אליו ולקבל פתרונות מותאמים אישית בנושא הדיווח והתשלום. בנוסף, התאגיד מציע ייעוץ אישי פנים אל פנים לעזרה בדיווח.

פעילות האיסוף והטיפול בפסולת מופרדת ממשיכה כרגיל

המשרד להגנת הסביבה לא אישר ליצרנים וליבואנים את בקשתם לדחייה של תשלומים לתאגידי המיחזור לשם איסוף וטיפול בפסולת למיחזור ובמקביל המשרד הנחה את תאגידי המיחזור להמשיך ולממן את איסוף הפסולת ברשויות המקומיות ולדאוג ככל הניתן למיונה ולמיחזורה הנאות.

גם בעת הזו, המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור להמשיך ולהפריד פסולת במקור - ומלבד מכלי המשקה בפיקדון שהומלץ לשמור בינתיים בבית, להמשיך ולהשליך מכלי משקה גדולים למיחזוריות; את פסולת האריזות לפחים הכתומים; קרטון ונייר לפחים הכחולים; פסולת אריזות זכוכית לפחים הסגולים; ופסולת אלקטרונית למוקדי האיסוף ברשויות.

מה קורה בשטח?

בכדי להבין מה קורה בשטח, שוחחנו עם ערן בושארי, מנכ"ל ומייסד חברת "ערנות לסביבה" שמלווה מאות חברות ביישום חוקי פסולת אריזות ופסולת אלקטרונית.

בואשרי מסביר כי: "בשבועות האחרונים אנחנו חווים קושי רב בהתנהלות מול היצרנים והיבואנים וברור כי הנושא אינו בראש מעיניהם. בצענו פנייה מוקדמת לתאגידי המיחזור על מנת להיערך לבאות ואנו מברכים על הודעת המשרד להגנ"ס שמרווחת מעט את לוחות הזמנים. חשוב להבין שמצד אחד יש חברות שעצרו את הפעילות כרגע, למשל בתחום האופנה, ומצד שני חברות שנמצאות בעומס גדול ולכן ואינן פנויות לנושא, למשל תחום המזון והפארמה."

אך למי שרוצה לנצל את הזמן ביעילות ולדווח כעת, בושארי אומר כי הם ממשיכים לתת שירות ומסייעים בתהליך הדיווח: "הצלחנו לבצע דיווח לעשרות חברות בשבועות האחרונים. צריך להסתכל קדימה ולפעול כבר עכשיו כדי ליצור פתרונות נוספים לפני שנגיע למועד הדיווח המחייב, אפשר וניתן ליצור דירוג בדיווחים, פריסת תשלומים, התאמת המקדמות ועוד מגוון פתרונות שיעודן, הקלות והלימה בין החזרה לשגרה ומצבן של החברות."


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>