היתר הפליטה ליחידות המזהמות בתחנת הכוח לא יוארך
המשרד להגנת הסביבה החליט לדחות את הבקשה להאריך את היתר הפליטה של היחידות המזהמות בתחנת הכוח באשדוד מעבר לספטמבר 2023 וקורא לגופים האחראים להיערך לסגירתן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/11/2022

המשרד להגנת הסביבה דחה את הבקשה להאריך את היתר הפליטה ל-4 היחידות המזהמות בתחנת הכוח רוטנברג באשדוד. היחידות אמנם מונעות בגז, ולא בפחם, אך לא מותקנים בהן סולקנים להפחתת פליטות ולכן הן מזהמות במיוחד. המשרד להגנ"ס אומר כי היחידות המזהמות צריכות להיסגר בספטמבר 2023, כפי שנקבע עוד בשנת 2016.

לאחרונה רשות החשמל הגישה בקשה להארכת היתר הפליטה בטענה שזה יחסוך 240 מיליון ₪ למשק החשמל, וכי יש צורך בהארכה לטובת "שרידות המערכת". קודם לכן הגישה הרשות בקשה להגדיל את שעות פעילות היחידות עד סוף 2022 וקיבלה אישור. לאחר מכן היא ביקשה להגדיל את הפעילות ב-10,000 שעות נוספות, אך המשרד להגנת הסביבה דחה את הבקשה.

לדברי המשרד, רשות החשמל העבירה לו לאחרונה מידע לפיו נדרשות בסך הכול כ-160 שעות לשמירה על שרידות המערכת ועל אמינות אספקת החשמל, ולא אלפי שעות כפי שנטען בתחילה.


כתבות רלוונטיות:

  1. אשדוד מאיימת לתבוע את משרד האנרגיה בגין תחנת הכוח, 19.10.2022
  2. מחלוקת בין חברת ניהול מערכת החשמל למשרד להגנ"ס, 04.9.2022
  3. אישור חלקי להגדלת הפעילות של תחנת הכוח באשדוד, 24.7.2022
  4. איגוד הערים מתנגד להרחבת הפעילות של תחנת הכוח, 18.8.2022
  5. היחידות הפחמיות המזהמות בחדרה ייסגרו רק ב-2024, 21.6.2022
  6. מידע נוסף על שינוי אקלים |  infospot

חיסכון של 240 מיליון ₪? או 137 מיליון ₪?

במהלך השנה האחרונה רשות החשמל הגישה למשרד להגנת הסביבה ניתוח לפיו משק החשמל יוכל לחסוך 240 מיליון ₪ כתוצאה מהמשך פעילות 4 היחידות המזהמות בתחנת הכוח באשדוד, במקום יחידות יקרות יותר הפועלות על פחם וסולר. זאת בשל מחירי הגז הנמוכים בישראל, בהשוואה למחירי יתר הדלקים והפחם.

בבדיקה שערך המשרד להגנת הסביבה מדובר בחיסכון צנוע יותר – 137 מיליון ₪ לכל היותר. ואם משקללים לתוך נתון זה את העלות החיצונית של המשך פעילות היחידות המזהמות – עלות של כ-172 מיליון ₪, נראה שהיחידות גורמות להפסד כספי.

האם היחידות נדרשות לצורך שרידות המערכת הארצית?

טיעון נוסף של רשות החשמל הוא שנדרש להגדיל את שעות פעילות היחידות לצורך "שרידות המערכת". תחילה ביקשה הרשות אישור ל-2,000 שעות עד סוף השנה והמשרד להגנת הסביבה אישר, כפי שעשה גם בשנים 2020 ו-2021.

בהמשך ביקשה הרשות עוד 10,000 שעות הפעלה ולאחר מכן עדכנה את הבקשה ל-4,000 שעות. בקשות אלה נדחו על ידי המשרד.

המשרד להגנ"ס מסביר כי בהמשך רשות החשמל העבירה למשרד מידע מעודכן לפיו חסרות בסך הכול כ-160 שעות כדי להבטיח את אמינות החשמל. המשרד החליט שלא לאשר תוספת מעבר למה שיוודא כי נחוץ ל"שרידות המערכת".

הבקשה להיתר פליטה לאוויר נדחתה

כך גם הבקשה להאריך את תוקף היתר הפליטה עד לשנת 2026 לא אושרה. לדברי המשרד, המסמכים שהוגשו במסגרת הבקשה חסרים משמעותית ואינם כוללים מידע חיוני שאמור לעמוד בלב הבקשה להיתר פליטה לפי החוק, ובראשו הצהרה על מעבר לטכניקה הזמינה הטובה ביותר BAT.

איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה הביע תמיכה בהחלטת המשרד. לדברי מנכ"לית האיגוד רומי אבן דנן, "למנהל המערכת ולחברת החשמל היה זמן רב - במשך 7 שנים ליצור אלטרנטיבה ליחידות המזהמות- בדמות ייצור אנרגיה נקיה ושאינה מזהמת. הכתובת הייתה על הקיר כבר ב-2016".

לפני 7 שנים סוכם שהיחידות יפסיקו לפעול ב-2023

בשנת 2016 המשרד להגנת הסביבה קבע מגבלת שעות להפעלת 4 היחידות בהיתר הפליטה שעתיד לפוג בספטמבר 2023. בד בבד דרש המשרד כי עד תום תקופת ההיתר, 7 שנים, יפעלו משרד האנרגיה ורשות החשמל לממש חלופות אחרות. לפי החוק, התנאים בהיתרי הפליטה אמורים להיקבע על פי הטכניקה המיטבית הזמינה. 

מאז 2016 רשות החשמל הייתה צריכה לקדם פתרונות חלופיים ליחידות או להנחות את חברת החשמל להתקין אמצעי הפחתה באשכול, כדי שהיחידות יעמדו בדרישות ה-BAT – אך זה לא קרה.

התייחסויות

ראש עיריית אשדוד ד"ר יחיאל לסרי אמר בתגובה: "אני מודה למשרד להגנת הסביבה על שיתוף הפעולה המקצועי, והאחריות הגבוהה שהפגין כלפי אינטרס בריאות הציבור של תושבי אשדוד והסביבה. ועל הנכונות לעמוד איתן מול משרד האנרגיה, רשות החשמל וחברת החשמל, כדי שבאזור התעשייה הצפוני של אשדוד יינשמו אוויר נקי כמו ביתר חלקי בעיר.

תודה מיוחדת למנכ״ל עיריית אשדוד מר אילן בן עדי, שריכז את כלל פעילות מטה המאבק ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, שהניבה את התוצאה הנדרשת ולאיגוד ערים אשדוד חבל יבנה על העבודה המקצועית. נמשיך לפעול יחד לשמירה על איכות האויר ובריאות התושבים באשדוד וסביבתה".

מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה רומי אבן דנן: "סירובו של  המשרד להגנ"ס לאשר תוספת שעות  להפעלת היחידות לפני כחודשיים היווה את יריית הפתיחה בדרך לסגירה מוחלטת של היחידות הללו אשר גורמות לזיהום אויר באזור התעשייה באשדוד. למנהל המערכת ולחברת החשמל היה זמן רב - במשך 7 שנים ליצור אלטרנטיבה ליחידות המזהמות- בדמות ייצור אנרגיה נקיה ושאינה מזהמת. הכתובת הייתה על הקיר כבר ב-2016. המשרד עושה את הצעד הנכון לזמן זה והוא יקבל מאיתנו את מלוא הגיבוי המקצועי לכך".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: