מחנות צה"ל יפונו מוקדם יותר, ועבודות השיקום יחלו מיד
לפי סיכום בין משרד הביטחון, רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר, 3 מחנות צה"ל מרכזיים יפונו בקרוב, מוקדם מהצפוי בכשנתיים, והקרקע המזוהמת בהם תטופל לקראת הקמת אלפי יחידות דיור במקומם. אילו אתרים צפויים להתפנות ראשונים?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/9/2021

3 מחנות צה"ל מרכזיים יפונו בקרוב, מוקדם מהמתוכנן, על מנת להפשיר את הקרקעות לבניית יחידות דיור. המחנה הראשון יהיה סירקין בפתח תקווה, ממנו יפונו בימים הקרובים 1,300 דונם.

לאחר פינוי המחנות, החברה הממשלתית לשירותי איכות סביבה תחל בשיקום הקרקעות המזוהמות והכשרת השטח, כך שיהיה ניתן להקים עליו אלפי יחידות דיור כמתוכנן.

זאת גם הזדמנות טובה לבדוק את הסטטוס של פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות שבבעלות המדינה, אותו מובילה בשנים האחרונות החברה הממשלתית לשרותי איכות הסביבה. באיזה אתרים החלה לאחרונה פעילות השיקום? ובאיזה אתרים הסתיימו לאחרונה העבודות?

במרבית הקרקעות המזוהמות פעלו בעבר צה"ל והתעשייה הביטחונית. מטרת הפרויקט, שעלותו מאות מיליוני ₪, לנקות את הקרקעות המזוהמות כדי שישמשו ליחידות דיור, בייחוד באזורי הביקוש.

סרטון: טיפול בקרקעות מזוהמות באתר תעש בית הכרם (ירושלים)


כתבות רלוונטיות:

  1. סטטוס שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה, 10.3.2021
  2. שיקום מתחם תע"ש בית הכרם יוצא לדרך, 02.10.2019
  3. ב-3 אתרים הסתיימה חקירת הקרקע ללא שיקום, 15.4.2018
  4. כמה למה ואיך? פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה, 16.11.2017
  5. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

אילו מתחמים יתפנו מוקדם במסגרת ההסכם החדש?

על הקדמת לוחות הזמנים של פינוי שלושת המחנות הצבאיים המדוברים (בכשנתיים) סיכמו משרד הביטחון, רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר. במסגרת ההסכם, משרד הביטחון יפנה את המחנות בפרק זמן קצר וימסור אותם במצבם הקיים לטיפול של החברה לשירותי איכות סביבה.

להלן פרטים על האתרים שיפונו ועל התוכניות במקומם:

  • מחנה סירקין בפתח תקווה:  כ-1,300 דונמים יפונו בימים הקרובים. כבר השנה ישווקו במקום כ-2,700 יחידות דיור ראשונות, כ-100 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה ומאות אלפי מ"ר של שטחי ציבור ופארקים. כ-650 דונם נוספים יפונו עד סוף השנה. מחנה סירקין משמש כבסיס צבאי החל משנות ה-40 של המאה הקודמת.
  • מחנה צריפין - בה"ד 16, כלא 4 ומתחם הרבנות צבאית: המתחמים נמצאים בשטח ראשון לציון ובאר יעקב. עד סוף השנה יפונו מהם כ-300 דונם שעליהם ייבנו כ-3,400 יח"ד וכ-100 אלף מ"ר מסחר ותעסוקה. מחנה צריפין, שימש את צה"ל החל מ-1948 והוא משתרע על פני כ-2,950 דונם. בשנת 2015 החל פינוי מדורג של המחנה במקביל לעבודות שיקום של הקרקעות המזוהמות.
  • מחנה טירה בחיפה: כ-250 דונמים יפונו מהמחנה בעוד כחודשיים. הפינוי יאפשר בניית כ-2,400 יח"ד נוספות, כ-100 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה וכ-200 אלף מ"ר של שטחי ציבור ופארקים בכניסה לעיר.

גם במתחם צריפין וגם במתחם סירקין בוצעו בשנים האחרונות פעולות שונות לבירור קיומן של קרקעות מזוהמות. במקרה של צריפין דיווחנו על עבודות לשיקום קרקעות מזוהמות בבה"ד 20 שהסתיימו לפני כשנתיים.

בסירקין, נערך סקר היסטורי עוד בשנת 2015, לבחינת זיהומי הקרקע במחנה. ממצאי הסקר ההיסטורי בסירקין העלו כי קיים זיהום של הידרוקרבונים כתוצאה מזיהומים במתקני טיפול ברכב ועמדות ניקוי נשק וביוב. בחלק מהאזור יש חשד לזיהום בחומרי נפץ וחנ"מ, אבק שריפה, דלקים ושמנים, מתכות כבדות, חומצות ומסיסים שונים ועוד. כמו כן, במקומות רבים בבסיס יש לוחות אסבסט צמנט מפורקים.

בהתאם לממצאי הסקר ההיסטורי הומלץ לערוך בסירקין סקר קרקע וסקר גז קרקע אקטיבי ופסיבי.

סטטוס שיקום קרקע מזוהמת באתרים נוספים

החברה לשירותי איכות סביבה, חברה ממשלתית, מנהלת את פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה בשנים האחרונות. מעת לעת אנו סוקרים את קצב התקדמות הפרויקט ומביאים לידיעתכם באילו אתרים הסתיים הטיפול, אילו אתרים נמצאים בעבודה כעת וחידושים נוספים.

בעבר דיווחנו על עבודות שהסתיימו במספר אתרים, חלקם לאחר שלא התגלו בהם קרקעות מזוהמות ואחרים בהם נדרשה טיפול בקרקע מזוהמת . אלה חלק מהאתרים שהסתיים בהם הטיפול ונמסרו לרשות מקרקעי ישראל: טירת הכרמל, נס ציונה, פרדס וחסכון באור יהודה, מחנה כפר יונה, רכס עתלית וחלקים מבסיס תל השומר.

אתרים שדיווחנו עליהם בעבר שנמצאים בשלבים שונים של חקירת הקרקע או הטיפול בה וטרם הסתיימה העבודה הינם:  בסיס חיל האוויר בלוד, מטמנת יבנה, בסיס הדלק באשדוד, בית דגן, אס"פ נתניה, אפולוניה תעש נוף ים, ושדה דב.

להלן עדכונים נוספים מחצי השנה האחרונה:

מטמנת יבנה | החלו עבודות השיקום

ביוני 2021 החלו עבודות השיקום במטמנת יבנה המשתרעת על שטח של כ-70 דונם. לאחר הצגת התוכנית לגורמים הרלוונטיים החלו עבודות עפר ולאחר מכן עבודות הניפוי ומיון הפסולת במטמנה. העבודות לוו ומלוות במיכלית להרטבת שבילי הנסיעה ובתותחי מים במטרה למזער את פיזור האבק. השיקום באתר צפוי להסתיים באמצע שנת 2022.

הפסולת באתר הוטמנה החל מסוף שנות ה-90 בשני בורות לכריית חול שהיו פעילים לפני עשרות שנים. האתר קיבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה להטמין פסולת אינרטית (הכוונה לפסולת שאינה עוברת שינוי פיסיקלי, כימי או ביולוגי משמעותי, כגון עודפי עפר וחציבה, חרסינה, זכוכית וכו'), וככל הידוע הפסולת שהוטמנה באתר היא ברובה מסוג פסולת בניין.

בתחילת שנות ה- 2000 האתר נסגר, אך הושלכה בו פסולת באופן פיראטי, ובשנים 2009-2010 בוצעו במקום פעילויות לא מאושרות של קליטה, חפירה ומיון פסולת. פעילות זו הופסקה אך הפסולת שנקלטה נותרה באתר.

לעבודות השיקום קדם סקר פסולת אשר ממצאיו היו כי נפח גוף פסולת המצוי בחתך הקרקע העליון הוא פסולת בניין מעורבת הנאמד בכ-175,525 מ"ק, ואילו נפח גוף הפסולת בחתך הקרקע התחתון כולל בעיקר חרסיות, עודפי עפר ופסולת בניין ונאמד בכ-245,625 מ"ק. סך נפח גוף הפסולת שנמצא באתר הוא כ-421,150 מ"ק.

בית דגן | העבודות לקראת סיום

חקירת הקרקע בבסיס מש"א בית דגן החלה בשנת 2016 וממצאיה הצביעו על זיהום קרקע שמקורו בדלקים, שמן ומתכות בעיקר בצפון האתר.

סרטון: טיפול בקרקעות מזוהמות באתר בית דגן

עבודות השיקום באתר החלו בספטמבר 2020, לפני שנה. מלבד הריסת מבנים ופינוי אסבסט, שלבי השיקום כוללים חפירת הקרקע המזוהמת והפסולת שהוטמנה בו למטמנות ואתרי טיפול מורשים, פינוי בוצה מהאתר למתקן טיפול מתאים ווידוא ניקיון האתר ומילוי החפירות בקרקע הדומה למקור. עד כה פונו עשרות אלפי טונות של קרקע מזוהמת. השיקום צפוי להסתיים בדצמבר 2021.

בסיס מש"א בית דגן הוא מחנה צבאי נטוש בצומת בית דגן, המשתרע על שטח של כ-75 דונם. משנת 1948 ועד 2001 פעלו בבסיס בתי מלאכה לאופטיקה ואלקטרוניקה, מחלקה לטיפול טרמי, שיחום וציפוי, ובנוסף לכך סדנאות להרכבה, שיקום ופירוק מנועים ומכללים ועבודות חשמל.

השפכים התעשייתיים מפעילות המתקנים באתר הוזרמו לבריכת חמצון. כמו כן נעשה באתר שימוש בכמויות גדולות של דלק ושמן במסגרת הרצת מנועים. עקב כך מרכיבי דלק חלחלו עד לעומק של 15 מ' מתחת לפני השטח.

תע"ש בית הכרם | פונתה קרקע מזוהמת, מטפלים בגז קרקע

מתחם תע"ש בית הכרם מתפרש על פני כ-42 דונם ממזרח לשכונת בית הכרם בירושלים. בין השנים 1997-1951 פעל במתחם מפעל "נץ" של תע"ש שייצר מגוון מוצרי מתכת. עם סגירת המפעל ועד היום בוצעו מספר סקרי קרקע וגזי קרקע ואף פונו מהאתר כ-4,500 טון קרקע מזוהמת בשנת 2000.

סקר הקרקע האחרון והמקיף בוצע בשנת 2019 על ידי חברת LDD, במהלכו בוצעו עשרות דיגומי קרקע וגז קרקע ואותר זיהום קרקע רדוד בשלושה אזורים מרכזיים ובעוד כמה מוקדים קטנים המאופיינים בשכבת קרקע דקה בעובי של עד כ-5 מטר. המזהם הראשי שנמצא באתר הוא תרכובות אורגניות מוכלרות, והמזהמים המשניים הם מרכיבי דלקים ומתכות כבדות.

בשל הסמיכות לבתי תושבים, העבודות בוצעו בתוך אוהלי ענק שהוקמו במיוחד לשם כך, לצמצום של האבק וזיהום האוויר שעלול להיגרם מעבודות החפירה והפינוי של הקרקע המזוהמת. באוהלים הותקנה מערכת השואבת את האוויר באוהל, העבירה אותו דרך סדרה של פילטרים ופלטה אותו מארובה. הארובה נוטרה במקביל לבדיקת אוויר סביבתי. כמו כן, בוצע ניטור של איכות האוויר במשך התנהלות העבודות.

באוגוסט 2020 החלו העבודות לפינוי הקרקע המזוהמת במתחם תע"ש בית הכרם ונכון ל-19 באוגוסט הן הושלמו.

סרטון: טיפול בקרקעות מזוהמות באתר תעש בית הכרם (ירושלים)

שלב ב' של תוכנית השיקום שצפוי להתחיל בקרוב, הוא ביצוע תהליך בירור מקצועי ובחינת חלופות לאופן הטיפול בגז הקרקע, שגם הוא נמצא באתר בתווך הלא רווי וכולל מרכיבים אורגניים מוכלרים.

הטיפול בגזי הקרקע מורכב יותר מאשר הטיפול בזיהום הקרקע בשל המבנה הגאולוגי ומקור הגזים ופיזורם בתווך הסדוק.

אתר סיבט בצריפין | העבודות בעיצומן

אתר סיבט הוא שטח של כ-100 דונם המצוי במחנה צריפין. הפעילות באתר כללה מגרש רכבים ואחסון של צה"ל בעבר אשר גרמו לזיהום הקרקע. שיקום האתר החל ביוני 2021 למשך כמה שבועות. שיטת השיקום שנבחרה היא חפירת הקרקע המזוהמת ופינוייה למטמנה מאושרת.

בשנת 2016 בוצע באתר סקר היסטורי אשר איתר אזורים בודדים עם פוטנציאל לזיהום קרקע כתוצאה מהפעילויות שהתקיימו בהם לאורך השנים. עקב כך הוגשה תוכנית לחקירת האתר אשר עודכנה בשנת 2020.

החקירה נערכה במהלך החודשים נובמבר 2020 עד פברואר 2021 וממצאיה הצביעו על מספר מוקדים בהם אותרו מרכיבי זיהום. נמצאו חריגות עופרת ו-TPH ב-5 מוקדים וכן חריגות בגזי הקרקע קרבון טטראכלוריד וכלורופורם באזור הדרום-מערבי של האתר.

אתר 'מכבי יפו' בתל אביב | לא נמצא זיהום קרקע

מתחם מכבי יפו הינו שטח אזרחי ברובו הנמצא בתחום השיפוט של העיר תל-אביב יפו ומשתרע על פני כ- 161 דונם. בחלק מהאזור נעשתה פעילות של בתי מלאכה ותעשייה, בחלקו שטח פתוח.

בהתאם לממצאים שהתקבלו לאחר הסקר ההיסטורי, סקר הקרקע וסקר גז קרקע, התקבל לפני חודשיים אישור מהמשרד להגנ"ס לאי נקיטת פעולות נוספות בשטח הנסקר (NFA) למעט איטום של מרתפים במבנים חדשים שייבנו באחד המגרשים בשל הימצאות גז קרקע, ומספר מגרשים שבהם צפויה להתבצע חקירת קרקע לאחר שלב הפינוי.

אתר חבצלת השרון | הסקר גילה מוקד הטמנת פסולת מעורבת

מתחם חבצלת השרון ממוקם דרומית לחבצלת השרון וצפונית לשכונת עין התכלת בנתניה. שטחו כ-190 דונם. האתר מאופיין בעיקרו בשדות חקלאיים ובשטחים פתוחים. עדויות הצביעו על אפשרות להטמנה של פסולת מעורבת (ביתית), פסולת חקלאית ופסולת בניין ברחבי השטח בצורה לא מוסדרת.

לצורך קידום תוכנית בנייה, נדרשה בחינה מעמיקה של השטח במטרה לאתר מחפורות, הטמנות פיראטיות, מצבורי פסולת ופעילות חשודה בטרם יחל שלב הפיתוח.

בינואר 2021 בוצע סקר היסטורי בעזרת תצלומי אוויר ואותרו אזורים חשודים בהטמנת פסולת. בהתאם לתוצאות הסקר, ביוני 2021 בוצע באתר סקר קרקע וסקר פסולת ובו אותר מוקד הטמנת פסולת מעורבת וקרקע החשודה בזיהום המקיפה את מוקד הפסולת. בהתאם לתוצאות הסקר, תוגש למשרד להגנ"ס תוכנית לפינוי הפסולת וסקר לבדיקת הקרקע המזוהמות וטיפול בה.


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>