תנאי היתר רעלים חדשים לאחסון זיקוקי דינור
בהמשך לפרסום תנאי היתר רעלים למרחקי הפרדה מנפיצים, כעת פורסמו תנאים נוספים הנוגעים רק לאחסון של זיקוקי דינור ויחולו כנראה על 5 יבואנים בלבד
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/10/2021

המשרד להגנת הסביבה מפרסם תנאים נוספים להיתר רעלים בדבר אחסון זיקוקי דינור. התנאים האלה יחולו על מספר מצומצם של יבואנים העוסקים בזיקוקין בארץ.

תנאים אלה מתפרסמים בהמשך למדיניות מרחקי הפרדה מחומרים נפיצים ותנאי היתר רעלים למרחקי הפרדה מחומרים נפיצים שפורסמו לפני מספר חודשים. בשנה האחרונה המשרד להגנ"ס האיץ את קידום המדיניות המתמקדת בנפיצים עקב פיצוץ החומ"ס שאירע בלבנון באוגוסט 2020 וגבה חיי אדם.

בקובץ ה-RIA שבוחן את השפעת הרגולציה העוסקת בנפיצים נכתב שבישראל פועלים רק 5 יבואני זיקוקין שמחזיקים במחסני זיקוקין. למרות זאת מדי כמה שנים מתרחש אירוע מסוכן עקב העיסוק בזיקוקין והתנאים שמפורסמים כעת מכוונים לצמצם מקרים כאלה בעתיד.

בשנת 2017 אירעה תאונת זיקוקין קשה במחסן לא בטיחותי במושב פורת אשר הובילה למותם של שני עובדים. עקב כך נעשה תחקיר של האירוע ונבחנה מדיניות המשרד להגנ"ס והממשלה, וכל הממצאים פורסמו ב"דוח גורן" שהוכן עבור המשרד להגנ"ס בשנת 2018, אך רק לאחרונה פורסם לציבור (מצורף בתחתית הכתבה).


כתבות רלוונטיות:

  1. תנאי היתר רעלים למרחקי הפרדה מנפיצים, 12.7.2021
  2. המדיניות והתנאים להיתר רעלים למרחקי הפרדה מנפיצים, 08.4.2021
  3. אירוע חומרים מסוכנים קטלני בלבנון, 5.8.2020
  4. מביירות לחיפה: "קיבלנו תשובות טובות, אפשר להירגע", 12/08/2020
  5. למידע נוסף על חומרים מסוכניםinfospot

הרקע לפרסום תנאים לאחסון זיקוקין

לפי קובץ RIA שפרסם המשרד להגנ"ס, בישראל מתרחשת תאונה משמעותית אחת ל-5 שנים בערך בתחום אחסנת הזיקוקים. האירוע המשמעותי האחרון התרחש בשנת 2017, אז התרחש פיצוץ במחסן זיקוקי דינור שגבה את חייהם של שני עובדים.

אחת המסקנות מהתחקיר שבוצע

להמשך קריאת הכתבה המלאה