ורידיס משביתה את האתר הגדול בישראל לטיפול בפסולת אורגנית
אתר קומפוסט משואה יפסיק לקלוט פסולת אורגנית באופן מיידי, בעקבות הודעת המשרד להגנת הסביבה כי הוא בוחן מחדש מתן מענקים למתקני המיון של ורידיס בשל החקירה הפלילית שמתנהלת נגד החברה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/2/2024

חברת ורידיס הודיעה שתפסיק באופן מיידי לקלוט פסולת אורגנית ממוינת לטיפול באתר קומפוסט משואה שבבקעת הירדן, זאת בשל החלטת המשרד להגנת הסביבה לבחון מחדש העברת מענקים לחברה, על רקע החקירה הפלילית שמתנהלת בגין הפעילות של האתר במשואה.

אתר קומפוסט משואה הוא כמעט האתר היחידי בישראל לטיפול בפסולת אורגנית, והוא קולט כ 450,000 טון פסולת אורגנית ממוינת (ממתקני מיון) בשנה. בהעדר חלופה אחרת, סגירה של האתר תגרום לשליחת הפסולת האורגנית הממוינת ישירות להטמנה, ותגרום לעליית שיעור ההטמנה.

ורידיס מצהירה כי עלויות העברת הפסולת האורגנית הממוינת ישירות להטמנה נמוכות בהשוואה להעברתה לאתר הטיפול, אך לא ברור אם האמירה הזו לוקחת בחשבון את היטל ההטמנה שהרשויות המקומיות ייאלצו לשלם כעת, דבר שצפוי לייקר את עלות הטיפול בפסולת עבורן.

בנוסף לפן הכלכלי, המצב החדש מייתר את תהליך המיון במתקני המיון של הפרדת זרם הפסולת האורגנית משאריות הפסולת שלא ניתנות למיחזור, מכיוון ששניהם יישלחו להטמנה ללא טיפול. בעיה אחרת שתחריף בעקבות הפסקת הפעילות של אתר קומפוסט משואה ושליחת הפסולת האורגנית ישירות להטמנה, היא מצוקת נפח ההטמנה שקיימת בישראל בשנים האחרונות.

זו לא הפעם הראשונה שחברת ורידיס מודיעה על השבתת הפעילות של אתר קומפוסט משואה. גם ביולי 2022 דיווחנו על הפסקת פעילות של האתר על רקע תהליכי אכיפה ופיקוח של המשרד להגנ"ס. אך באותו מקרה האתר חזר לפעול לאחר זמן קצר.


כתבות רלוונטיות:

  1. חקירה נוספת נגד אתר הטיפול בפסולת אורגנית של ורידיס, 01.01.2024
  2. פשיטה על משרדי ורידיס עקב חשד להטמנה לא חוקית, 22.2.2023
  3. משבר פסולת אורגנית, 03.7.2022
  4. 4 נעצרו בפשיטה על אתרי פסולת שקשורים להטמנה לא חוקית, 16.5.2022
  5. המשטרה הירוקה פשטה על שני אתרי פסולת פיראטיים, 12.4.2022
  6. למידע נוסף על פסולת | infospot

מניעת מענק למתקני מיון פסולת בשל החקירה הפלילית

כאמור, ורידיס הודיעה היום שהמשרד להגנת הסביבה עדכן אותה כי הוא בוחן מחדש את התמיכה בתפעול אתרי המיון לפסולת עירונית שבבעלותה (מתקן ה-RDF בחירייה ומתקן המיון בעפולה), על רקע החקירה הפלילית שמתנהלת כנגד החברה בשל פעילות לא חוקית לכאורה של מתקן קומפוסט משואה.

מדובר בתמיכה כספית שמקורה בקול קורא שפרסם המשרד להגנ"ס לראשונה בשנת 2018 לתמיכה בתפעול של מתקני מיון פסולת עירונית. עם השנים הקול הקורא עבר עדכונים ושינויים והוא הוארך עד סוף שנת 2030.

לדברי ורידיס מתקני המיון שלה עומדים בקריטריונים לקבלת התמיכה, והיא זכאית לתמיכה של כ-43 מיליון ₪. אלא שהמשרד להגנ"ס שוקל למנוע ממנה את קבלת הכספים בעקבות החקירה שמתנהלת כנגד החברה ומנהליה.

כפי שדיווחנו לפני כחודש וחצי, המשטרה הירוקה ומשטרת ישראל פשטו על האתר של החברה במשואה, הנחשב לגדול בארץ לטיפול בפסולת אורגנית, ועיכבו לחקירה 6 מעורבים. לפי החשד, החברה לכאורה הטמינה פסולת שקיבלה מרשויות מקומיות במטמנת 'טובלן', במקום להעביר אותה לטיפול באתר 'קומפוסט משואה', זאת תוך הסתרת מידע מהמשרד להגנת הסביבה והימנעות מתשלום היטל הטמנה. החברה חשודה בעבירות על חוק רישוי עסקים, מרמה והלבנת הון.

זו החקירה השנייה שנפתחה נגד חברת ורידיס בשנת 2023 בהקשר של אתר קומפוסט משואה. בתחילת 2023 נפתחה נגד ורידיס חקירה בחשד שקיבלה תמיכות מהמשרד להגנת הסביבה עבור פעילות מיחזור, אך במקום לטפל בפסולת האורגנית שהועברה אליה מאתר חירייה, במתקן קומפוסט משואה בבקעת הירדן, ומשם לשווק אותה כחומר דשן לחקלאות, הטמינה החברה את הפסולת האורגנית באדמה ללא אישור או תשלום היטל הטמנה כנדרש. במסגרת החקירה הזו המשרד להגנ"ס הקפיא 42 מלש"ח מכספי המענקים שהיו אמורים להינתן לחברת ורידיס.

בעיית השימוש בקומפוסט שמקורו בפסולת ממתקני מיון

עוד ביולי 2022 דיווחנו כי המשרד להגנת הסביבה הודיע כי בעקבות הגברת הפיקוח שלו באזור בקעת הירדן על פיזור לא מבוקר בשטח פתוח של חומר אורגני שמקורו באתר קומפוסט משואה, חברת ורידיס הודיעה למתקני המיון כי האתר יפסיק לקלוט מהם פסולת אורגנית לטיפול, באופן מיידי.

מכיוון שאין בישראל חלופות לטיפול בפסולת אורגנית, המשמעות היא שמתקני המיון ייאלצו לשלוח את הפסולת האורגנית המופרדת להטמנה, כך שהרשויות המקומיות מהן מגיעה הפסולת יאלצו לשלם היטל הטמנה יקר של 121 ₪ לטון.

בנוסף לפן הכלכלי, המצב החדש מייתר את תהליך המיון של הפרדת זרם הפסולת האורגנית משאריות הפסולת שלא ניתנות למיחזור, מכיוון ששניהם יישלחו להטמנה. בהמשך הסכימה החברה לחזור ולקלוט פסולת ממתקני המיון, אך בהתאם למגבלות של המשרד להגנת הסביבה שלחה את חלקו להטמנה, צעד שייקר את המחיר לרשויות מקומיות.


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי הילה לישע 072-3972028 Talork@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>