מפעל מיון פסולת חדש בעפולה בהשקעה של 125 מיליון ₪
עוד מפעל מיון מתקדם נחנך השבוע - בעפולה, והוא צפוי לקלוט מעל 40 אלף טונות פסולת בחודש מעשרות יישובים בצפון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/3/2021

השבוע נחנך מפעל מיון פסולת חדש באזור התעשייה בעפולה. את המתקן הקימה חברת ורידיס בהשקעה של כ-125 מיליון ₪. לטובת הקמתו, המשרד להגנ"ס זיכה את החברה במענק של כ-37 מיליון ₪.

המתקן, שנחשב לגדול ולמתקדם ביותר בצפון הארץ, צפוי לקלוט 40,000 טונות פסולת מדי חודש מעשרות יישובים בצפון, מחדרה ועד מעלה הגלבוע, ולהעסיק עשרות עובדים.


כתבות רלוונטיות:

  1. מפעל מיון פסולת חדש בהשקעה של 100 מיליון ₪, 04.3.2021
  2. בתוך שנה וחצי מחסור בנפח ההטמנה, 18.2.2021
  3. איך מגיעים ל-20% הטמנה בשנת 2030?, 26.1.2021
  4. המשרד להגנ"ס עוצר את מתקני השבת האנרגיה מפסולת, 06.8.2020
  5. למידע נוסף על פסולת | infospot

51% מהפסולת תעבור למיחזור

מפעל מיון הפסולת החדש הוקם בסמוך לתחנת המעבר והמיון שנמצאת במקום מ-1986, והוא צפוי לקלוט מעל 40,000 טונות פסולת עירונית בשנה. את הפסולת הוא ימיין לזרמים שונים: חומר אורגני, פלסטיק, קרטון ועוד. כ-45% מהפסולת תופרד כחומר אורגני המועבר לייצור קומפוסט, כ-6% מהפסולת תופרד לחומרי גלם ברי מיחזור, והיתר יועבר להטמנה או השבה.

סוגי הפסולת שהמתקן צפוי למיין כוללים קרטון, שקיות פלסטיק, סוגי פלסטיק שונים (PET, HDPE , PP), מתכות ברזליות, מתכות אל ברזליות (אלומיניום) ומיקס פלסטיק.

הקמת המפעל תואמת את האסטרטגיה של המשרד להגנת הסביבה לטיפול ומיחזור של פסולת כדי לצמצם את היקפי הפסולת המוטמנת ל-20% בשנת 2030, להפוך אותה ממטרד למשאב ולהפחית את ההשפעות הסביבתיות השליליות לאורך שרשרת הטיפול בפסולת. כיום שיעור ההטמנה הארצי עומד על כ-78%.

מענק הקמה של כ-37 מיליון ₪ מהמשרד להגנ"ס

חברת וירידיס הקימה את המתקן החדשני בעלות השקעה של כ-125 מיליון ₪. המשרד להגנ"ס העניק לחברה מענק הקמה של כ-37 מיליון ₪. לאחרונה הודיע המשרד כי חסרים לפחות 9 מתקני מיון פסולת כדי להבטיח יישום מוצלח של אסטרטגיית הפסולת החדשה שמושם בה דגש על מיחזור.

כיום פעילים רק 2 מתקנים מתקדמים למיון פסולת מעורבת – "גרין נט" בירושלים ומתקן ה- RDF בחירייה. עוד 6 מתקנים צפויים להיפתח במהלך 2021 – אחד מהם הוא המפעל הנוכחי, שניים נוספים ייפתחו ב-2022 ומתקן מיון נוסף צפוי להיפתח בחירייה ייפתח בשנת 2024.

האתגר: לסגור את תחנות המעבר הפיראטיות

לדברי אילן בן סימון, מנכ"ל וירידיס, כדי שההשקעה הגדולה במפעל המיון החדש לא תרד לטימיון, המשרד להגנ"ס צריך לעצור את פעילותן של תחנות המעבר הפיראטיות שפועלות באזור.

לפני כחודשיים דיווחנו כאן כי בית המשפט השלום בחיפה הטיל קנס בסך 80 אלף ₪ על שני מפעילי תחנה פיראטית בקריית אתא שפעלו בניגוד לחוק וללא רישיון עסק במשך 9 חודשים. הנאשמים הפעילו את תחנת מעבר פיראטית ללא רישיון, השליכו פסולת ברשות הרבים, יצרו מפגעי ריח וזיהום אוויר בניגוד לחוק למניעת מפגעים ופינוי פסולת לאתר שלא נקבע למטרה זו. כמו כן, הם החזיקו את הפסולת במכולות אשר חלקן לא כוסו כנדרש בחוק, ולעיתים הפסולת גלשה ונשפכה על הקרקע.

תחנות המעבר הפיראטיות לא פועלות לפי החוק ולכן דמי הטיפול שהן מציעות נמוכים יותר. אם עסקים אלה ישגשגו בצפון הארץ קיים החשש כאמור כי פחות פסולת תופנה למיון במתקן החדש ולכן פחות ממנה גם יישלח למיחזור.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "הקמת מתקן מיון חדש בעפולה, היא אבן דרך נוספת בשינוי הדרמטי שאנו מבצעים בטיפול בפסולת בישראל. מדינת ישראל מטמינה כ-80 אחוזים מהפסולת שלה כיום, דבר המזהם את הקרקעות שלנו, את המים שלנו ואת האוויר שאנו נושמים. החזון שהצבתי עם כניסתי לתפקיד הוא להביא את מדינת ישראל ל-20 אחוזי הטמנה עד שנת 2030, ול-0 אחוזי הטמנה בעתיד. הקמת מתקן מיון זה תהווה פתרון אזורי לפסולת מעורבת שכל כך נחוץ לנו, ותקדם אותנו אל עבר הגשמת החזון אותו אני מובילה להפחתת ההטמנה".

מנכ"ל ורידיס אילן בן סימון: "מפעל המיון והמחזור עפולה הוא מהמובילים והחדשניים בעולם. המפעל נבנה בהשקעה משותפת של חברת ורידיס והמשרד להגנת הסביבה, בהיקף של כ- 125 מיליון שקל. כדי להבטיח את הצלחת המפעל ולוודא שהשקעת המדינה לא תרד לטמיון, עליה לעצור באופן מיידי את פעילותן של כל תחנות המעבר הפיראטיות".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>