פשיטה על אתר פסולת פיראטי מול גן לאומי
המשטרה הירוקה ומשטרת ישראל פשטו על אתר פסולת פיראטי מול גן לאומי תל ערד, עיכבו לחקירה 9 חשודים והחרימו ציוד
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 21/3/2021

המשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס ומשטרת ישראל פשטו לאחרונה על אתר פסולת שפעל באופן פיראטי מול הגן הלאומי תל ערד. הפשיטה נערכה לאחר חודשים של חקירה סמויה שבמסגרתה נאספו ראיות בדבר השלכת פסולת בניין בניגוד לחוק.


כתבות רלוונטיות:

  1. טיפול בפסולת בניין במחיר מסובסד, 07.1.2021
  2. 200 מיליון ₪ נוספים לאתרי קצה לפסולת בניין, 08.07.2019
  3. תיקונים להצעת חוק פסולת בניין: לרסן את אתרי הפסולת, 3.12.2018
  4. האוצר חושש שחוק פסולת בניין יגרום לעליית מחירים, 18.11.2018
  5. מידע נוסף בנושא פסולת בניין | infospot

9 חשודים עוכבו לחקירה, 7 כלי רכב הוחרמו

מדיווח של המשרד להגנ"ס עולה כי בשבוע שעבר בוצעה אכיפה בישוב הבדואי אלעמור, מול הגן הלאומי תל ערד. האכיפה כללה חיפוש במשרדי החברות החשודות בהפעלת אתר פסולת הבניין הפיראטי, עיכוב 9 חשודים והחרמת 7 משאיות ו-6 נגררים, מסמכים, מחשבים ועוד.

שירות "בא לה מכולה" עשוי לפתור את הבעיה

לאחרונה דיווחנו כאן שהמשרד להגנת הסביבה השיק שירות חדש בשם "בא לה מכולה" בשיתוף עם אשכול נגב מערבי בתחום פסולת הבניין. במסגרת השירות, האשכול יספק שקי פסולת גדולים (באלות) ומכולות בנפחים שונים במחיר משתלם, זאת לצורך איסוף פסולת בניין והעברתה לטיפול בסטנדרטים סביבתיים גבוהים.

עבור 670 ₪ תינתן מכולה בנפח של 8 קו"ב ל-5 ימי עבודה (אפשר לבקש מכולה בנפח אחר ולפרקי זמן שונים). בנוסף להצבה, המחיר יכלול פינוי, טיפול והטמנה באתר פסולת מורשה.

הפתרון מוגבל לרשויות מקומיות מסוימות ונועד לפצות על היעדר חוק פסולת בניין לצמצם את תופעת ההשלכה הפיראטית של פסולת בניין אשר מזהמת את הקרקע ואת מי התהום.

המשרד להגנ"ס מנסה כבר מספר שנים להעביר חוק שיסדיר את הנושא, אך מאז שהחוק עבר קריאה ראשונה בכנסת בסוף 2018, הוא תקוע בשל חוסר היציבות השלטונית.

החוק מציע להעביר את האחריות להובלת הפסולת ממובילי הפסולת, אל מתקני הטיפול בפסולת. מוצע כי מתקן הטיפול יספק ליצרן הפסולת את כל שרשרת הערך של הטיפול, לרבות מכולה, הובלה וטיפול, וכי הרשות המקומית תפקח ותוודא שכל התהליך מתבצע כראוי.

המיזם החדש, "בה לה מכולה" מוצע לתושבי הרשויות המקומיות באזורים: אופקים, מ.א אשכול, מ.א בני שמעון, מ.מ. לקייה, מ.א מרחבים, נתיבות, רהט, מ.א שדות נגב, שדרות ומ.א שער הנגב.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בלתי נתפס שלאור יום, מול גן לאומי, גורמים עבריינים מקימים אתר פסולת פיראטי ומזהמים את הטבע ששייך לכולנו. נמשיך לעבוד באופן צמוד עם כלל גורמי האכיפה, כדי להביא למיגור התופעה של השלכת פסולת בניין באתרים פיראטיים. אנחנו פועלים כל העת באמצעים סמויים וגלויים, כדי לשפר את איכות החיים של תושבי המדינה בכל האזורים".

---

מסמכים רלוונטיים:

  1. רשימת אתרי