יפאורה תבורי עוזבת את תאגיד המיחזור אל"ה. יו"ר חדש לתאגיד
השינויים מתרחשים על רקע כניסתו לתוקף של חוק הפיקדון על המיכלים הגדולים בעוד כחודש
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/11/2021

לקראת הכניסה לתוקף של חוק הפיקדון על מיכלי המשקה הגדולים בעוד חודש, אנחנו מדווחים על מספר שינויים משמעותיים בתאגיד מיחזור הבקבוקים אל"ה.

חברת יפאורה תבורי הודיעה כי היא עוזבת את תאגיד אל"ה. יפאורה הייתה גם שותפה לבעלות על התאגיד וגם השתמשה בשירותיו לצורך איסוף ומיחזור מיכלי משקה, כפי שהיא מחויבת על פי חוק הפיקדון. כעת חברת קוקה קולה (החברה המרכזית למשקאות קלים) היא הבעלים היחיד שנותר לתאגיד לאחר שחברת טמפו עזבה את תאגיד המיחזור אל"ה לפני כ-4 שנים.

במקביל, אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות ושר המשפטים לשעבר, מונה ליו"ר תאגיד אל"ה.


כתבות רלוונטיות:

  1. רעידת אדמה בענף מיחזור הבקבוקים, 31.7.2017
  2. קנסות של 48 מיליון ₪ בגין אי עמידה בחוק הפיקדון, 15.8.2021
  3. חוק הפיקדון על הבקבוקים הגדולים, 03.2.2020
  4. 100 מיליון ₪ למכונות אוטומטיות לאיסוף בקבוקים, 10.6.2021
  5. מידע נוסף על פסולת אריזות infospot

אתגר לתאגיד המיחזור

את תאגיד המיחזור אל"ה הקימו קוקה קולה, יפאורה תבורי (ומי עדן) וטמפו לפני כ- 20 שנה לצורך יישום חובותיהם על פי חוק הפיקדון. תאגיד אל"ה חלש על התחום ואף הוכרז כמונופול, לצד מתחרה קטן יותר בשם אסופתא.

לפני 4 שנים טמפו יצאה מהבעלות על תאגיד המיחזור אל"ה בעקבות דרישה של רשות ההגבלים העסקיים, אך היא נשארה לקוחה של אל"ה לצורך יישום חובותיה לחוק הפיקדון, כך שלא היה שינוי מהותי בפעילות של התאגיד.

הצעד של יפאורה, חברת המשקאות השנייה בגודלה בישראל, הרבה יותר משמעותי מהעזיבה של טמפו, כיוון שיפאורה מדווחת שהיא התקשרה עם גוף אחר ליישום חובותיה לפי חוק הפיקדון (ככל הנראה חברת 'רז הנקודה הירוקה' איתה יפאורה השקיעה לפני שנה בהקמת מפעל מיחזור בקבוקים 'גרין פט', לפי פרסום בכלכליסט).

חשוב להזכיר כי המימון של אל"ה מגיע מחברות המשקאות שמשלמות לה לאסוף ולמחזר מיכלי משקה על פי היעדים המוגדרים בחוק הפיקדון. לאור הרחבת חוק הפיקדון על מיכלי משקה גדולים החל מעוד חודש, אל"ה נדרשת להשקעת משאבים גדולה להתאמת תשתית האיסוף והמיחזור שלה – וזאת כאשר אחת מ-3 הלקוחות העיקריות שלה עוזבות אותה.

ניסנקורן הוא היו"ר החדש של תאגיד אל"ה

לצד עזיבת יפאורה, אבי ניסקורן התמנה ליו"ר תאגיד אל"ה. ניסנקורן שימש בעבר כיו"ר ההסתדרות ושר המשפטים. ניסנקורן מחליף בתפקיד את אמיר חייק, שמונה לשגריר ישראל באיחוד האמירויות.


חברות לפינוי וטיפול בפסולת:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>