עיצום בסך 700 אלף ₪ בוטל לאחר שהחברה הוכיחה שהיא פעלה לפי החוק
עיצום בסך 700 אלף ₪ בגין מפגע אסבסט בוטל לאחר שהחברה הוכיחה שהיא פעלה לפי החוק
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/8/2021

לפני חודש דיווחנו כי המשרד להגנ"ס הטיל עיצום כספי בסך כולל של 2.8 מיליון ₪ בשל יצירת מפגע אסבסט בעת ביצוע עבודות תשתית בראש העין. העיצומים, בגובה 660,920 ₪ כל אחד, הוטלו על תאגיד המים עין אפק, החברה הכלכלית של ראש העין, חברת המאירי טכנולוגיות וחברת רז מהנדסים.

כעת מסתבר, שבמקור, הוטל עיצום כספי דומה גם על חברת ונונו דני שביצעה עבודות עבור החברה הכלכלית של ראש העין כקבלן משנה, באותו פרויקט בו אירע מפגע האסבסט. אלא שהחברה פנתה למשרד להגנ"ס באמצעות בא כוחה של החברה, עו"ד איל עופר, ראש תחום דיני איכות הסביבה במשרד תדמור לוי ושות', וטענה כי היא פעלה בהתאם לחוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק וכי "האשמה מקורה בגורמים אחרים". בעקבות כך בוטל העיצום הכספי שניתן לה.

מנגד, החברה הכלכלית ותאגיד עין אפק הודיעו כי יערערו על ההחלטה להטיל עליהם עיצום כספי.


כתבות רלוונטיות:

  1. אסבסט: קנס של 2.8 מיליון ₪ לראש העין, 14.7.2021
  2. הפיקוח על עבודות אסבסט יוגבר, 28.2.2021
  3. קנס גבוה לצה"ל כי לא הסיר אסבסט, 23.3.2020
  4. שלילת רישיונות ל-14 עוסקים מורשים באסבסט11/11/2019
  5. מידע נוסף על אסבסט | infospot

החברה סירבה לבצע עבודות באסבסט בלא היתר

האירוע המדובר התרחש בפברואר 2019, בעת שדרוג רחוב האצ"ל בראש העין, לרבות טיפול בתאורה ובתקשורת, תיעול סלילה ופיתוח מים וביוב.

המשרד להגנ"ס קיבל דיווח על מפגע אסבסט ושלח מפקחים למקום. הפקחים מצאו כי ברחוב הוחלף קו ביוב מאסבסט, לכאורה בניגוד לחוק, על ידי תאגיד המים והחברה הכלכלית ראש העין וחברות קבלן ששכרו לצורך העניין. בשטח נמצאו שברי אסבסט נוספים של צנרת האסבסט. עקב כך הם הורו על עצירת העבודה והנחו על אופן הטיפול במפגע לצמצום הסיכון לציבור.

לפי דיווח המשרד להגנ"ס לאחר פרסום האירוע, חברת ונונו דני שהייתה מעורבת בעבודות התשתית, התריעה מראש בפני מנהלי הפרויקט בתאגיד ובחברה הכלכלית על הימצאות אסבסט במקום וסירבה לבצע עבודות באסבסט בלא היתר.

תחילה הייתה כוונה להטיל על החברה עיצום כספי משום שהיא נטלה חלק בעבודות, אך לאחר בירור העובדות לעומק ופניית החברה למשרד להגנ"ס, בוטל העיצום הכספי שקיבלה.

מה הבעיה עם אסבסט?

בעבר היה האסבסט בשימוש נפוץ ברחבי העולם הודות לתכונותיו המיוחדות, בהן עמידות בפני אש, חום ומים. אך הוא הוכח כמסרטן רק לקראת סוף המאה ה־20.

החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק גובש בשנת 2011 בוועדת הפנים והגנת הסביבה, במטרה להגן על הציבור מפני נזקי האסבסט. הרכיבים המשתחררים במהלך התפוררות האסבסט הם אלו המהווים סכנה בריאותית, ונקבעה שורת חובות להסרת החומר בשימושיו השונים לרבות בתעשייה, במבני ציבור ובצה"ל.