נתפסו על חם משליכים פגרים בשטח פתוח
קבלן פינוי פגרים ושני חשודים נוספים עוכבו לחקירה לאחר שנתפסו על חם משליכים נוזלי פגרים בשטחים חקלאיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/3/2021

המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית נגד קבלן לפינוי פגרים ושני נהגי משאית לאחר שהם נתפסו על חם משליכים נוזלי פגרים לשטח חקלאי ולערוץ נחל באזור קריית מלאכי.

מהחקירה שנוהלה בינתיים עולה כי החשודים נהגו להזרים דם ונוזלי פגרים, לזהם את הסביבה ולסכן חיי תושבים, כדי לחסוך בעלויות הטמנה.


כתבות רלוונטיות:

  1. נתפסו על חם: חפרו בור והטמינו פסולת חקלאית, 16.2.2021
  2. קול קורא לתמיכה בטיפול בפסולת חקלאית, 2.2.2021
  3. תלונות הובילו לחקיקה חדשה לטיפול בפסולת חקלאית25.02.2019
  4. מתוך 1,795 תלונות רק ב-63 מקרים יצא כונן לשטח, 4.12.2018
  5. מידע נוסף על פסולת | infospot

שת"פ עם משטרת ישראל לתפיסת עבריינים סביבתיים

משטרת ישראל, המשטרה הירוקה, ואיגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון ניהלו חקירה סמויה בעניין חברה לפינוי פגרים ושני נהגים, ולאחר שתפסו אותם "על חם" בשעת מעשה, החקירה עברה למישור הגלוי.

החשודים עוכבו לחקירה והמשאיות ששימשו להשלכת הפסולת לשטח החקלאי ולערוץ נחל הוחרמו. מחקירה ראשונית עולה כי הקבלן נהג לשפוך את הדם והנוזלים של הפגרים במטרה לחסוך בעלויות ההטמנה שנקבעות לפי משקל, ולהמשיך לאתר פסולת מורשה עם פסולת במשקל נמוך יותר.

זאת לא הפעם הראשונה שהמשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס משתפת פעולה באופן הדוק עם משטרת ישראל לתפיסת עבריינים סביבתיים, במיוחד בתחום הפסולת והשלכה פיראטית שלה. רק בימים האחרונים המשרד להגנ"ס דיווח על שיתוף פעולה דומה בעניין אתר פסולת שפעל באופן פיראטי מול הגן הלאומי תל ערד. פשיטה במקום נערכה לאחר חודשים של חקירה סמויה שבמסגרתה נאספו ראיות בדבר השלכת פסולת בניין בניגוד לחוק. עקב כך, 9 חשודים עוכבו לחקירה והוחרמו משאיות וציוד נוסף.

חפרו בור והטמינו כ-200 טונות של פסולת חקלאית

על מקרה אחר של השלכת פסולת חקלאית בניגוד לחוק דיווחנו כאן לפני כחודש. במסגרתו, מפקחי היחידה למניעת השלכה ושריפת פסולת בשטחים הפתוחים של המשרד להגנ"ס ורשות הטבע והגנים תיעדו אירוע שבו חקלאים חפרו בור עם כלים הנדסיים (שופלים), הטמינו בתוכו כ-200 טונות פסולת חקלאית באופן לא חוקי וכיסו אותו, בשטח של מושב שדי אברהם שבמועצה האזורית אשכול. הפסולת כללה יריעות ניילון של חממות חקלאיות, צינורות השקיה וגזם. בעקבות כך המשטרה הירוקה פתחה בחקירה פלילית.

במקביל התקיים הליך מנהלי בהובלת מחוז דרום של המשרד שבמסגרתו נשלחה התראה לבעל השטח בגין הפרת חוק שמירת הניקיון. החקלאי טען בתגובה שניקה את המקום וצירף תמונות וקבלות הטמנה על פינוי של כ-20 טונות פסולת, אך יחידות הפיקוח מצאו כי המקום שצולם הוא לא המקום שבו בוצעה ההטמנה במקור.

בעקבות כך זומנו החקלאים לשימוע ובו נדרשו לנקות את השטח במלואו, לפנות את שאריות הפסולת לאתר פסולת מורשה ולהחזיר את מצב השטח לקדמותו. לאחר השימוע, הוצאה מהשטח פסולת במשקל 206 טונות, והועברה לאתר ההטמנה המוסדר "דיה".

בשנתיים האחרונות המשרד להגנ"ס שוקד על הסדרת חקיקה לפסולת חקלאית שתמנע טיפול פיראטי. לפני כחודש וחצי עדכנו כאן על קול קורא חדש להכנת תוכנית מפורטת לאיסוף פסולת חקלאית ולטיפול בה.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "עבודה נחושה ומצוינת של המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה בשותפות עם משטרת ישראל, הביאה לתפיסה של עבריין סביבתי. השלכת פסולת ברשות הרבים, פגיעה בציבור, במי התהום, בחי ובצומח הם נושאים שנמצאים בליבת עבודת המשרד. נמשיך לשתף פעולה עם כלל גורמי האכיפה ונעשה הכול כדי למצות את הדין עם הפוגעים בסביבה של כולנו".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>