כמו יום כיפור. ירידה של 90% בזיהום אוויר בעוצר של ליל הסדר
מגבלות התנועה שחלו בליל הסדר, בשל הקורונה, הביאו לירידה ניכרת בזיהום האוויר. כמו כן, ירידה של 93% ברעש ממטוסים.
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/4/2020

תוצאות העוצר  בליל הסדר: מבדיקה שביצע המשרד להגנ"ס עולה כי בערב חג הפסח, שחל ביום רביעי 8.4.2020, חלה ירידה של כ- 50% בריכוזי תחמוצות החנקן [NOx] בהשוואה לנתוני היום שלפניו וירידה של 90% ביחס לתחילת חודש מרץ, טרם מגבלות התנועה בשל הקורונה.

בהשוואה ליום כיפור האחרון, הריכוזים המרביים היו נמוכים יותר בשיעור של 25% בממוצע. יחד עם זאת, בשני המקרים, מדובר בריכוזים נמוכים מאוד.

כמו כן, נמדדה ירידה של 93% ברעש המטוסים בנתב"ג ביחס לאותה תקופה אשתקד.


כתבות רלוונטיות בנושא:

  1. נתוני לווין מצביעים על ירידה משמעותית בזיהום האוויר בישראל, 07/4/2020
  2. ירידה של 52% ברעש מטיסות בנתב"ג בגלל הקורונה, 24/3/2020
  3. דוח משרד הביטחון על שימוש במסיכות פנים נגד הקורונה, 25/3/2020
  4. הנחיות חיטוי לבתי עסק ורשויות מקומיות, 25.03.2020
  5. דוח משרד הביטחון: חיטוי נגד נגיף הקורונה23.3.2020
  6. מידע נוסף על משבר הקורונה | infospot

בליל הסדר אשתקד היו נתונים דומים

כזכור, ביום שלישי, ערב לפני חג הפסח אישרה הממשלה תקנות המטילות סגר כללי ברחבי הארץ, ועוצר מלא בערב החג. כתוצאה מכך, חלה ירידה של כ-50% בריכוזי המקסימום של תחמוצות החנקן בין יום שלישי ליום רביעי. כמו כן, נרשמה ירידה של כ-90% בריכוזים המרביים של תחמוצות החנקן בהשוואה לנתונים שנמדדו בתחילת חודש מרץ, טרם מגבלות התנועה בשל הקורונה.

בתחנת הניטור "רמז" שעל דרך ז'בוטינסקי בבני ברק נרשמה ירידה חדה יותר, של 92% בין יום רביעי לשלישי. נראה כי הסיבה היא תנועה ערה של כוחות הביטחון על הציר ביום שלישי.

אלא שבשנה שעברה, 2019, באופן מפתיע, היו נתוני זיהום אוויר דומים בישראל. במשרד להגנ"ס מסבירים כי זה כנראה בגלל שערב חג הפסח בשנה שעברה חל ביום שישי בו יש פחות תנועה. בנוסף, מזג האוויר היה בלתי יציב וגשום לפרקים.

נתוני ההפחתה בזיהום האוויר מצטרפים למגמה בחודש האחרון של ירידה בריכוזי זיהום האוויר, אותה ניתן לייחס להאטת הפעילות במשק ובתחבורה.

כפי שפרסמנו בשבוע שעבר, בדיקות שבוצעו באמצעות לוויין של סוכנות החלל האירופאית הראו ירידה בריכוז החנקן הדו-חמצני (NO2) מעל ישראל מאז תחילת התפשטות נגיף הקורונה. גם המדידות שביצע המשרד להגנ"ס באמצעות מערך ניטור מזהמי האוויר בישראל הראו הפחתה של כ-40% בריכוזי החנקן הדו-חמצני בהשוואה לממוצע.

שקט בשדה התעופה: ירידה של כ-90% בכמות הרעש

בנוסף לירידה בנתוני זיהום האוויר, חלה ירידה גם בכמות הרעש ממטוסים באזור נתב"ג בשבוע האחרון. המשרד להגנ"ס ביצע בדיקה בכל תחנות הניטור של רשות שדות התעופה: אור-יהודה, חולון, ראשון לציון, בת-ים, ראש העין, צפריה, משמר השבעה, בית דגן, בארות יצחק, תל-אביב וכפר טרומן.

מהנתונים עולה כי קיימת ירידה של 93% בכמות הרעש ממטוסים באזור נתב"ג בהשוואה לאותה התקופה אשתקד. ירידה דרסטית של עשרות אחוזים חלה גם ברעשי הרקע. לשם השוואה, ב-17 באפריל 2019 התקיימו 238 המראות ו-232 נחיתות, לעומת 13 המראות ו-18 נחיתות ב-1 באפריל 2020.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: