360 אלף ₪ קנס לתחנת מעבר פיראטית לפסולת
עשן ושריפת פסולת באתר לא חוקי ליד כפר קאסם גררה. עתירה שהגישו בעלי העתירה לביטול או צמצום הקנס נדחתה. בשל חומרת המקרה המשרד להגנ"ס שוקל בנוסף להגיש כתב אישום פלילי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/2/2020

ניצחון משפטי למשרד להגנת הסביבה מהימים האחרונים, כאשר בית המשפט סרב לקבל עתירה של בעלי תחנת מעבר פיראטית לפסולת בכפר קאסם לביטול או הפחתה של עיצום כספי בגובה 366,720 ₪ שהוטל עליה.

המשרד להגנ"ס מדווח כי השופט שסירב לבקשת העותרים להפחתת העיצום הכספי או לפריסתו הבהיר בדיון, כי ההפרות הן חמורות, גורמות לזיהום אוויר, וכי העיצום הוטל על בסיס משפטי מבוסס ומנומק היטב.

מבצע אכיפה בעקבות תלונות על מפגעי ריח

העיצום הכספי הוטל כחלק ממבצע "קשת בענן" של המשרד להגנת הסביבה לאיתור שרפות פסולת באזור השרון. המבצע נערך בעקבות תלונות מתמשכות של תושבים רבים, אשר התלוננו בפני המשרד וגורמי אכיפה נוספים על מטרדי ריח מהאזור.

במהלך הפעילות הממוקדת של המשרד ומפקחי המשטרה הירוקה, נצפה במספר מועדים עשן מיתמר לגובה רב וריח חזק של פסולת ופלסטיק שרוף מאתר באזור תעשייה לא מוסדר בכפר קאסם. מקור העשן היה בתחנת מעבר לא חוקית לפסולת בניין, בשם 'בהא בדיר' מכפר קאסם, שבשטחה נצפו כמויות גדולות של ערימות פסולת שלפי ההערכה הגיעה באלפי משאיות.


כתבות רלוונטיות:

  1. צו לטיפול מיידי במפגעי פסולת לישוב הבדואי לקייה, 21.01.2020
  2. לראשונה: צו מינהלי ליישום תוכנית טיפול בפסולת, 15.1.2020
  3. הסדרת הטיפול בפסולת בישובים הערביים, 05.12.2019
  4. לחייב את סאג'ור להפסיק את שריפת הפסולת הפיראטית, 06.06.2019
  5. מידע נוסף על פסולת עירונית | infospot

גם עיצום כספים וגם אכיפה פלילית

בעקבות הממצאים, המשרד להגנת הסביבה ביצע הליך אכיפה מנהלית, שכלל שימוע ובסיומו הטיל גדעון מזור, מנהל מחוז מרכז, עיצום כספי בסך 366,720 ₪ על תחנת המעבר לפסולת, לפי העילות הקבועות בחוק.

בעלי תחנת המעבר הגישו עתירה לבית המשפט בבקשה לבטל את העיצום הכספי, אך השופט עודד שחם מבית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את עמדת המשרד להגנ"ס במלואה וסירב לבקשת העותרים להפחתת העיצום או לפריסתו.

את התיק ניהלו עו"ד זוהר שקלים מהמשרד להגנת הסביבה ועו"ד מיטל פוגל מפרקליטות מחוז ירושלים.

אלא נוכח ריבוי העבירות שנצפו, המשרד להגנ"ס שוקל שלא להסתפק בעיצום הכספים ומדווח כי המשטרה הירוקה בעיצומה של חקירה פלילית, ועם סיומה תיבחן האפשרות להגשת כתב אישום פלילי כנגד המעורבים.