85% מהפסולת בחופים היא פלסטיק, 84% מהפסולת מגיעה מהיבשה
מחקר בן שנתיים בדק את מקור הפסולת והיקפה בחופי הים התיכון ואילת. לפי הנתונים ירדה כמות הפסולת בחופים בשנים האחרונות, כנראה כתוצאה מתוכנית 'חוף נקי', חוק הפיקדון וחוק השקיות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 28/2/2024

המשרד להגנת הסביבה פרסם מחקר על היקף ומקור הפסולת בחופי הים התיכון ואילת. המחקר נערך במשך שנתיים וממנו עולה כי חל שיפור בניקיון חופי הים התיכון בשנים האחרונות. לדברי המשרד להגנת הסביבה, השיפור התרחש על רקע הצלחת תוכנית הדגל שלו בנושא – תוכנית 'חוף נקי', וכן הודות להרחבת חוק הפיקדון לבקבוקים גדולים ויוזמת חוק השקיות.

למרות חוקי הפיקדון והשקיות, עולה מהמחקר כי 84% מהפסולת בחופי הים התיכון ו-83% מהפסולת בחופי אילת הם פלסטיק. 18% מהפסולת מורכבת מכלים חד פעמיים. עם זאת, פריט הפסולת הנפוץ ביותר בחופים כיום הוא בדלי סיגריות, המהווים כ-26% מהפסולת.

עוד דבר שנבדק במחקר היה מהיכן מגיעה הפסולת לחופים. נמצא שכ-16% מהפסולת שנמצאה בחופי הים התיכון הגיעה מהים וכ-84% מהיבשה. באילת, 99% מהפסולת הגיעה מהחוף ו-1% מהים.

המחקר נערך על ידי ד"ר גליה פסטרנק מאוניברסיטת חיפה. מטרתו לסייע למשרד להגנת הסביבה להבין כיצד לחלק תקציב לניקיון החופים ולצמצום הפסולת המגיעים אליהם בין הרשויות החופיות.

קישור לדוח נמצא בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

  1. עלייה בכמות הפסולת בחופים ובקרקעית הים, 5.9.2023
  2. ממצאי ניטור פסולת בים בישראל: מעל 75% פלסטיק, 8.11.2020
  3. 3 מדינות אחראיות ל- 57% מהפלסטיק בים התיכון, 7.3.2021
  4. מכולות עם מוצרי פלסטיק התפזרו בחופי אשקלון, 2.1.2023
  5. אירופה נוקטת צעדים למניעת זיהום מיקרופלסטיק, 25.10.2023

פסולת מגיעה לחופים מנקזים עירוניים

הפסולת שמצטברת בחופי הים מגיעה מכל מיני מקומות. רובה נובעת מפעילות הנופשים על החוף, אולם גם לפסולת שמגיעה מנחלים ומנקזים עירוניים לאחר אירועי גשם יש השפעה על החופים.

קיימים כיום מעל 150 נקזים עירוניים שמוצאם בחוף, במרחק קטן מקו המים. במהלך השנה מצטברות בתעלות הניקוז העירוניות כמויות גדולות של פסולת, שמנים, נוזלים עכורים ומזהמים מגוונים, ועם בוא הגשמים הראשונים של העונה הן נשטפות ומוזרמות לחופי הים ולים עצמו.

לפי המחקר הנוכחי, בחופים מרכזיים עם נקזים עירוניים הפסולת מהים מייצגת שיעור קטן יותר מכלל הפסולת: בת ים וחיפה (7%), תל אביב (6%), קריית ים (4%). בחופים אלה נמצאה הרבה פסולת מהנקזים (בדלי סיגריה וחתיכות קלקר) בעיקר בסקרי הסתיו. כ-20% מבדלי הסיגריות שנמצאו במחקר הגיעו מנקזי מי גשם.

כפי שאנו מדווחים מדי שנה, המשרד להגנת הסביבה מפרסם הנחיות לרשויות חופיות להכנת מערכת הניקוז לקראת הגשם, לרבות סילוק פסולת שהצטברה בתעלות הניקוז ושאיבת מי שטיפה.

הרכב הפסולת בחופי הים

מבחינת הרכב הפסולת בחופים, בדלי סיגריות נמצאים במקום הראשון כאמור (26% מסך הפסולת), בין שקיים קושי לנקות אותם בשל גודלם הקטן ובין שהם נשטפים בגשמים לנקזים ומגיעים לחוף דרכם. מרבית הבדלים נמצאו מרוכזים סביב פתחי נקזים בחופים.

הפריט הנפוץ הבא לאחר בדלי הסיגריות היה כלים חד פעמיים שהיו כ-18% מכלל הפסולת בחופי הים התיכון ו-3% מהפסולת בחופי אילת. עם זאת, חלה ירידה בכמות השקיות שנמצאו בחוף (23% בשנים 2014-2012 לעומת 14% במחקר הנוכחי), כשמרבית השקיות נמצאו בחופים מבודדים, שעיקר הפסולת מגיעה אליהם מהים עצמו ולא מפעילות בחוף. המחקר מייחס את הירידה בשקיות בחוף לחוק השקיות שחוקק המשרד להגנת הסביבה בשנת 2017. חוק זה הפחית את השימוש בשקיות והעלה למודעות את הנזק הסביבתי של השקיות.

גם כמות הבקבוקים בחופים ירדה, כנראה בשל הרחבת חוק הפיקדון לבקבוקים גדולים שמאפשרים לציבור לקבל תמורתם פיקדון. כיום הבקבוקים מהווים בסך הכול 1% מהפסולת בחופים.

פריטים מרכזיים נוספים שנמצאו הם פריטים נלווים לאוהלים, אריזות ועטיפות מזון, פקקי בקבוקים, שקיות פלסטיק, חתיכות קלקר, בקבוקי פלסטיק.

לדברי המשרד להגנת הסביבה, נתוני המחקר המראים ירידה כללית בכמות הפסולת תואמים למדד חוף נקי, המראה שכמות פסולת הפלסטיק ירדה מ-2.4 פריטי פלסטיק ל-20 מ"ר בשנים 2018-2012 ל-1.26 פריטי פלסטיק ל-20 מ"ר. במרבית המדידות היו החופים נקיים או נקיים מאוד.

תוכנית 'חוף נקי'

כבר 18 שנה שהמשרד להגנת הסביבה מפעיל את תוכנית 'חוף נקי' שמטרתה למזער את מפגע הפסולת החופית והימית בישראל. עיקר תקציב התוכנית מופנה לתמיכה ברשויות החוף לצורך ניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן. תקציב נוסף בהיקף של עד 26,463,253 ₪ מוקצה לניקיון חופים לא מוכרזים לרחצה. כ-6 מיליון ₪ מתוך תקציב זה נועד להפחתה במקור של פסולת ימית, לפיקוח על חוק איסור שימוש בפלסטיק חד פעמי בחופים ועבור הקמת מתקני תשתית או ציוד לעידוד השימוש בכלים רב פעמיים.

תוכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה ברורים לניקיון החופים הפתוחים, ולפיהם 85% מהחופים יהיו נקיים במשך 70% מהשנה. מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מודדים את רמת הניקיון בחופים הפתוחים בד בבד עם יידוע שוטף של רשויות החוף לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "המחקר שבוצע מטעם המשרד להגנת הסביבה מצביע על הישג משמעותי בניקיון החופים וירידה כמויות פסולת הפלסטיק בחופים. תוצאות המחקר מראות על חשיבותה של תוכנית חוף נקי והצלחתה כגורם משפיע בצמצום הימצאות פסולת הפלסטיק בחופי ישראל. המשרד ימשיך לתמוך בתוכניות ומחקרים מסוג זה כדי לשמור על ניקיון החופים ורווחת הציבור".

---

מסמכים רלוונטיים:

  1. מחקר: מקורות פסולת הפלסטיק הימית בחופי ישראל, המשרד להגנת הסביבה, 01.2024

 חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי הילה לישע 072-3972028 Talork@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>