אושרה דחייה נוספת של 3.5 חודשים בפרויקט הפחתת הפליטות בתחנת הכוח באשקלון
בשל משבר הקורונה: המשרד להגנ"ס אישר לחברת החשמל דחייה נוספת בפרויקט. רק לפני חודשיים אושרה דחייה של 2.5 חודשים, וכעת אושרה דחייה של 3.5 חודשים נוספים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/5/2020

המשרד להגנ"ס אישר השבוע דחייה נוספת של 3.5 חודשים בהשלמת פרויקט הפחתת הפליטות בתחנת הכוח הפחמית רוטנברג באשקלון, זאת בעקבות משבר הקורונה שהוביל לאי־עמידה בלוחות הזמנים של חברת החשמל. נזכיר כי רק לפני חודשיים אושרה דחייה של 2.5 חודשים בפרויקט.

לפי לוחות הזמנים החדשים, הפרויקט יושלם רק ב - 1 למרץ בשנת 2022, בעוד כשנתיים. חברת החשמל תידרש לקזז את הפליטות העודפות שייגרמו בשל העיכוב באשקלון, באמצעות צמצום הפעילות בתחנת הכוח הפחמית בחדרה.

טיוטה לתיקון היתרי הפליטה לאוויר של חברת החשמל פורסמה וממתינה להערות הציבור עד לתאריך 24 למאי.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. עיכוב נוסף בפרויקט הפחתת פליטות בתחנת הכוח באשקלון, 03/3/2020
  2. ייצוגית נגד חברת החשמל: נזק בריאותי לתושבי חדרה מהפחם, 02/5/2019
  3. היסטוריה: יופסק השימוש בפחם לייצור חשמל בישראל, 06/9/2018
  4. המשרד להגנ"ס אישר דחייה נוספת בהתקנת הסולקנים באשקלון, 03/10/2017
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

עיכוב של 3.5 חודשים בשל הקורונה

לפני חודשיים דיווחנו כי המשרד להגנת הסביבה אישר לחברת החשמל דחייה של חודשיים וחצי בפרויקט הפחתת הפליטות בתחנת הכוח באשקלון, בשל חוות דעת של משרד האנרגיה כי ללא העיכוב, יש סכנה לאספקת החשמל למשק.

כעת, חברת החשמל טוענת כי נגרמו עיכובים בפרויקט בשל משבר הקורונה ולכן ביקשה דחייה נוספת של 3.5 חודשים. המשרד להגנ"ס אישר את הבקשה.

בבקשה של חברת חשמל מוסבר כי עצירת העבודה באתר בשל משבר הקורונה והמשכה תחת מגבלות מגפת הקורונה, מביאה לדחייה של כחודש במועד חיבור יחידה 4 לאמצעי הפחתת הפליטות, כך שנראה כי היחידה תהיה יציבה רק בעונת החורף לקראת אמצע – סוף דצמבר 2020.

לכן, בכדי לא להיכנס לתקופת החורף עם יחידה במבחני קבלה ובאמינות נמוכה (יחידה 4) ובמקביל לעבודה עם יחידה מופסקת (יחידה 3), נדרשת דחיה במועד השבתת יחידה 3 לצורך השלמת פרויקט הפחתת פליטות לאחר עונת החורף, לתאריך 01.03.2021

בחברת החשמל ציינו גם כי בהתאם לפרסומי משרד הבריאות צפוי גל שני של המגפה בסתיו הקרוב, דבר שמעצים את אי הוודאות והסיכונים בהשבתת יחידה 3 טרם החזרת יחידה 4 לעבודה באופן מלא ויציב.

כמו כן, ללא דחיית השבתת יח' 3 רזרבות ייצור החשמל לחורף 21/2020 רגישות מאוד אם יתרחש עיכוב בפרויקט יח' 4 – עיכוב שייתכן בסבירות גבוהה לאור מגפת הקורונה.

9 שנים מאז החלטת הממשלה על ביצוע הפרויקט

החלטת הממשלה לגבי הפרויקט התקבלה כבר בשנת 2011, עלותו מוערכת בכ־8 מיליארד שקל וביצועו מתעכב כבר מספר שנים. הפרויקט צפוי להביא להפחתה של בין 80-90% בפליטות של תחמוצות חנקן [NOx] ותחמוצות גופרית [SOx] בשתי תחנות הכוח הפחמיות של חברת החשמל – בחדרה ובאשקלון, שהן מקור פליטת מזהמי האוויר הגדול ביותר בישראל.

העבודות להפחתת הפליטות בתחנת הכוח הפחמית בחדרה כבר הושלמו לפני כשלוש שנים, וגם חלק מהמתקנים להפחתת פליטות כבר פועלים בתחנת הכוח רוטנברג, אך השלמת העבודות, כאמור, צפויה רק בעוד כשנתיים, לאחר העיכוב האחרון שאושר.

קיזוז עודף פליטות באשקלון, עם תחנת הכוח בחדרה

מנגנון קיזוז פליטות עודפות דומה לזה שהופעל בדחיות הקודמות שאושרו לתחנת הכוח באשקלון, יופעל גם עתה. חברת החשמל תידרש להשבית חלק מהיחידות הפחמיות בתחנת הכוח בחדרה 'אורות רבין' לטובת קיזוז הפליטות העודפות כתוצאה מהדחייה שאושרה לפרויקט בתחנת הכוח באשקלון.

הרשויות המקומיות באזור אשקלון: משבר הקורונה הוא תירוץ

הרשויות המקומיות באשקלון מתנגדות לדחייה. מיטל אמיתי, מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון: "לצערנו, הבקשה הנוכחית של חברת החשמל מצטרפת לשלל בקשות דומות קודמות שכל תכליתן היא גרירת רגליים בכל הנוגע להשלמת התקנת אמצעים נדרשים להפחתת זיהום אוויר.

איגוד הערים מתנגד בכל תוקף לכל דחייה נוספת בביצוע הפרויקט, ואנו מקווים, כי המשרד להגנת הסביבה יתערב ויגרום לסיום הסחבת בה לוקה יישום החובה להתקנת אמצעי הפחתת הפליטות.

לא מקובל עלינו השימוש במשבר הקורונה כתירוץ חדש, בו עושה שימוש חברת החשמל, כדי להצדיק את ההתנהלות האיטית בביצוע הפרויקט. על חברת החשמל לעשות כל שביכולתה על מנת לסיים את פרויקט הפחתת הפליטות לאוויר בתחנת הכוח הפחמית רוטנברג באשקלון במועד שנקבע."

--------

מסמכים רלוונטיים:

  1. בקשה לדחייה בפרויקט הפחתת פליטות בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון
  2. טיוטת היתר פליטה לאוויר להערות הציבור, המשרד להגנ"ס

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: