בוטל המכרז להקמת מתקן ההשבה "השומרוני הטוב"
ועדת המכרזים ביטלה את המכרז להקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת ליד מעלה אדומים בעקבות לחץ ציבורי ועדכון אסטרטגיית הפסולת של המשרד להגנת הסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/6/2021

ועדת המכרזים הבין-משרדית ביטלה את המכרז להקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת באתר "שומרוני הטוב" ליד מעלה אדומים, זאת לאחר אישורו על ידה לפני כ-4 חודשים. כך מדווח המשרד להגנת הסביבה.

ביטול המכרז מגיע על רקע עדכון אסטרטגיית הפסולת של המשרד להגנת הסביבה והתנגדות של תושבי האזור שגרמו לשינוי עמדת המשרד להגנת הסביבה ושל ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, שתחילה תמך בהקמת מתקן ההשבה.

אפילו ראש הממשלה נתניהו עסק במתקן ההשבה, כאשר נפגש עם ראש עיריית מעלה אדומים לפני הבחירות האחרונות ואמר לאחר מכן שהקמת המתקן תיבחן שוב.


כתבות רלוונטיות:

  1. המדינה לבג"ץ: מבטלים את מתקן ההשבה, 21.3.2021
  2. נתניהו מבקש לבחון את הקמת מתקן ההשבה, 15.2.2021
  3. אסטרטגיית הפסולת החדשה, 26.01.2021
  4. המשרד להגנ"ס עוצר את מתקני ההשבה, 06.8.2020
  5. למידע נוסף על פסולת | infospot

אסטרטגיית פסולת חדשה והתנגדות NIMBY

באסטרטגיית הפסולת הקודמת של המשרד להגנ"ס, ביוזמת השר זאב אלקין ומנכ"ל המשרד דאז, גיא סמט, המיקוד היה על הקמת מתקני השבת אנרגיה מפסולת. כתוצאה מכך קודמה ההקמה של מתקן "השומרוני הטוב" במישור אדומים שהיה אמור לשרת את אזור ירושלים והסביבה, לצד מספר אתרים נוספים ברחבי הארץ.

כאשר גילה גמליאל נכנסה לתפקיד השרה להגנת הסביבה, היא הורתה על הקפאת אסטרטגיית הפסולת ומתקני ההשבה לצורך גיבוש אסטרטגיית פסולת חדשה. האסטרטגיה שגובשה עדיין תומכת בהקמת מתקני השבה, אך בכמות קטנה יותר, הודות לדגש על הפרדת פסולת במקור שצפויה להקטין את כמות הפסולת השאריתית שאינה ברת מיחזור ולכן מיועדת לטיפול במתקני ההשבה.

בינתיים המשרד להגנת הסביבה ביקש לבטל את המכרז הקיים לגבי אתר השומרוני הטוב, עד שתושלם תוכנית מפורטת של האסטרטגיה החדשה שתפרט את כמות וגודל מתקני ההשבה הנדרשים ובהתאם לכך מיקומם האפשרי.

במקביל, התנגדות נימבי [NIMBY] של תושבי אזור מעלה אדומים גרמה לראש עיריית מעלה אדומים להפסיק את תמיכתו בקידום הקמת מתקן, וגם ראש הממשלה נתניהו והשרה להגנת הסביבה גמליאל התערבו בנושא לפני הבחירות.

ועדת המכרזים אישרה את המכרז

למרות ההתנגדויות של המשרד להגנת הסביבה, ועדת המכרזים התכנסה בינואר האחרון ואישרה את המכרז להקמת המתקן בשומרוני הטוב. השרה גמליאל טענה שהדבר נעשה מאחורי גבם של נציגי המשרד להגנ"ס ולמרות התנגדות השרה. עקב כך הורתה השרה לצוות המקצועי במשרדה להקפיא את קידום המתקן, וכעת ועדת המכרזים מבטלת את המכרז באופן סופי.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "לשמחתי, ועדת המכרזים נוכחה לראות שאין מנוס מביטול המכרז. הפעולה הנחושה שלנו בחודשים האחרונים היא שהביאה לכך. ההחלטה מסיימת את המאבק הצודק שלנו ושל תושבי האזור למען איכות הסביבה. אני מצפה, כי אסטרטגיית הפסולת החדשה תביא להפחתה דרמטית בהטמנת הפסולת במדינת ישראל באמצעות עידוד מיחזור והפרדה במקור. אני מודה לגורמי המקצוע וללשכה המשפטית במשרד להגנת הסביבה על העבודה הנחושה והמסורה. יחד, נביא לפיתוח האזור ולטיפול סביבתי נאות בפסולת״.

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה