נתניהו מבקש לבחון מחדש את הקמת מתקן ההשבה במעלה אדומים
נתניהו נענה לבקשתו של ראש העיר מעלה אדומים לבחון מחדש את הקמת המתקן. במקביל, השרה להגנ"ס הודיעה כי ועדת המכרזים קידמה את הקמת המתקן בחוסר תום לב מאחורי גבה ולכן היא מבקשת להקפיאו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/2/2021

לא בכל יום ראש הממשלה בנימין נתניהו עוסק בנושאים סביבתיים. אבל אתמול זה קרה. ראש הממשלה נפגש עם ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, בעניין בחינה מחודשת של הקמת המתקן להשבת אנרגיה מפסולת המתוכנן לאתר 'השומרוני הטוב' בסמוך לעיר.

במקביל, השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, שלחה מכתב לחשב הכללי במשרד האוצר ובו טענה כי ועדת המכרזים המטפלת בקידום המכרז להקמת מתקן ההשבה, פעלה באופן פסול ובחוסר תום לב כאשר דנה בו ואישרה את פרסמו מאחורי הגב של גורמי המקצוע במשרד להגנ"ס. לכן היא החליטה להקפיא באופן מיידי את כלל הפעילות להקמת המתקן.


כתבות רלוונטיות:

  1. אסטרטגיית הפסולת החדשה, 26.01.2021
  2. מתקן ההשבה מקבל אישור חיבור לחשמל, 20.1.2021
  3. המשרד להגנ"ס עוצר את מתקני ההשבה, 06.8.2020
  4.  פורסם המכרז הראשון להקמת מתקן השבה, 10.10.2019
  5. המדינה תקדם 3 מתקני השבת אנרגיה מפסולת במרכז, 14.05.2020
  6. למידע נוסף על פסולת | infospot

אלקין וסמט קידמו | ביבי וגמליאל הקפיאו

בשלוש השנים האחרונות השר להגנת הסביבה הקודם, זאב אלקין, והמנכ"ל הקודם במשרד להגנ"ס, גיא סמט, קידמו אסטרטגיית טיפול בפסולת שבמרכזה הקמת מתקני השבת אנרגיה מפסולת.

כאשר גמליאל נכנסה לתפקיד השרה להגנת הסביבה, אחד הצעדים הראשונים שלה היה הקפאת אסטרטגיית הפסולת ומתקני ההשבה לצורך גיבוש אסטרטגיית פסולת חדשה, שהוצגה לפני כשבועיים.

אגב, גם אסטרטגיית הפסולת החדשה כרוכה בהקמת מתקני השבת אנרגיה מפסולת, אך ככל הנראה בהיקף נמוך יותר אשר ייקבע רק לאחר הכנת תוכנית מלאה ליישום עקרונות האסטרטגיה החדשה, במהלך החודשים הקרובים.

המתקן להשבת אנרגיה מפסולת במתחם "השומרוני הטוב" במעלה אדומים, שהיה אמור לשרת את אזור ירושלים והסביבה, היה בשלבי תכנון המתקדמים ביותר מבין מתקני ההשבה שתוכננו. הליך המיון המקדים (Pre-Qualification) למכרז להקמת המתקן פורסם כבר לפני שנה וחצי, בתמיכתו של ראש עיריית מעלה אדומים.

אלא שהתנגדות נימבי [NIMBY] של תושבי אזור מעלה אדומים, גרמה לראש העיר לשנות את עמדתו, ולכן התקיימה הפגישה אמש עם ראש הממשלה. בתום הפגישה, הנחה רה״מ נתניהו על הקמת צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד רה"מ בפועל, צחי ברוורמן, שיבחן את הקמת המתקן במעלה אדומים לצד השפעותיו הסביבתיות על האזור.

הצוות יכלול את נציגי משרדי הגנת הסביבה, האוצר והבריאות, לצד נציגים מעיריית מעלה אדומים ומהמועצה האזורית בנימין.

גמליאל: ועדת המכרזים פעלה באופן פסול, מאחורי הגב

לפי מכתבה של גמליאל, כשהחליטה להקפיא את הקמת מתקני ההשבה היא הבהירה לגורמים העוסקים בקידום המתקן כי לאסטרטגיה המתוכננת צפויה להיות השפעה מהותית על המתקן ועל פרטי המכרז בעניינו, ולכן אין לקדמו בטרם יתבררו השלכות האסטרטגיה החדשה עליו, על מאפייניו ועל אופי פעילותו העתידי.

גמליאל חושדת כי בניגוד להחלטתה, ביום העבודה האחרון של גיא סמט במשרד להגנ"ס כסמנכ"ל האחראי על תחום הפסולת, ועדת המכרזים התכנסה ואישרה באופן חריג את קידום המכרז להקמת המתקן, ללא נציגי המשרד להגנ"ס הרלוונטיים.

נזכיר כי לפני חודש דיווחנו כי גיא סמט עבר לתפקיד מנהל מינהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה.

גמליאל מבהירה במכתבה כי הוועדה התנהלה ללא ידיעתה ואישורה באופן פסול ובחוסר תום לב כאשר היא דנה בקידום המכרז ואישרה לפרסמו מאחורי הגב של גורמי המקצוע במשרד להגנ"ס, ובראשם המנכ"ל דוד יהלומי, וזאת למרות שהמכרז אינו תואם את אסטרטגיית הפסולת החדשה.

השרה ממשיכה ומבהירה כי בשל התנהלות ועדת המכרזים, הורתה לגורמי המקצוע להקפיא באופן מיידי את כלל הפעילות להקמת מתקן ההשבה במעלה אדומים.

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה