המדינה לבג"ץ: מבטלים את מתקן ההשבה במעלה אדומים
לפני חודש הודיעו כי בוחנים מחדש את הקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת במתחם ה'שומרוני הטוב', כעת הודיעו על ביטולו
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 21/3/2021

בעקבות עתירה שהגישה עמותת 'ירוק עכשיו' כנגד הקמת מתקן השבת פסולת לאנרגיה במתחם ה'שומרוני הטוב' ליד מעלה אדומים, המדינה השיבה ביום חמישי האחרון כי נוכח אסטרטגיית הפסולת החדשה שהציג המשרד להגנת הסביבה לפני כחודשיים, הוסכם על ידי ראש הממשלה, שר האוצר והשרה להגנ"ס כי בכוונתם לפעול לביטול הקמת מתקן ההשבה המדובר.

דברים אלה מגיעים בהמשך לידיעה שפרסמנו לפני כחודש לפיה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע על בחינה מחדש של הקמת מתקן ההשבה ב'שומרוני הטוב', בעקבות פגישה עם ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל.

כעת, כאמור, המדינה הודיעה כי הוחלט לבטל את הקמת המתקן. גורמים מהתחום טוענים כי המעורבות של רה"מ ושר האוצר בביטול מתקן ההשבה במעלה אדומים, בתזמון הנוכחי ערב הבחירות הארציות, מצביע על כך שמדובר בצעד פוליטי שנועד לפייס את דעתם של תושבי מעלה אדומים והסביבה שחוששים מזיהום האוויר, מפגעי ריח ומפגעים נוספים שעלולים להיגרם מפעילות המתקן.

תשובת המדינה לבג"ץ מופיעה בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

 1. נתניהו מבקש לבחון את הקמת מתקן ההשבה, 15.2.2021
 2. אסטרטגיית הפסולת החדשה, 26.01.2021
 3. מתקן ההשבה מקבל אישור חיבור לחשמל, 20.1.2021
 4. המשרד להגנ"ס עוצר את מתקני ההשבה, 06.8.2020
 5. המדינה תקדם 3 מתקני השבת אנרגיה מפסולת במרכז, 14.05.2020
 6. למידע נוסף על פסולת | infospot

אסטרטגיית הפסולת החדשה מצמצמת את מתקני ההשבה

כזכור, לפני כחודש דיווחנו כאן כי המשרד להגנ"ס טען כי ועדת המכרזים התכנסה ואישרה באופן חריג את קידום המכרז להקמת מתקן ההשבה, ללא נוכחות נציגי המשרד להגנ"ס הרלוונטיים.

עקב כך, השרה להגנ"ס גמליאל הודיעה כי הוועדה התנהלה ללא ידיעתה ואישורה באופן פסול ובחוסר תום לב לקדם את המכרז, וזאת על אף שהוא אינו תואם את אסטרטגיית הפסולת החדשה.

בתוך כך, הורתה גמליאל לגורמי המקצוע במשרדה להקפיא באופן מיידי את כלל הפעילות להקמת מתקן ההשבה במעלה אדומים.

המתקן להשבת אנרגיה מפסולת במתחם "השומרוני הטוב", שהיה אמור לשרת את אזור ירושלים והסביבה, היה בשלבי תכנון המתקדמים ביותר מבין מתקני ההשבה שתוכננו כאשר השרה גמליאל הקפיאה את קידום מתקני ההשבה עם כניסתה לתפקיד ורצונה לבחון מחדש את אסטרטגיית הפסולת.

חשוב לציין כי גם אסטרטגיית הפסולת החדשה שהציגה גמליאל לפני חודשיים כרוכה בהקמת מתקני השבת אנרגיה מפסולת, אך בהיקף נמוך יותר מהמתוכנן בשל הרצון לקדם הפרדה במקור של פסולת אורגנית וליישם מנגנון של החזר כספי לתושבים שיפרידו פסולת במטרה להעלות את שיעור הפסולת שתמוחזר.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנחנו ממשיכים לקדם את הטיפול הסביבתי בפסולת בישראל. יחד עם ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ נפעל לביטול הקמת מתקן 'השומרוני הטוב'. אסטרטגיית הפסולת החדשה תביא להפחתה דרמטית בהטמנת הפסולת במדינת ישראל באמצעות עידוד מיחזור והפרדה במקור".

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. הודעת המדינה על הכוונה לפעול לביטול הקמת המתקן, פרקליטות המדינה, 03.2021
 2. מצגת: אסטרטגיה למשק הפסולת 2021-2030, המשרד להגנ"ס, 01.2021
 3. דוח: אסטרטגיה למשק הפסולת 2021-2030, המשרד להגנ"ס, 12.2020

חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>