המשרד להגנ"ס והמשטרה יקימו 'משמר אזרחי סביבתי'
הקרן לשמירת הניקיון אישרה תקציב של 4.5 מיליון ₪ להקמת משמר אזרחי סביבתי משותף למשרד להגנ"ס ולמשטרת ישראל שיתמקד בפיקוח ואכיפה של עבירות השלכת פסולת באופן פיראטי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/6/2021

המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל מגבירים את שיתוף הפעולה ביניהם באמצעות הקמת פיילוט של משמר אזרחי סביבתי חדש למניעת השלכת פסולת בשטחים פתוחים, שיעבוד לפי המודל של המשמר האזרחי המבוסס על מתנדבים.

המשמר הסביבתי, אשר יקום בחודשים הקרובים, יורכב ממתנדבים שיתגברו את כוחות המשטרה הירוקה ומשטרת ישראל בשטח. המתנדבים יסייעו בפיקוח ואכיפה בתחום עבירות הגנת הסביבה בשטחים העירוניים והפתוחים, ובפרט עבירות השלכת פסולת בניין. הפיילוט יימשך שנתיים ויורחב בהמשך בהתאם לתוצאותיו.


כתבות רלוונטיות:

  1. הפעלת אתר פסולת לא חוקי בחדרה, 07.4.2021
  2. פשיטה על אתר פסולת פיראטי מול גן לאומי, 21.3.2021
  3. טיפול בפסולת בניין במחיר מסובסד, 07.1.2021
  4. נתפסו על חם משליכים פגרים בשטח פתוח, 24.3.2021
  5. מידע נוסף בנושא פסולת בניין | infospot

כ-4.5 מיליון שקל לטובת הקמת מערך משמר סביבתי

הקרן לניקיון של המשרד להגנ"ס אישרה תקציב בגובה כ-4.5 מיליון ₪ לטובת הקמת המשמר הסביבתי.

כאמור, המשמר יתמקד בעבירות השלכת פסולת בניין. כיום מושלכת פסולת בניין באופן פיראטי בכמות גדולה ומתרחשת עבריינות בקנה מידה רחב. חיזוק מערך כוח האדם באמצעות הפעלת "המשמר הסביבתי", צפוי להביא לשיפור בתחום זה.

אל המשמר הסביבתי שיוקם יגויסו מתנדבים לפי מודל המנהל האזרחי. כלומר, מתנדבים במדים בעלי סמכויות שוטר. הגיוס מתוכנן להתבצע בשתי תחנות משטרה: האחת כפרית והשנייה תחנה עירונית גדולה, החולשות על שטחים עירוניים וכפריים. הפיילוט מתוכנן להיערך במשך כשנתיים, ובסיומו יוחלט על המשך קידום הפרויקט.

מדור הגנת הסביבה במשטרת ישראל ממומן על-ידי המשרד להגנ"ס והוא כפוף פיקודית לאגף המבצעים של משטרת ישראל ומקצועית למשרד להגנת הסביבה.

2.1 מיליון טונות פסולת בניין מושלכים באופן לא חוקי

כיום ההערכה היא שכ-180,000 משאיות בכל שנה (יותר מ-500 משאיות בכל יום) משליכות פסולת בניין בשטחים פתוחים או אתרים פיראטיים ברחבי הארץ, ויוצרות נזק הנאמד ביותר מ-120 מיליון ₪ בשנה. עם זאת, כמות קנסות שניתנו לעבריינים על ידי המשרד להגנ"ס בין 2019-2017 עומדת רק על 263 קנסות בממוצע בשנה.

גם חלק גדול מצווי הניקוי שהוציא המשרד למזהמים לא קוימו. לפי דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה, כ-30% מהצווים שהוצאו בשנת 2019 לא קוימו בפועל ומשטרת ישראל והמשטרה הירוקה לא גיבשו תוכנית פעולה משותפת לטיפול בעבירות השלכת פסולת בניין והתמקדו בשיתוף פעולה נקודתי בלבד. כמו כן, במערכת המידע של המשרד להגנ"ס לא מופיע מידע לציבור על האופן שבו טופלו צווי הניקוי.

לדברי ארגון אדם טבע ודין, אופן הטיפול בפסולת הבניין בישראל הוא החמצה חמורה, זאת מכיוון שניתן למחזר את הפסולת באחוזים גבוהים אך בפועל כשליש ממנה מושלכת באופן פיראטי בשטחים הפתוחים. הדבר גורם לנזק הסביבתי כפול: המשך כריית משאבים בתוליים במקום שימוש בחומרים ממוחזרים ולצד זה, ההשלכה של פסולת הפירטית מזהמת ומלכלכת את הסביבה.

נעצרו בגין הפעלת אתר פסולת לא חוקי בחדרה

מדי פעם אנו מדווחים כאן על מבצעי אכיפה משותפים שעורכים המשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס ומשטרת ישראל, שבחודשים הבאים צפויות להגביר את פעילותן הודות להקמת 'המשמר הסביבתי'.

כך למשל, לפני כחודשיים דיווחנו כאן כי לאחר חקירה סמויה, המשטרה הירוקה ומשטרת ישראל פשטו על מטמנת פסולת ותחנת מעבר לא חוקיות שהופעלו בסמוך לחדרה. במסגרת הפשיטה נעצרו 6 חשודים ועוכבו לחקירה בעלי תפקידים בחברה. משאיות, נגררים וציוד מכני הנדסי נוסף הועברו לחילוט.

כחודש לפני כן דיווחנו על חקירה פלילית שהמשטרה הירוקה פתחה נגד קבלן לפינוי פגרים ושני נהגי משאית לאחר שהם נתפסו על חם משליכים נוזלי פגרים לשטח חקלאי ולערוץ נחל באזור קריית מלאכי. גם במקרה זה נוהלה חקירה סמויה בהשתתפות המשטרה הירוקה ומשטרת ישראל.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנחנו מאמינים במעורבות ציבורית בנושאי סביבה וברתימת הציבור לשמירה על הטבע ועל הסביבה שלנו. הקמת 'המשמר הסביבתי' תוביל להגברת הפיקוח והאכיפה של הרשויות על עבירות סביבתיות ולהגברת ההרתעה מול העבריינים. שיתוף הפעולה שלנו עם משטרת ישראל יוביל להפחתה משמעותית של תופעת השלכת הפסולת הפיראטית ואנחנו מקווים שתוצאות הפיילוט יהיו מוצלחות כך שנוכל להרחיב את התוכנית לאזורים רבים בישראל, לשם שמירה על בריאות הציבור"..


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>