אירופה מגבילה את חומרי ה-POPs בפסולת
במטרה להימנע מחזרתם של חומרים אלה לשוק על ידי מיחזור הפסולת אירופה קובעת מגבלות על הימצאותם בפסולת
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 11/11/2021

האיחוד האירופי הודיע על הגבלות חדשות על חומרי POPs (חומרים אורגנים לא פריקים) בפסולת. בעקבות כך, חומרים מסוימים מקבוצת ה-POPs לא יוכלו להימצא בפסולת מעל לכמות מסוימת כדי לא לחזור לשוק בחומר ממוחזר. יצרני פסולת ואתרי פסולת יידרשו לנטר את הפסולת ובמקרה של חריגה להעביר את הפסולת ה"נגועה" לשריפה או להשמדה מבוקרת.

חומרי POPs - Persistent Organic Pollutants הם כימיקלים עם תכונות רעילות שנשארים בסביבה זמן רב ועלולים לגרום לסרטן, להשפיע על המערכת החיסונית ועל מערכת הנשימה, לפגוע בכלי הדם והלב ולגרום לנזקים בריאותיים וסביבתיים נוספים. הם מועברים לסביבה על ידי מינים נודדים ועל ידי פליטה לאוויר, למים ולקרקע.

בשל מסוכנותם, כיום יש הגבלות על השימוש בהם בתהליכי ייצור אך עדיין אפשר למצוא אותם בפסולת, ולעתים בפסולת שמוחזרה וחזרה לשוק בתור מוצר חדש. בנוסף לכך, הימצאותם בפסולת יכולה לגרום לפליטתם לאוויר ולחלחולם למי תהום.


כתבות רלוונטיות:

 1. באירופה ממשיכים לפעול נגד הPOP's-, 04.11.2019
 2. הרגולטור בוחן מגבלות ותקינה לחומרי PFAS, 06.4.2021
 3. 2 כימיקלים נוספו לאמנת שטוקהולם האוסרת את השימוש בהם, 6.06.2019
 4. ארה"ב מאמצת תוכנית לטיפול במזהמי קרקע ומי תהום  PFAS, 18.03.2019
 5. מידע נוסף על זיהום קרקע ומי תהום | infospot

החומרים מקבוצת POPs שיוגבלו

בעקבות ההחלטה החדשה של האיחוד האירופי, יחולו הגבלות לראשונה על 3 חומרים:

 • PFOA [חומצה פרפלואוראוקטן] הנמצא בין היתר בטקסטיל נגד מים ובקצפי כיבוי אש
 • דיקופול הנחשב לחומר הדברה ששימש בעבר בחקלאות
 • פנטכלורופנול המצוי בעץ מעובד ובטקסטיל

נוסף על המגבלות החדשות שצוינו לעיל, האיחוד האירופאי החליט להחמיר את ערך הסף לריכוז של 5 חומרים שכבר מופיעים ברשימת החומרים המוגבלים. שמות החומרים הם: PBDEs, HBCDD, SCCPs, PCDD/Fs ו-PCB.

בדיקה כפולה: מגבלות על הפסולת ועל חומרים ממוחזרים

כדי להימנע מהימצאות חומרי POPs במוצרים ממוחזרים, התקנות האירופיות מטילות מגבלות פעמיים: פעם אחת על הפסולת עצמה שלא תוכל להכיל מעל כמות מסוימת של חומר רעיל מהקבוצה, ופעם שנייה על המוצרים הממוחזרים, שבטיחותם נבדקת גם בהיבט הזה לפני שהם נכנסים מחדש לשוק.

האיחוד האירופי מודה שההגבלות החדשות יטילו הוצאות כספיות חדשות על העוסקים בפסולת בשל הדרישה לנטר ולטפל בפסולת בעייתית, אך מנגד ההגבלות יובילו לתוצרים ממוחזרים איכותיים יותר.

בהודעת האיחוד נאמר כי ההגבלות החדשות מיישמות את ההתחייבות האירופית במסגרת אמנת שטוקהולם ומעודדת קביעת יעדי סף שאפתניים יותר אף במסגרת אמנת באזל שמכתיבה את התנאים להעברת פסולת בין מדינות, ובין היתר כוללת ערך סף להמצאות POPs בפסולת המיועדת לייצוא.

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. הצעה לתיקון