השימוש בצינור קצא"א שדלף אושרה מחדש
לאחר אירוע דליפת הדלק מצינור קצא"א בשבוע שעבר, בז"ן הודיעה כי הפסקת הזרמת הדלק תצמצם את פעילותה באופן ניכר ועלול להיגרם מחסור בדלק במשק. המשרד להגנ"ס אישר את השימוש בקו, בינתיים בתנאים מגבילים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/9/2021

המשרד להגנת הסביבה נתן אתמול אישור לחברת קצא"א להחזיר לפעולה את קו 18, ממנו דלף דלק גולמי בשבוע שעבר בסמוך ליישוב משען ליד אשקלון.

האישור להזרמה המחודשת ניתן בכפוף לתנאים מגבילים ולהמשך ביצוע בדיקות תקינות בכל תוואי הקו. בין התנאים שניתנו לחידוש הקו הם הפעלה בלחצים מופחתים והתאמה של מערכת בקרת הדליפות למשטר הלחצים החדש בקווים, הגדלת הסיורים של קצא"א לאורך תוואי הקווים הרלוונטיים ותגבור עובדים.

ביום חמישי, טרם קבלת אישור המשרד להגנ"ס לחדש את ההזרמה, חברת בזן התלויה בדלק שהיא מקבלת בצנרת קצא"א, הודיעה כי השבתת הצנרת עלולה להימשך 21 יום ולגרום לה להפסדים רבים ולגרום למחסור בדלק במשק. נראה כי ההודעה של בז"ן תרמה את חלקה לכך שהמשרד להגנ"ס מיהר לאשר מחדש את ההזרמה בצנרת, אך בהיקפים מצומצמים יותר בינתיים.

סרטון: טיפול בדליפת דלק צנרת קצא"א ליד אשקלון


כתבות רלוונטיות:

  1.  800טונות קרקע מזוהמת פונו עקב דליפה דלק מצנרת קצא"א, 31.8.2021
  2. המשרד להגנ"ס מעכב את היערכות קצא"א באילת, 27.7.2021
  3. קצא"א: הסיכוי לדליפת נפט חמורה נמוכה מאוד, 21.7.2021
  4. עתירה נגד קצא"א בגין ההסכם להובלת נפט, 05.5.2021
  5. למידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

המשרד להגנ"ס קבע תנאים לחידוש ההזרמה

כאמור, המשרד להגנ"ס אישר לקצא"א את חידוש ההזרמה בקו הדלק הגולמי 18, שמספק דלק לבית הזיקוק שבחיפה. הפסקת ההזרמה התרחשה ביום א' שעבר עקב דליפת דלק מהצינור סמוך ליישוב משען.

לאחר שהוחלף קטע הצינור הדולף וקצא"א פינתה כ-5,000 טונות קרקע מזוהמת מאזור הדליפה לאתר טיפול ביולוגי, ולאחר שנשאבו מהצינור שדלף כ-100 מטר קוב גולמי. הקרקע המזוהמת פונתה לאתר קצה לטיפול ביולוגי, קצא"א קיבלה את אישור חידוש ההזרמה בתנאים מגבילים לתקופת ביניים, עד שיושלמו הבדיקות לוידוא תקינות הצינור לאורך 36 הקילומטרים שלו.

במסגרת התנאים המגבילים, קו 18 יופעל בלחצים מופחתים בקטע שממיכל באשקלון ועד בית הזיקוק אשדוד (פז"א). הקו יופעל בלחצים של 6-10 אטמוספרות לעומת כ-50 אטמוספרות במצב הקודם.

כמו כן, המשרד דרש כי קצא"א תבצע התאמה של מערכת בקרת הדליפות למשטר הלחצים החדש בקווים, תגביר את הסיורים לאורך תוואי הקווים אשקלון-אשדוד ותתגבר את מערך מעגל הבקרה בעובדים נוספים, כתנאי לחידוש ההזרמה.

במקביל, המשטרה הירוקה ערכה חיפוש במשרדי קצא"א אשקלון ותפסה מסמכים רבים וחומרי חקירה הנבדקים על-ידי הצוות המקצועי של המשרד. באזור הדליפה ליד מושב משען מבוצעות עבודות חקירה לתיחום מלא ולשיקום הקרקע.

בזן דיווחה על הפסדים צפויים

מאחר שהצינור שדלף הוא הצינור שמוביל דלק בין אתר אחסון הדלק של קצא"א באשקלון לבזן בחיפה, בזן מיהרה לדווח לבורסה על הפסדיה הצפויים עקב השבתת הצנרת – זאת טרם החלטת המשרד להגנ"ס להשיב את הקו לפעילות.

לפי ההודעה שפרסמה בזן, קצא"א נדרשה על ידי המשרד להגנ"ס לבצע בצנרת קצא"א בדיקות שונות אשר צפויות להימשך כ-21 יום שבמהלכם תושבת הצנרת.

עוד הודיעה בזן בהודעתה המוקדמת כי כל עוד הצנרת של קצא"א מושבת, יפעלו מתקני הקבוצה בהיקף נמוך באופן משמעותי מההיקף הרגיל וכי היא צופה אובדן רווחים מהותי.

התייחסויות

יוסי בר, מנהל המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה: "בעקבות הדליפה שאירעה בתחילת השבוע הקמנו צוות חקירה ייעודי והתבצעו פעולות חקירה שונות לרבות תפיסת חומרים. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה רואה לנגד עיניה את בריאות התושבים ואת הסביבה, ולכן נמצה את החקירה ונמצא את האחראים למחדל שהתרחש".


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
בקטוכם רון שפרירי 054-9360426 Bacto@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>