9.25 מיליון ₪ לרשויות בצפון לטיפול בפסולת
המשרד להגנת הסביבה יסייע ל-18 הרשויות מקומיות החברות באשכול גליל מזרחי בהסדרת הטיפול בפסולת, בשל סגירת מטמנת תאנים, ובהמשך בהקמת מתקן מיון ומיחזור
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/11/2019

הממשלה אישרה השבוע את תוכנית המשרד להגנת הסביבה לתמוך בסכום של עד 9.25 מיליון ₪ ב-18 רשויות המקומיות החברות באשכול הגליל המזרחי בעלויות כניסה לתחנת מעבר ושינוע הפסולת לאתר הטמנה, למשך שנה אחת בלבד. כך מדווח המשרד להגנ"ס.

הרשויות החברות באשכול גליל מזרחי הן:  מטולה, קצרין, מג'דל שמס, מבואות חרמון, מסעדה, יסוד המעלה, גוש חלב, צפת, טובא-זנגריה, ראש פינה, גולן, חצור הגלילית, קריית שמונה, מרום הגליל, בוקעתא, גליל העליון, עין קניה ועג'ר,

עלויות שינוע הפסולת עלו בשל סגירת מטמנת תאנים

לדברי המשרד, התמיכה אושרה בשל סגירתו של אתר ההטמנה "תאנים" לאחר מיצוי נפח ההטמנה שבו, בעקבות מפגעים סביבתיים שנגרמו ממנו, ומכיוון שסגירתו העלתה באופן ניכר את עלויות שינוע הפסולת עבור הרשויות באשכול. תמיכת המשרד תצמצם את הנטל הכלכלי על הרשויות המקומיות ותאפשר להן להפנות את תקציביהן לצרכים אחרים לרווחת התושבים.

המשרד מוסיף, כי הסיוע שאושר הותנה בהתחייבות האשכול לקדם הקמת מתקן מיון ומיחזור פסולת אזורית בתחומו, וכי המשרד יתמוך גם בעלויות הקמת מתקן זה, כחלק מקול קורא ייעודי לנושא.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. פורסם המכרז הראשון להקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת, 10.10.2019
  2. המדינה תשלם לעיריית מעלה אדומים 68 מיליון ₪, 19.08.2019
  3. 9 מתקני השבה עד 2040, 29.07.2019
  4.  מיליון ₪ ליזמים שיאשרו תוכנית להקמת מתקן השבה, 23.04.2019
  5. פורסמו 2 מכרזים להקמת מתקן להשבת אנרגיה מפסולת, 15.04.2019
  6. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

תמיכה לפינוי פסולת במשך שנה

התמיכה משתלבת לדברי המשרד בקידום אסטרטגיית הפסולת החדשה, שלפיה כל הפסולת בישראל תעבור הליכי מיון והפרדה, לאחריהם הפסולת תטופל ותמוחזר ושאריות המיון יועברו להשבת אנרגיה במתקנים מתקדמים.

המשרד מוסיף, כי הוא רואה באשכולות שותפים חשובים לחיזוק ולשיפור הניהול האזורי של הפסולת, ולכן גיבש תוכנית שתסייע לרשויות המקומיות בתקופת הביניים, עד להקמת המתקן. יחד עם זאת המשרד מדגיש, כי תקופת הביניים מוגבלת לשנה אחת בלבד, ולכן על רשויות האשכול לפעול במהירות להקמת מתקן הטיפול בשטחן.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "ממשיכים להשקיע בפריפריה. המשרד להגנת הסביבה שמח להמשיך את המהפכה בטיפול הסביבתי האזורי של הגליל העליון והצפון. בשלוש השנים האחרונות המשרד להגנת הסביבה יזם וקידם השקעה נרחבת בצפון בכלל ובגליל העליון בפרט, בנושא של ניהול פסולת, כמו ברכישת פחים, סיוע ברכישת משאיות לאיסוף זבל, אמצעי פיקוח דיגיטליים, והכול בהשקעה כוללת של 260 מיליון ₪. ההחלטה הנוכחית תסייע לרשויות המקומיות בגליל המזרחי לנהל את הפסולת, ובכך למנוע מפגעים סביבתיים".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט: "הרשויות המקומיות בגליל המזרחי הפנימו בשנה האחרונה, כי המחיר של הטמנת פסולת יקר, מזהם וחייב להיפסק. פתרון הביניים היום, הכולל שינוע פסולת מאצבע הגליל לאזור עמק בית שאן אינו סביבתי, וגם הוא חייב להיות מוחלף במתקני מיחזור, שבהם נכון המשרד לסייע בתקציבים משמעותיים. יוזמת האשכול להקים מתקן טיפול ומיחזור בשטחן תחסוך עלויות לשנים הקרובות, ועליהן לקדם אותה במהירות, שכן חוק שמירת הניקיון מאפשר תמיכה ברשויות במשך שנה אחת בלבד".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>