יותר מתקני טיפול וירידת מחירי טיפול בקרקע מזוהמת
מה נעשה ומה צפוי להשתנות בתחום הקרקעות המזוהמות? דיון שהתקיים בנושא בכנס סביבה 2050 עסק בשאלת מעמדו של סקר הסיכונים, באפשרויות הטיפול הקיימות כיום בארץ ועלותן, בלוחות הזמנים לשיקום אתרים מוכרים ועוד
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 17/1/2021

עלויות הטיפול בקרקעות מזוהמות צנחו ואפשרויות הטיפול גדלו, כך עולה מדיון שהתקיים בנושא קרקעות מזוהמות בכנס סביבה 2050 בשבוע שעבר.

אבי חיים, ראש אגף קרקעות מזוהמות במשרד להגנת הסביבה, הציג את הרגולציה הקיימת והמתוכננת ודיבר על סטטוס השיקום של קרקעות מזוהמות, אפשרויות הטיפול המגוונות, עלות הטיפול ועוד.

אולג גרנד, סמנכ"ל שיקום קרקעות מזוהמות בחברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה, הציג את קצב ההתקדמות בפרויקט הענק של שיקום הקרקעות המזוהמות שבאחריות המדינה, כולל לוחות זמנים צפויים לסיום השיקום באתרים ספציפיים.

עו"ד איל עופר ראש תחום איכות סביבה וקיימות בתדמור לוי ושות' הציג שני פסקי דין חדשים מהשנה האחרונה שכדאי להכיר. אחד מהם באשר לאחריות על הטיפול בקרקע מזוהמת בעסקת רכישת קרקע ופסק הדין השני שייתכן וישנה את מעמדו המשפטי של סקר הסיכונים לזיהום קרקע.

סרטון: מושב קרקעות מזוהמות בכנס סביבה 2050


כתבות רלוונטיות:

 1. הנחיות מעודכנות להשבתת אתר החשוד בזיהום קרקע, 21.09.2020
 2. תוכנית הבנייה באפולוניה חוזרת לבית המשפט, 22.06.2020
 3. שיקום מתחם תע"ש בית הכרם יוצא לדרך, 02.10.2019
 4. זינוק של 750% בכמות הקרקעות המזוהמות שיטופלו, 29.10.2018
 5. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

עלויות הטיפול ירדו בחצי; כמות המתקנים וסוגי הטיפולים גדלה

אבי חיים, ראש אגף קרקעות מזוהמות במשרד להגנ"ס, התייחס למגמות בתחום הקרקעות המזוהמות בישראל. לדבריו, בשנים האחרונות המשרד להגנ"ס יישר קו עם הרגולציה של ה-OECD בתחום זה עם פרסום שורה של מסמכי הנחיות מקצועיים ובראשן מדיניות טיפול בקרקע מזוהמת שפורסמה בשנת 2015.

התפתחות נוספת היא גידול בכמות ומגוון מתקני הטיפול בקרקעות מזוהמות בישראל. חיים ציין כי לפני עשור היה בישראל מתקן אחד בלבד, ביולוגי, לטיפול בקרקע מזוהמת ואילו כיום יש בארץ 4 מתקני טיפול ביולוגיים ומתקן טיפול תרמי (שריפה) בכבשן של יצרנית המלט 'נשר' המיועד לטיפול בקרקע מזוהמת עם מתכות כבדות. לצידם, צפוי לקום בחצי שנה הקרובה מתקן שטיפה המיועד לטיפול בקרקעות מזוהמות חוליות עם רכיב חרסיתי עד כ- 40%.

כלומר, בישראל יש היום מענה למגוון סוגים של קרקעות מזוהמות, מרמת הדלקים ועד חומרי נפץ, ולכך מתווספת העובדה כי מחירי הטיפול צנחו בחצי ביחס למחירים בעשור הקודם. כך לדברי אבי חיים.

חיים גם ציין כי המשרד להגנ"ס מחייה כעת את המאמץ לחוקק חוק קרקעות מזוהמות, אשר מוקפא כבר עשור.

בג"ץ יכריע אם סקר סיכונים יידרש כבר בתכנון

עו"ד איל עופר ראש תחום איכות סביבה וקיימות בתדמור לוי ושות' הציג שני פסקי דין מהשנה האחרונה בתחום הקרקעות המזוהמות שכדאי להכיר.

פסק הדין הראשון, אשר ניתן בבית המשפט המחוזי, קבע באופן יוצא דופן כי דווקא הרוכשת של הקרקע תישא באחריות לטיפול בזיהום הקרקע הנרכשת ולא מוכר הקרקע. לפי בית המשפט, הסיבות לכך הן שהיה על הרוכשת להיות ערנית באשר לאפשרות שהקרקע מזוהמת, ומכיוון שבמקרה זה הרוכשת התחייבה לבדוק אם הקרקע מזוהמת אך השתהתה מאוד עם הבדיקה ובעיקר עם הגילוי אודות הזיהום, אף שמדובר בבדיקה פשוטה ובדרישה סבירה שאותה התחייבה לבצע.

פסק הדין השני אותו הציג עו"ד עופר, ניתן על ידי בית המשפט העליון ועוסק בקרקע המזוהמת באתר אפולוניה בהרצליה. מדובר בתוכנית לבניית אלפי יחידות דיור בהרצלייה, על קרקע שחלקה מזוהמת בשל פעילות היסטורית של מפעל תע"ש. התוכנית הופקדה בוועדת התכנון מבלי שהושלם סקר הסיכונים לקרקע המזוהמת. נגד התוכנית הוגשו התנגדויות שנדחו על ידי בית המשפט העליון שקיבל את עמדת המדינה שטענה כי תוצאות סקר הסיכונים לא ישפיעו על התכנון, אלא על שלב הביצוע בלבד, וכי אם יתגלו גזי קרקע ניתן להתגבר על הבעיה על ידי מיגון מתאים.

עם זאת, לאחר שהוגשה בקשה לדיון חוזר, בית המשפט העליון החליט באופן חריג לקיים דיון נוסף בנושא, החלטה שמלמדת על חשיבות הנושא ועל האפשרות שהחלטת בית המשפט תשתנה.

במידה ובית המשפט ישנה את החלטתו בעקבות הדיון הנוסף, ייתכן שישתנה מעמדו של סקר הסיכונים לקרקע מזוהמת והוא יידרש כבר לצורך קבלת אישור מוועדת התכנון בשלב התוכנית ולא בשלב ההיתר, כפי שנדרש כיום.

איך רוכש קרקע יכול לדעת אם מדובר בקרקע מזוהמת?

לשאלה כיצד יכול לדעת רוכש קרקע האם היא מזוהמת, הסביר אבי חיים מהמשרד להגנ"ס שלפני רכישת קרקע, כל רוכש מחויב בביצוע בדיקה בנושא.

לרוכש קרקע יש דרכים מגוונות להעריך טרם הרכישה מה הסיכוי שמדובר בקרקע מזוהמת, עוד טרם ביצוע סקר קרקע. למשל, אם על הקרקע התנהלה בעבר פעילות תעשייתית, יש סבירות גבוהה יותר לזיהום קרקע. לדבריו, המשרד להגנ"ס הוסיף למפה הדיגיטלית הממשלתית (govmap.gov.il) שכבה "שימושים תעשייתיים ואחרי"  שכל תוכנית בנייה שבשטחה מסומן שימוש תעשייתי נדרש בבדיקה. חיים ציין כי אפשר גם לפנות בעזרת חוק חופש המידע ולקבל מידע על אתר מסוים.

האתרים בהם יושלם השיקום בשנה הקרובה

אולג גרנד, סמנכ"ל שיקום קרקעות מזוהמות בחברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה, הציג את קצב ההתקדמות בפרויקט הענק של שיקום הקרקעות המזוהמות שבאחריות המדינה.

נזכיר כי החברה לשרותי איכות הסביבה הוכרזה כזרוע ביצוע ממשלתית לשיקום הקרקעות המזוהמות שבאחריות המדינה באפריל 2016. זאת במטרה לפנות את הקרקעות באזורי הביקוש לטובת בנייה למגורים.

לדברי גרנד, מאז 2016 ועד היום החברה ביצעה אלפי קידוחי קרקע, גזי קרקע ודיגומי קרקע ועשרות אלפי אנילזות כחלק מתהליכי חקר קרקע על מנת למפות ולכמת את הזיהום בקרקע.

לאחר מכן, בכל אתר בו נמצא זיהום קרקע שדורש טיפול – מתאימים את שיטת הטיפול המיטבית וניגשים לעבודות. גרנד הדגיש כי נכון להיום החברה שיקמה ושיחררה כבר מספר רב של אתרים ב: עתלית, צריפין, תל השומר, נס ציונה, בסיס דלק אשדוד ועוד.

נכון להיום אתרים רבים נוספים נמצאים בשלבי שיקום שונים, ואלה הבולטים שבהם:

 • בית דגן: השיקום צפוי להסתיים בעוד כחצי שנה.
 • תע"ש בית הכרם בירושלים: השיקום צפוי להסתיים בעוד כחצי שנה.
 • הבסיס ושדה התעופה 'שדה דוב' בתל אביב: צפוי להסתיים בשנת 2021.
 • מטמנת הפסולת על חוף הים בנתניה: צפוי להסתיים בשנת 2021 כאשר לצורך כך הוקם מתקן ראשון בישראל לשטיפת קרקע מזוהמת. המתקן ישרת את הפרויקט באופן בלעדי.

גרנד סיכם כי החברה לשירותי איכות סביבה כבר טיפלה ושיחררה לבנייה למעלה מ-4,000 דונם מאז החלה את פעילותה ב-2016 ובשנים הקרובות היא צפויה לטפל ולשחרר עשרות אלפי דונמים נוספים.


הדברים נאמרו בכנס 'סביבה 2050' ביוזמת משרד תדמור לוי ושות', החברה לשרותי איכות הסביבה, ובני מורן הפקות


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>