נביעות ומי עדן משיקות בקבוקי מים מפלסטיק ממוחזר
שתי החברות הגדולות של מותגי המים הודיעו על השקת בקבוקי פלסטיק ממוחזר (RPET) והצהירו על כוונתן להמשיך לפעול למען צמצום פגיעתן בסביבה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/9/2020

חברות המים המינרליים "מי עדן" ו"נביעות" הודיעו על השקת בקבוקי פלסטיק ממוחזר (RPET). חברת מי עדן השיקה בקבוק מים העשוי מ-25% פלסטיק ממוחזר ואילו נביעות השיקה בקבוק מ-50% פלסטיק ממוחזר והודיעה כי עד שנת 2027 - 50% מכלל האריזות שלה יהיו מפלסטיק ממוחזר. יש לציין כי המיחזור אינו מתבצע בארץ שכן לא קיים כיום בארץ מפעל המייצר RPET.

בשיטת ה-RPET נעשה שימוש בפלסטיק שעבר תהליך מיחזור: שטיפה, גריסה ועיבוד לפתיתים או כדוריות פלסטיק המשמשים כחומר גלם ליצירת הבקבוקים. הבקבוקים החדשים שיוצרו בשיטה זו יכולים בתורם להיות ממוחזרים שוב ושוב לצרכים שונים וכך לחסוך ייצור של פלסטיק בתולי והפחתת פסולת פלסטיק, בהתאם לעקרונות הכלכלה המעגלית.

עם זאת, יש לציין כי צריכת מי ברז היא עדיין החלופה הסביבתית המועדפת, שמונעת כליל את השימוש בבקבוקי פלסטיק וחוסכת את השינוע שלהם לצרכן.


כתבות רלוונטיות:

  1. האיחוד האירופי אישר את דירקטיבת הפלסטיק החד פעמי25/6/2019
  2. טמפו משיקה כוסות בירה גולדסטאר טובות יותר לסביבה, 16/08/2020
  3. הורידו את עטיפת האלומיניום מהקרמבו – כיצד הגיבו הצרכנים?, 14/11/2019
  4. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

מי עדן: 25% פלסטיק ממוחזר RPET

חברת מי עדן הייתה הראשונה להודיע על השקה של בקבוק מים שמכיל 25% פלסטיק מסוג PET (פוליאתילן טרפטלט) ממוחזר – RPET. כבר עתה, בשלב הראשון הושקו ברשתות הקמעונאיות בקבוקי 1.5 ל' מפלסטיק ממוחזר ובשבועות הקרובים יעלו על המדפים גם הבקבוקים בגדלים האחרים. לפי נתוני החברה, המהלך יביא לחיסכון של 200 טון פלסטיק בשנה.

לדברי מנכ"ל חברת מי עדן, אלון אלפרוביץ: "שימוש באחוזים גבוהים יותר של חומר ממוחזר בבקבוקים בהחלט נמצא ביעדי החברה לשנים הקרובות ולשם אנו חותרים. השאיפה העתידית שלנו הוא להגיע למצב שכל המוצרים שלנו עשויים מ-100% חומרים ממוחזר. כל זאת לצד התוכנית הסביבתית של מי עדן שכוללת הפחתת השימוש בחומרי גלם מזהמים כגון ניילונים ופלסטיק, הגדלת השימוש בחשמל ממקורות נקיים למפעל הייצור (שכבר היום כ- 45% מהחשמל שלו מגיע מטורבינות הרוח ברמת הגולן) שימוש חוזר בקרטונים ובמשטחי עץ ועוד."

לפי הודעה של מי עדן, מחקרים מלמדים כי טביעת הרגל הפחמנית של בקבוק 1.5 ליטר עם 25% פלסטיק ממוחזר RPET היא כחצי מטביעת הרגל הפחמנית של קרטון משקה חלב וכרבע מטביעת הרגל הפחמנית של בקבוק יין.

נביעות: 50% פלסטיק ממוחזר RPET

חברת נביעות אמנם טרם יצאה עם הצהרה רשמית, אך אנו כבר מדווחים שהחברה צפויה להשיק בימים הקרובים בקבוק מים שמכיל 50% פלסטיק ממוחזר RPET.

החברה גם אימצה יעדים לשנים הבאות לשילוב פלסטיק ממוחזר במיכלי שתיה, איסוף מיכלי משקה ושימוש בחומרים ברי מיחזור:

אירופה מובילה במאמץ להפחתת פסולת פלסטיק

הגידול במודעות הציבורית בעולם לנזקים שיוצרת פסולת הפלסטיק הובילה חברות ומדינות לנקוט בצעדים לצמצום פסולת הפלסטיק. האיחוד האירופאי מוביל גם בתחום הסביבתי הזה, ולפני כשנתיים אושרה באיחוד חקיקה שמציבה יעדים לשנת 2030, בינהם:

  • כל אריזות הפלסטיק באירופה יהיו מורכבות החומרים ברי מיחזור
  • 50% מפסולת הפלסטיק תמוחזר מדי שנה

בנוסף הושם דגש מיוחד על מוצרי פלסטיק המשמשים באופן חד פעמי.


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
דוד נחום שחר נחום 072-3718648 davidn@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>