בית המשפט אישר צו הפסקה מנהלי לאתר פסולת בניין
המשרד להגנ"ס הוציא את הצו לתחנת מעבר שפעלה באזור התעשייה עטרות ליד ירושלים, לאחר שהפרה תנאים סביבתיים ברישיון העסק. בית המשפט גיבה את הצו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/5/2021

המשרד להגנת הסביבה מעדכן שבית המשפט אישר את צו ההפסקה המנהלי שהוציא המשרד להגנ"ס ל-30 יום לתחנת מעבר לפסולת בניין שהופעלה באזור התעשייה עטרות ליד ירושלים.

לפי הודעת המשרד, מפעילת התחנה, חברת ר.ע. אופק, לא יצרה קירוי, לא התקינה מערכת לשטיפת גלגלי משאיות היוצאות מהתחנה וערימת הפסולת חצתה את גובה הגדרות בתחנה, זאת בניגוד לתנאי רישיון העסק שניתנו לה.

אזור התעשייה עטרות בירושלים סובל מריכוז גבוה של חומר חלקיקי בעל השפעות חמורות על בריאות האדם ובקרבתו קיימים מבני ציבור ועסקים המאכלסים קהל רב. בשל כך הוא נמצא במעקב ופיקוח הדוק של המשרד להגנ"ס.


כתבות רלוונטיות:

  1. צו סגירה זמני למפעלים באזור התעשייה עטרות, 08.6.2020
  2. זיהום אוויר חריג באזור התעשייה עטרות בירושלים19/4/2017
  3. עסקים נקנסו במסגרת מבצע אכיפה סביבתי בעטרות31/3/2019
  4. חצי טון של חומצה גופרתית נתפסו בעסק פיראטי17/6/2018
  5. מידע נוסף על זיהום אוויר  infospot

החברה הגישה בקשה לביטול הצו אך נדחתה

חברת ר.ע. אופק פנתה לבית משפט לעניינים מקומיים בירושלים בבקשה לבטל את צו ההפסקה המנהלי ל-30 יום שקיבלה מהמשרד להגנת הסביבה עקב הפרת תנאים ברישיון העסק, אך בקשתה נדחתה. בית המשפט קבע כי לא נפל כל פגם בצו אשר ניתן לאחר שהמשרד להגנ"ס התחשב בכלל השיקולים הרלוונטיים, וחייב את החברה בהוצאות.

החברה קיבלה את הצו לאחר שהפרה את תנאי רישיון העסק הנוספים שהמשרד להגנ"ס קבע לה, ביניהם קירוי העסק, התקנת מערכת ערפול והתקנת מערכת להתזת מים על גלגלי משאיות היוצאות מן התחנה, וכי גם לאחר שימוע המשיכה החברה להפעיל את תחנת המעבר תוך הפרת התנאים.

המשרד להגנ"ס צירף לצו חוות דעת של מומחית זיהום אוויר ובה הוסבר שבהפרת תנאי הרישיון גורם העסק לזיהום אוויר מחומר חלקיקי שיש לו השפעות חמורות על בריאות האדם והוא תורם משמעותית לזיהום האוויר הקשה ממילא שממנו סובל אזור התעשייה, ולכן העסק נדרש להפסיק פעילותו באופן מיידי

בית המשפט קיבל את טענות המשרד להגנ"ס וקבע כי יש לו סמכות להוסיף תנאים נוספים לרישיון עסק בהתאם למצב הזיהום בשטח וכי החברה קיבלה הזדמנויות רבות לתקן את ליקוייה ולא הופלתה על ידי המשרד להגנ"ס, כטענתה, בהשוואה לעסקים אחרים באזור. כמו כן, בית המשפט לא קיבל את טענת החברה שמקור האבק אינו נובע מפעילותה וקבע כי הפרת התנאים על ידה הופכת אותה לתורמת לזיהום האוויר באזור.

ריכוזים גבוהים של מזהמי אוויר מסוכנים

אזור התעשייה עטרות נמצא במעקב ופיקוח של המשרד להגנ"ס בשנים האחרונות לאחר שזוהתה במקום בעיה של זיהום אוויר. עוד בשנת 2017 דיווח המשרד כי בבדיקות ניטור איכות אוויר שבוצעו באזור נמצאו ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימתיים [PM] החורגים מערכי ההתרעה של איכות האוויר, במשך עשרות ימים במהלך השנה.

בשנת 2020, נתוני תחנת הניטור המקומית הראו ריכוזים גבוהים מאוד של PM10 - חומר חלקיקי עדין מרחף. בעקבות כך המשרד להגנ"ס החליט לנקוט בצעדים שונים מול המפעלים שזוהו כמקורות האבק המרכזיים. אז אלה היו חברת מטמנות זמורה המנהלת תחנת מעבר ומיון פסולת מסוג עודפי עפר, וחברת תעשיות רדימיקס המפעילה מפעל לייצור בטון. שתי החברות נקראו לשימוע והוצבו בפניהן תנאים נוספים לקבלת רישיון עסק, ביניהם דרישה לקירוי מפעלי בטון ותחנות מעבר לפסולת בניין, אך הן הפרו את התנאים וקיבלו צו הפסקה מנהלי ל-30 יום.


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>