המשרד להגנת הסביבה וורידיס הגיעו להבנות: אתר משואה ישוב לפעול
המשרד להגנ"ס הסכים לשחרר חלק מכספי המענק המוקפאים בשל החקירה הפלילית שמתנהלת נגד אתר הפסולת משואה. במקביל, הפעלת אתר הפסולת משואה תעבור לקבלן משנה חיצוני בלתי תלוי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/5/2024

חברת ורידיס הודיעה כי הגיעה להבנות עם המשרד להגנת הסביבה ולפיכך היא תשיב לפעילות את האתר הגדול בישראל לטיפול בפסולת אורגנית – אתר משואה בבקעת הירדן.

נזכיר שבפברואר האחרון דיווחנו כי החברה השביתה את האתר, לאחר שהמשרד הודיע לה שבשל החקירות הפליליות שנפתחו נגדה הוא בוחן את הקפאת כספי מענקים שאותם היא הייתה אמורה לקבל,  ומשום ששינה את תנאי הזכאות לקבלת מענקים נוספים. החברה הסבירה אז כי ללא המענקים אין היתכנות כלכלית להפעלת האתר.

כעת, לפי הדיווח של ורידיס, המשרד להגנ"ס הסכים לשלם חלק מהמענקים המוקפאים, ובמקביל שינו את תנאי הזכאות למענקים עתידיים, שורידיס טענה בעבר שמגבילה את פעילות האתר.

אתר משואה הוא הגדול מסוגו בישראל ומטפל בכ-450,000 טונות פסולת אורגנית עירונית בשנה, המהווים כ-7.5% מהפסולת העירונית בישראל. סגירת האתר גורמת לעלייה משמעותית בשיעור ההטמנה לצד הגדלת מצוקת נפח ההטמנה בישראל.


כתבות רלוונטיות:

  1. כיפופי ידיים בין המשרד להגנ"ס וחברת ורידיס, 21.2.2024
  2. ורידיס משביתה את האתר הגדול בישראל, 15.2.2024
  3. חקירה נוספת נגד אתר הטיפול בפסולת אורגנית של ורידיס, 01.01.2024
  4. פשיטה על משרדי ורידיס עקב חשד להטמנה לא חוקית, 22.2.2023
  5. פשיטה על אתרי פסולת שקשורים להטמנה לא חוקית, 16.5.2022
  6. למידע נוסף על פסולת | infospot

מניעת מענק למתקני מיון פסולת בשל החקירה הפלילית

כפי שדיווחנו בשנה האחרונה, המשרד להגנת הסביבה מנהל שתי חקירות פליליות כנגד אתר משואה שבבעלות חברת ורידיס. כחלק מהחקירה, המשרד הקפיא כספי מענקים שהיו מיועדים לתמיכה בתפעול אתרי המיון לפסולת עירונית שבבעלות ורידיס (מתקן ה-RDF בחירייה ומתקן המיון בעפולה).

המשרד להגנת הסביבה אמר אז שהוא טרם החליט אם לשלול מורידיס את כספי המענק והוא שוקל להזמין את נציגיה לשימוע כדי לקבל החלטה סופית.

ורידיס הדגישה כי ללא מענקי התמיכה אין לה הצדקה כלכלית להמשיך ולהעביר חומר אורגני מאתרי המיון שלה לאתר הטיפול בפסולת אורגנית שבמשואה, ולכן הודיעה לפני 3 חודשים על השבתת אתר הטיפול משואה.

זו לא הפעם הראשונה שחברת ורידיס הודיעה על השבתת הפעילות של אתר משואה. גם ביולי 2022 דיווחנו על הפסקת פעילות של האתר על רקע תהליכי אכיפה ופיקוח של המשרד להגנ"ס. אך באותו מקרה האתר חזר לפעול לאחר זמן קצר.

הפעלת אתר משואה תעבור לקבלן משנה עצמאי ובלתי תלוי

לפי ההבנות שהושגו, הקול הקורא לתמיכה במפעלי מיון לפסולת עירונית, שאחד התנאים החדשים בו לקבלת מענק מוגדל היה עמידה בשיעור הטמנה מירבי, שונה כך ששיעור ההטמנה המרבי לא יעלה על 70%. ורידיס טענה בזמנו כי התנאי הזה יגביל את כמות הפסולת שאתר משואה יכול לקלוט ממתקני מיון, כדי לא לסכן את המענק שלהם. כעת, לאחר השינוי, הבעיה נפתרה.

כמו כן, הצדדים סיכמו כי בכפוף להשבת אתר משואה לפעילות מלאה בימים הקרובים, המשרד יעביר למפעלי המיון של הקבוצה התחייבות לתמיכה לשנים 2023  ו-2024 וכן חלק מהמענקים בגין שנת  2023 (שהוקפאו בשל החקירה הפלילית).

החלק שיועבר הוא תמיכה עבור שלב המיון בלבד ולא עבור הטיפול, שכן החקירה היא בגין הפעילת של האתר הטיפול משואה, ולא בגין מתקני המיון. בסך הכול מדובר בכ-47 מיליון ₪. מנגד, ורידיס תפקיד ערבות בנקאית שאותה יוכל המשרד להגנת הסביבה לממש אם תוצאות השימוע נגד החברות הבנות של ורידיס יהיו שהן אינן זכאיות למענקים. יתרת המענקים עבור הטיפול בפסולת, בגובה כ-25 ₪ לטונה, יועברו רק לאחר השימוע בכפוף לתוצאותיו. במסגרת השימוע תיבחן הזכאות של החברות הבנות של ורידיס למענקי 2022.

עוד סיכמו הצדדים כי הפעלת אתר משואה תעבור לקבלן משנה מטעם ורידיס, במטרה שהוא יפעל באופן עצמאי ובלתי תלוי בחברה. הוסכם כי הקבלן ייבחר בהליך תחרותי פומבי, בפיקוח ואישור המדינה.

ברקע: חקירה פלילית בגין פעילות אתר משואה

כפי שדיווחנו לפני חודשים אחדים, המשטרה הירוקה ומשטרת ישראל פשטו על האתר של החברה במשואה, הנחשב לגדול בארץ לטיפול בפסולת אורגנית, ועיכבו לחקירה 6 מעורבים. לפי החשד, החברה לכאורה הטמינה פסולת שקיבלה מרשויות מקומיות במטמנת 'טובלן', במקום להעביר אותה לטיפול באתר משואה, זאת תוך הסתרת מידע מהמשרד להגנת הסביבה והימנעות מתשלום היטל הטמנה. החברה חשודה בעבירות על חוק רישוי עסקים, מרמה והלבנת הון.

זו החקירה השנייה שנפתחה נגד חברת ורידיס בשנת 2023 בהקשר של אתר משואה. בתחילת 2023 נפתחה נגד ורידיס חקירה בחשד שקיבלה תמיכות מהמשרד להגנת הסביבה עבור פעילות מיחזור, אך במקום לטפל בפסולת האורגנית שהועברה אליה מאתר חירייה, במתקן משואה בבקעת הירדן, ומשם לשווק אותה כחומר דשן לחקלאות, הטמינה החברה את הפסולת האורגנית באדמה ללא אישור או תשלום היטל הטמנה כנדרש.


חברות לניהול וטיפול בפסולת מסוכנת:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
טביב אייל עצי פרי 072-3714440 Tabib@infospot.co.il
שרותי אקולוגיה דמיטרי נוביק 072-3712252 Ecologys@infospot.co.il
אלקון חיים שטיין 072-3290662 Elcon@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 072-3360696 Verisoil@infospot.co.il
ESC חנה אברבוך 072-3974695 esc@infospot.co.il
גרין סטרים יונתן כהן 072-3340287 greenstream@infospot.co.il
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
BlueGen גד כהן  054-6737453 GadC@bluegenchemicals.com​
פלקור גלעד גורדון 072-3942964 falkor@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>