הונחה אבן הפינה של מתקן הטיפול בפסולת אורגנית "דיה"
המתקן ליד צאלים עתיד לטפל בפסולת ביתית ובגזם חקלאי ולייצר מהפסולת האורגנית קומפוסט חקלאי וחשמל שיימכר לחברת החשמל
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 27/8/2023

השבוע התקיים טקס הנחת אבן פינה באתר דיה שבמועצה אזורית אשכול. המתקן, המתוכנן לקום בעלות של 300 מיליון ₪ על שטח של 150 דונם ליד קיבוץ צאלים, יטפל בכ-200 אלף טונות לשנה (בכ-650 טונות ליום) של חומר אורגני עירוני וגזם חקלאי.

במתקן ייעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לעיכול אנאירובי במתקן סגור ללא מטרדי ריח. המתקן ייצור קומפוסט איכותי לשימוש חקלאי וכן חשמל נקי בטכנולוגיית ביו-גז של חברת סטראבג הגרמנית. 

גז המתאן שיופק מהפסולת בתהליך העיכול האנארובי ישמש להפקת חשמל בהספק של 6 מגה־ואט. החשמל שייוצר יימכר לחברת החשמל בתעריף של 53 אגורות לקילו־ואט לשעה.

סרטון: הדמיה של אתר דיה לטיפול בפסולת אורגנית


כתבות רלוונטיות:

 1. הצפי: 2.9 מיליארד ₪ תמיכות יאושרו בקרן הניקיון, 1.8.2023
 2. GES זכתה במכרז להקמת מתקן טיפול בפסולת אורגנית, 17.2.2022
 3. חברתGES  רוכשת את ק.מ.מ, 25.1.2022
 4. הפרויקטים שיקבלו 950 מיליון ₪ מקרן הניקיון, 27.3.2023
 5. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

הגופים המעורבים בהקמת והפעלת מתקן הפסולת בדיה

המתקן המתוכנן יהיה בבעלות מועצה אזורית אשכול ויופעל בזכיינות במשך 25 שנה על ידי חברת "דקל תשתיות" שנמצאת בבעלות משותפת של קבוצתYSB  האחים יעקובי (50%) וחברת  GES(50%(.

חברת דקל תשתיות הייתה בעבר זרוע איכות הסביבה של קבוצת האחים יעקובי. בשנת 2020 50% ממנה נרכשה על ידי קרן ג'נריישן, שבאותה שנה רכשה גם את חברת GES והפכה אותה לשותפה בדקל תשתיות.

בבעלות דקל תשתיות יש מספר פעילויות בתחום איכות הסביבה:

 • חברת גרין נט: בעלת מפעל מיון הפסולת העירונית של ירושלים הנחשב לאחד ממתקני המיון הגדולים והמתקדמים בישראל ובעולם. לחברה יש חברת בת שמספקת שירותי הובלה למפעל המיון ובידיה ציוד מכני וציוד הובלה.
 • חברת גרינסויל: בעלת אתר טיפול ביולוגי בבוצה תעשייתית, בוצה תהליכית וקרקעות מזוהמות. האתר ממוקם בשטח החברה לשירותי איכות הסביבה במועצה התעשייתית נאות חובב. האתר משתמש בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות טיפול יעיל ואיכותי.

חברת GES, שכאמור מחזיקה ב-50% מחברת דקל תשתיות, הייתה ידועה בפעילות שלה בתחום המים והשפכים, אך הפכה בתוך שנים ספורות לשחקנית מכרזית בתחום הפסולת. אחד מצעדיה הראשונים בתחום היה זכייתה במכרז להקמת מתקן מיון וטיפול בפסולת עירונית במתחם השפד"ן בראשון לציון. לפני פחות משנתיים GES רכשה 75% מחברת קמ"מ מפעלי מיחזור שנחשבת לשחקנית מובילה בתחום הפסולת. הצעד המשמעותי האחרון הוא כאמור הזכייה לפני שנה וחצי במכרז להקמת מתקן הפסולת בדיה.

אתר הפסולת דיה, ליד צאלים

האתר בדיה אמור לתרום לשינוי המצב של הפסולת האורגנית בישראל, לצד מתקן המיון והטיפול בפסולת עירונית 'זירו וויסט' שנמצא בהקמה בשפד"ן, ולצד מתקנים נוספים. כיום אתר דיה משמש כאתר הטמנה שקולט פסולת ללא מיון או טיפול מקדים. המתקן המתוכנן לטיפול בפסולת אורגנית יבוסס על טיפול אנארובי (שלא בנוכחות חמצן) וקומפוסטציה.

לפי פרסומי עבר מצד המועצה, הפסולת למתקן העתידי תגיע מ-3 מקורות:

 1. 150,000 טונות פסולת אורגנית ממוינת מפסולת עירונית
 2. 10,000 טונות פסולת עירונית מעורבת מהמועצה ובסיסי צה"ל
 3. 27,000 טונות פסולת חקלאית

התוצרים אמורים להיות:

 • 40,000 טונות קומפוסט בשנה
 • 60,000 טונות שאריות להטמנה
 • 7,000 חומרים בני מיחזור (פלסטיק ומתכת)
 • יתר המשקל אובד בתהליך הקומפוסטציה ואיוד של השפכים (תשטיפים)

בנוסף לכך, המתאן שייווצר בתהליך העיכול האנארובי צפוי לייצר כ-30,000 טונות ביוגז בשנה. הביוגז ישמש להפקת חשמל בהספק של 6 מגה וואט, שיימכר לחברת החשמל.

המשרד להגנת הסביבה, באמצעות הקרן לניקיון, תומך כספית בהקמת המתקן. כמו כן, המשרד מקדם תמיכה כוללת וארוכת טווח של מיליארד ₪ במתקני טיפול עיכול אנארובי בפסולת אורגנית, באמצעות מנגנון מיוחד שיבטיח תעריף מועדף לייצור חשמל מפסולת.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "המשרד להגנת הסביבה הופך להיות מנוֹע כלכלי במשק הישראלי. זהו צעד ראשון בהפיכת הזבל לזהב – מזבל לחשמל! הנחת אבן הפינה היום מסמלת עבורי את האסטרטגיה החשובה והמרכזית של המשרד והיא סיום עידן הטמנת הפסולת במדינת ישראל והפיכת הפסולת למשאב, לאנרגייה. זהו צעד משמעותי בהפחתת המפגעים שפוגעים בסביבה ובבריאות של אזרחי המדינה – הטמנת פסולת ופליטות גזי חממה. זהו עוד מהלך להפיכתה של ישראל למדינה שעומדת בשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם בטיפול בפסולת.

בימים אלה אנו עובדים על הקמתם של עוד מתקנים, ובשנה הקרובה נראה כבר את המשך המכרזים וההסדרה התעריפית, ולא רק במתקנים לטיפול בחומר אורגני אלא גם במתקנים לייצור אנרגייה מפסולת מגוונת. מיקומו של המתקן בעוטף ישראל מסמל את החשיבות שאנו רואים בחיזוק אסטרטגי של האזור כלכלית וסביבתית. אני רוצה לנצל מעמד זה ולהודות לשותף שלי לדרך ולעבודה הקשה למען ישראל נקייה ובריאה יותר, גיא סמט, מנכ"ל המשרד. יחד בשיתוף ומאמצים של כלל עובדי המשרד אנו פועלים למען סיום עידן ההטמנה במדינת ישראל".

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני: "היום עשינו היסטוריה בדברי ימיה של מועצה אזורית אשכול ושל מדינת ישראל עם הנחת אבן פינה המסמלת את תחילת העבודות של אתר דיה. אתר מחזור הפסולת מהחדשנים והמתקדמים בארץ, שהוא ללא ספק בשורה סביבתית ברמה הלאומית. אנו פורצים את הדרך בטיפול ובמתן פתרונות לשני האתגרים סביבתיים הגדולים בישראל – הטמנת הפסולת והגזם החקלאי. אין סמלי שדווקא אשכול, המועצה החקלאית הגדולה בישראל, היא החלוצה ביצירת הפתרון. הפרויקט הוא מנוע צמיחה כלכלי ותעסוקתי משנה מציאות, שמפירותיו ייהנו כל תושב ותושבת במועצה האזורית אשכול בשיפור השירות בחינוך,  רווחה, איכות סביבה וקהילה. אני מודה לכל העוסקים במלאכה – לשרה להגנת הסביבה עידית סילמן וצוות המשרד, לשותפינו בחברת "דקל תשתיות", לחברי מליאת המועצה וכמובן לכל הצוותים המקצועיים במועצה שהביאו את כולנו לרגע המרגש הזה".

פיני יעקובי נציג הבעלים של דקל תשתיות: "היום אנחנו מתחילים מסע גדול ופורץ דרך - הקמת מתקן ענק לטיפול בחומר אורגני ליצירת אנרגיה ירוקה וקומפוסט, שמטרתו סגירה מעגל הטיפול בפסולת הביתית ובמיוחד האורגנית של מדינת ישראל, באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת ביותר ותוך שמירה על הסטנדרטיים הסביבתיים הגבוהים ביותר. הטיפול בפסולת במדינת ישראל מחייב שינוי ושינוי דרמתי, ואנו חלק משינוי זה.

המסע שלנו התחיל בדיוק לפני 10 שנים, כשהקמנו את מפעל גרין נט בירושלים. מפעל טכנולוגי מתקדם למיון אוטומטי של הפסולת של כל מטרופולין ירושלים. הוכחנו שבאמצעות טכנולוגיה מתקדמת, הרבה נחישות ועבודה קשה בנינו מפעל מיון הכי מתקדם בעולם שעובד 24/7. אנחנו בטוחים שגם בדיה, הקמת מתקן מתקדם מסוגו, תיגמר בהצלחה מלאה.

הדרך עוד ארוכה, יהיו אתגרים ובעיות שידרשו פתרון, אך אנחנו בטוחים שבשילוב כוחות יחד עם שותפי האמת שלנו - המועצה שתומכת ודוחפת ועם רגולטור קשוב ותומך המבין את השינוי הנדרש, יביאו אותנו ואת מדינת ישראל לראות מודל של הצלחה כפי שעשינו בגרין נט."


  חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי הילה לישע 072-3972028 Talork@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>