חברה ישראלית ב-200 החידושים החשובים בעולם של מגזין TIME
מדובר בחברת UBQ שמייצרת חומר תרמו-פלסטי מאשפה עירונית מעורבת. תחליף הפלסטיק שהחברה מייצרת נהנה מטביעת רגל פחמנית אפסית ובמחיר תחרותי. בין לקוחותיה: מקדונלד'ס, מרצדס, נסטלה ובזן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/11/2023

מגזין טיים TIME האמריקני כלל פיתוח של חברה ישראלית ברשימת 200 ההמצאות הטובות בעולם לשנת 2023. הפיתוח הוא של חברת UBQ אשר הופכת פסולת ביתית לתחליף פלסטיק ידידותי לסביבה. המוצר הוכר על ידי הטיים כחידוש מנצח בקטגוריית שימוש חוזר ומיחזור עבור המצאות המפחיתות צריכת יתר. ההמצאות שהוגשו לתחרות נבחנו על פי מידת מקוריות, יעילות, שאפתנות והשפעה.

החומר שמייצרת UBQ נחשב לדבריה לחומר התרמו-פלסטי הירוק בעולם כיום. הוא יכול להוות תחליף לפלסטיק רגיל ולתת מענה לכ-2 מיליארד טונות של אשפה ביתית שאינה ממוחזרת ומגיעה למטמנות או מושלכת בשטחים פתוחים וגורמת לנזקים סביבתיים. הנזקים הללו מתבטאים בין היתר בפליטת מתאן – גז חממה משמעותי.

בנוסף להפחתת גזי חממה, הודות לסגירת המעגל תחליף הפלסטיק שמציעה החברה עתיד לחסוך בהטמנת פסולת – ומכאן שגם בפליטות מתאן – וכן בפליטת עד 12 טונות פחמן דו חמצני פר טון ייצור אחד לאורך 20 שנה, וביחד לייצר פחות פליטות שקשורות להתחממות גלובלית.

עד כה הצליחה החברה לשווק את מוצריה לחברות ענק בעולם, ביניהן מקדונלד'ס, נסטלה ומרצדס, ובארץ – UBQ משתפת פעולה עם קבוצת בזן. החברות בעולם משתמשות בתחליף הפלסטיק לצורך ייצור רכיבי רכב, משטחים, גופי תצוגה, פאנלים, אדניות, הנעלה ועוד.

בחודש שעבר דווחה החברה כי שניים מעובדיה במפעל החברה בצאלים נרצחו בטבח של 7 באוקטובר. אחת מהן היא הדר רוזנפלד-ברדיחסקי והעובד השני הוא אורי רוסו. 


כתבות רלוונטיות:

  1. חברה ישראלית גייסה 170 מיליון$ , 23.12.2021
  2. כרמל אולפינים תשלב פסולת ממוחזרת בייצור, 26.10.2021
  3. האסטרטגיה החדשה של בזן: מימן ופלסטיק ירוק, 28.7.2021
  4. ההמלצות הסופיות של ועדת המנכ"לים, 09.6.2021
  5. למידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה infospot

"משאב טבעי חדש"

לדברי המנכ"ל ומייסד החברה ג'ק ביג'יו, ניתן לראות בתרמו-פלסטיק של החברה משאב טבעי חדש, שכן היא יכולה להוות תחליף לפלסטיק מבוסס נפט – חומר גלם טבעי ומזהם. לדבריו, "אנו מספקים חומר חיובי לאקלים, תחרותי במחיר, פשוט ליישום וניתן למיחזור ברמה גבוהה. ניתן להמיר 100% פסולת ביתית לתרמו-פלסטיק בתהליך נקי המייצר אפס פסולת וחסכוני באנרגיה".

המערכת של החברה ממיינת, גורסת ואז ממיסה פסולת מעורבת לסיבים, תאית וסוכרים, ומהם נוצרות כדוריות קטנות שניתן להשתמש בהן לייצור מוצרים חדשים.

לפי הערכה שביצעה חברת Quantis, כל טונה של תחליף הפלסטיק שפיתחה UBQ חוסך 1.3 טונה פסולת ומונע עד 11.7 טונה של פליטת גזי חממה. חברות שונות יכולות להשתמש בתחליף הפלסטיק במקום בפלסטיק רגיל כדי לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית שלהן ולעמוד ביעדי מיחזור שהן קבעו לעצמן.

מתקן ראשון בצאלים; מתקן בהולנד ייפתח בקרוב

המתקן הראשון בקנה מידה תעשייתי של UBQ צפוי להיפתח בינואר 2024 בהולנד, שם היא מתכננת לטפל בכ- 100,000 טונה של פסולת מדי שנה.

כיום החברה מייצרת את תחליף הפלסטיק במתקן בצאלים. למתקן קיבולת שנתית של 7,000 טונה והוא מסוגל לייצר 1 טונה של תחליף הפלסטיק בשעה.

שיתוף הפעולה בין בזן ל-UBQ

לפני כשנתיים דיווחנו כי חברת כרמל אולפינים מקבוצת בזן חתמה על הסכם עם UBQ Materials  לשילוב פסולת ממוחזרת בייצור חומרי גלם המיוצרים עבור תעשיית הפלסטיק בישראל ובאירופה.

הצדדים הסכימו כי החומר התרמו-פלסטי ישולב בתחילת שרשרת האספקה בפולימרים מסורתיים. בעקבות כך הלקוחות מתעשיית הפלסטיק, אשר מסתמכים על כרמל אולפינים כיצרנית הפולימרים היחידה בארץ, יוכלו לרכוש ממנה חומרים בעלי טביעת רגל פחמימנית מופחתת הניתנים למיחזור.

ההסכם של כרמל אולפינים עם UBQ מתקשר ליעד שבזן הציגה במסגרת חשיפת האסטרטגיה החדשה שלה: להגיע לייצור של 15% פולימרים ירוקים עד 2025 ול-30% פולימרים ירוקים עד 2030.

פולימרים הם חומר הגלם שממנו מפיקים פלסטיק. כיום בזן מספקת חומר גלם של פולימרים (פלסטיק) לכ-300 מפעלים מקומיים. במהלך העשור הקרוב היא מתכוונת להשקיע בטכנולוגיות חדשניות בתחומי המחזור הכימי, הביו-פולימרים והפולימרים המתכלים. בין היתר, באמצעות שיתופי פעולה בתחום (כולל עם חברות UBQ ו-Melodea).


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי הילה לישע 072-3972028 Talork@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>