רמ"י אישרה לקדם הקמת מפעל הפקת נפט מפצלי השמן. המשרד להגנת הסביבה מתנגד
חברת רא"מ הודיעה שמדובר באבן דרך משמעותית. החברה שואפת להתחיל את בניית המתקן בעוד כשנתיים. המשרד להגנ"ס וארגונים ירוקים מתנגדים בחריפות: סתירה מוחלטת למדיניות הלאומית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 08/4/2024

ג'אק סבג, מנכ"ל חברת רא"מ, החברה שמתעתדת להקים מפעל להפקת אנרגיה מפצלי שמן ופסולת, הודיע כי האישור שקיבלה לפני כשבועיים מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להמשך תכנון המתקן, הוא משמעותי להמשך התהליך.

לפי התוכנית המעודכנת של רא"מ, היא שואפת כי בתוך כשנה יהיה לה אישור סטטוטורי ובעוד כשנתיים היא תשיג היתר בנייה וסגירה פיננסית ותתחיל בבנייה. בשאיפה שבסוף 2028 או בתחילת 2029 יחל הייצור.

החברה מעוניינת להקים מפעל בדרום הארץ להפקת נפט וחשמל מעיבוד פצלי שמן ופסולת פלסטיק. המתנגדים להקמת המפעל, ובראשם המשרד להגנת הסביבה, סבורים שהוא אינו תואם את המדיניות הסביבתית של ישראל. לדבריהם, ההשלכות הסביבתיות והנזק האקולוגי שעלולים להיווצר כתוצאה מכרייה ושימוש בפצלי שמן עולים על התועלת האנרגטית שניתן להפיק מהם.

הפרויקט של חברת רא"מ להקמת מפעל להפקת נפט וחשמל מפצלי שמן ופסולת פלסטיק יצא לדרך לפני כעשור. לפי החברה, המפעל מתוכנן לפעול בטכנולוגיה HSR - Hot Solid Recycle שפותחה בגרמניה ומיושמת כיום באסטוניה. שיטת ההפקה מבוססת על תהליך פירוליזה (זיקוק יבש) בו מתבצע פירוק של חומר אורגני על ידי חימום, ללא נוכחות חמצן, כך שלא מתרחשת בעירה.

קישורים למצגת עדכנית של החברה על סטטוס המיזם, ולנייר עמדה של המשרד להגנת הסביבה, מופיעים בתחתית הידיעה.


כתבות רלוונטיות:

  1. היזם צופה ביצועים סביבתיים טובים למתקן פצלי שמן, 24.4.2024
  2. חשיפה: הדרישות החדשות לתסקיר אקלימי, 29.6.2021
  3. המשרד להגנ"ס מתנגד להקמת מפעל הפקת אנרגיה, 13.5.2020
  4. לראשונה: דרישה לתסקיר אקלימי ממקימי מפעל לפצלי שמן, 07.6.2021
  5. הפקת נפט וחשמל מפצלי שמן ופסולת פלסטיק29.4.2019

המתנגדים: סתירה מוחלטת למדיניות הלאומית

בשנים האחרונות הביע המשרד להגנת הסביבה את התנגדותו לפרויקט פצלי השמן שוב ושוב. אך בישיבתה בתאריך 23 למרץ

להמשך קריאת הכתבה המלאה