בכירי המשרד להגנ"ס טוענים על מידור מתהליך שינוי אסטרטגיית הפסולת
ראשי האגפים האמונים על יישום מדיניות הפסולת פנו במכתב למנכ"ל בטענה שהם ממודרים מהתהליך: "פגיעה בסדרי המנהל התקין ובמקצועיות"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/11/2020

ראשי אגפים במשרד להגנת הסביבה מביעים חוסר שביעות רצון מתהליך קבלת ההחלטות לקביעת האסטרטגיה לענף הפסולת וטוענים כי הם ממודרים מהתהליך. כך עולה ממכתב שנשלח על ידם למנכ"ל המשרד להגנ"ס, דוד יהלומי, כפי שפורסם לראשונה הבוקר ב YNET.

בעשור האחרון, המשרד להגנ"ס שינה את מדיניות הטיפול בפסולת מספר פעמים. התוכנית האחרונה, שהוצגה לפני כ-3 שנים, התבססה על מיון של הפסולת העירונית לצורך הפרדת חומרים ברי מיחזור, בין אם זה באמצעות הפרדה במקור (פח כתום/סגול/כחול/חום) או במתקני מיון אזוריים. ולאחר מכן, הפסולת שאינה ברת מיחזור, תישלח למתקני השבת פסולת לאנרגיה שיקומו ברחבי הארץ.

אם חילופי התפקידים במשרד להגנת הסביבה וכניסתם לתפקיד של השרה גילה גמליאל והמנכ"ל דוד יהלומי, הוחלט להשהות את קידום אסטרטגיית הפסולת ולבחון את הנושא מחדשלאחרונה פורסמה התייעצות עם הציבור בנושא.


כתבות רלוונטיות:

  1. התייעצות ציבורית לגיבוש אסטרטגיית טיפול בפסולת עירונית, 04/10/2020
  2. המשרד להגנ"ס עוצר את מתקני השבת האנרגיה מפסולת, 06/08/2020
  3. המדינה תקדם 3 מתקני השבת אנרגיה מפסולת במרכז, 14.05.2020
  4. יעד חדש: אפס הטמנה עד 204003/2/2020
  5. 9 מתקני השבה עד 204029/7/2019
  6. למידע נוסף על פסולת | infospot

הבכירים: פגיעה בסדרי מנהל תקין וביטול הידע המקצועי

עד לאחרונה, מי שהיה אמון על גיבוש ויישום מדיניות הטיפול בפסולת בישראל, היה אשכול שלטון מקומי במשרד להגנ"ס בו פועלים בין השאר האגפים הרלוונטיים לנושא: אגף טיפול בפסולת, אגף חוקי אחריות יצרן  (פסולת אריזות, אלקטרונית, צמיגים, חוק הפיקדון) ואגף השבת אנרגיה מפסולת.

אלא שאת גיבוש אסטרטגיית הפסולת החדשה, הפקיד מנכ"ל המשרד דוד יהלומי, בידיהם של אנשי אגף מדיניות ואסטרטגיה בראשו עומד יובל לסטר, היושב תחת אשכול באותו השם, במשרד להגנ"ס.

במכתבם, אומרים הבכירים, כי ההחלטה לבחון מחדש את מדיניות הפסולת לגיטימית וראויה, אלא שדרך ניהול התהליך, בראשות אגף מדיניות ואסטרטגיה וללא שיתוף אנשי המקצוע האמונים על הטיפול בפסולת, אינה נכונה.

הם ממשיכים ומסבירים כי אמנם אגף אסטרטגיה ומדיניות מלווה תהליכי גיבוש מדיניות במשרד, אך תמיד כגורם מסייע לאגף המקצועי המוביל את התהליך וקובע את העקרונות. במקרה הנוכחי, טוענים הבכירים, אגף מדיניות מוביל את התהליך ללא שותפות עם גורמי המקצוע באשכול שלטון מקומי – האמונים על ניהול תחום הפסולת.

עוד נאמר במכתב: "הדבר לא רק מהווה פגיעה בסדרי המנהל התקין, הוא פוגם מהותית במקצועיות התהליך ופוגם בבסיס הידע עליו נסמכת האסטרטגיה המתגבשת... ומבטלת למעשה את הידע המקצועי."

ברקע של הדברים עומדת כנראה מחלוקת בין המנכ"ל הקודם של המשרד להגנ"ס, גיא סמט, שקודם לכן שימש כסמנכ"ל שלטון מקומי והוא אשר הוביל וגיבש את אסטרטגיית הפסולת שכעת המנכ"ל החדש, יהלומי, מבקש לשנות.

אם כניסתו לתפקיד של המנכ"ל יהלומי לפני כחצי שנה, סמט חזר לתפקידו הקודם כסמנכ"ל שלטון מקומי. יהלומי עצר את תהליך קידום אסטרטגיית הפסולת הקיימת וכאמור העביר את האחריות לאשכול מדיניות ואסטרטגיה.

אגב, אף אחד מאנשי אשכול שלטון מקומי, כולל הסמנכ"ל סמט, גם אינם חברים כעת בהנהלת הקרן לשמירת ניקיון – המהווה את המקור התקציבי העיקרי למימוש אסטרטגיית הפסולת.

התייחסויות

מהמשרד להגנ"ס נמסר: "בעשור האחרון, בזמן שמדינות רבות באירופה הפחיתו את שיעורי ההטמנה שלהן באופן משמעותי, מדינת ישראל נותרה מאחור עם שיעורי הטמנה של כ-80% מהפסולת. מדובר בנתון בלתי נתפס המייצג מצב עגום ואבסורדי המחייב נקיטה בגישה שונה וחדשנית, מכיוון שהגישה הנוכחית לא הוכיחה את עצמה לאורך שנים רבות.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מוביל את הנושא והטיל את ריכוז אסטרטגיית הפסולת החדשה של ישראל על אשכול תכנון, מדיניות ואסטרטגיה, האמון - כפי שמעיד שמו - על תהליכי האסטרטגיה במשרד.

המנכ"ל הנחה באופן ברור לשתף את כלל הגורמים הרלוונטיים במשרד, לרבות אנשי אשכול שלטון מקומי ופסולת וכל יתר גורמי המקצוע – וכך אכן נעשה. הצוות המרכז את אסטרטגיית הפסולת, מורכב מאנשי מקצוע מהמשרד מהשורה הראשונה, אשר עומלים בימים אלה במטרה לגבש אסטרטגיית פסולת שתוביל את ישראל לעמוד ביעדי המדיניות שקבעה השרה – 20% הטמנה עד שנת 2030. כך מדינת ישראל תתקדם באופן משמעותי בתחום הטיפול בפסולת ותעמוד בשורה אחת עם מדינות ה- OECD."


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
דוד נחום שחר נחום 072-3718648 davidn@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>