יבואן משקאות נעצר בחשד לעבירות הונאה על חוק הפיקדון במאות מיליוני ₪
לפי החשדות העצורים הוציאו קבלות פיקטיביות עבור שירות של איסוף מכלי משקה וביצעו עבירות הונאה הקשורות למיחזור במאות מיליוני ₪
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 20/12/2023

משטרת ישראל עצרה בעל חברה לייבוא משקאות שככל הנראה קשור גם לתאגיד איסוף ומיחזור בקבוקי משקה בו שותפה גם אחת מיצרניות המשקאות הגדולות בארץ. יחד איתו נעצרו חשודים נוספים הקשורים לכאורה לארגון פשע בצפון בחשד לביצוע עבירות הונאה הקשורות לחוק הפיקדון.

מהחקירה עולה כי חברת יבוא המשקאות דיווחה לכאורה דיווחים כוזבים למשרד להגנת הסביבה בדבר כמות מכלי המשקה המחויבים בפיקדון אותם אספה ושלחה למיחזור. לפי הודעת המשרד להגנ"ס החברה ניסתה להסוות את מעשיה במגוון דרכים, ביניהן זיוף חשבוניות של מאות מיליוני ₪, כביכול עבור שירותי איסוף מכלי משקה שקיבלה מחברה שלישית. בפועל לא נאספו בקבוקים או מוחזרו בכמות שדווחה.

החקירה התנהלה חודשים ספורים לפני מעצר החשודים, והשתתפו בה גופים רבים, לרבות משטרת ישראל, מע"מ חיפה, מס הכנסה, מנהלת מודיעין המכס, מודיעין החטיבה הטקטית במג"ב ובליווי הפרקליטות לתיקים מיוחדים ברשות המיסים, הפרקליטות האזרחית (מחוזות תל אביב וירושלים, היחידה לאכיפה אזרחית), משרד החשב הכללי, המשרד להגנת הסביבה והרשות לאכיפה אזרחית.


כתבות רלוונטיות:

  1. המפץ של הרחבת חוק הפיקדון, 19.7.2022
  2. חוק הפיקדון על בקבוקים גדולים נכנס לתוקף, 29.11.2021
  3. יפאורה תבורי עוזבת את תאגיד המיחזור אל"ה, 03.11.2021
  4. קנסות של 48 מיליון ₪ בגין אי עמידה בחוק הפיקדון, 15.8.2021
  5. 100 מיליון ₪ למכונות אוטומטיות לאיסוף בקבוקים, 10.6.2021

אי הסדרים בשוק מיחזור הבקבוקים לא התחילו היום

לא מדובר בפעם הראשונה שיש חשדות לעבירות של מיליוני ₪ בענף מיחזור מכלי משקה שחייבים בפיקדון.

בשנת 2018 דיווחנו כי המשרד להגנת הסביבה הטיל קנס בסך 48 מיליון ₪ על 9 יצרני ויבואני משקאות לאחר מציאת אי ההתאמות בדיווחים של תאגיד מיחזור מכלי המשקה אל"ה (שנסגר בינתיים) ושל קבלני משנה שלה.

באותה עת, המשרד להגנ"ס דיווח כי אל"ה התקשתה להציג תעודות שקילה מקבלן איסוף של אלפי טונות מכלי משקה, כך שנוצרה שאלת מהימנות לגבי איסופם של 5,000 טונות מכלי משקה. בעקבות הפערים נפתחה חקירה נגד אותו קבלן איסוף ואף בוצעו מעצרים.

לאחר השלמת הבדיקה התברר שאל"ה, ולכן גם יצרני המשקאות, לא עמדו ביעד איסוף בקבוקים בשיעור 55% כחוק. מדיווחי שנת 2016 עלה חוסר של 80 מיליון בקבוקים. עבור כל בקבוק חסר נקנסו החברות ב-60 אג', ובסך הכול ב-48 מיליון ₪.

התייחסויות

המשרד להגנת הסביבה: "חשדות שהתעוררו ביחס לדיווחי חברות מהגדולות בשוק הביאו לפתיחה בהליכי בדיקות עומק ובקרות על דיווחי חברות מהגדולות בענף – ביחס לעמידה בהוראות חוק הפיקדון. הבקרות שנעשו בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל וגורמי אכיפה נוספים העלו חשדות לאי סדרים חמורים ולהונאות שבוצעו ביחס לדיווחים על מחזור הבקבוקים במסגרת חוק הפיקדון בהיקפים של מיליוני שקלים. המשרד להגנת הסביבה נחוש לפעול לקידום המחזור בישראל ויפעל במסגרת סמכויותיו עם משטרת ישראל ביחד כדי למנוע מעורבות של גורמים עברייניים בענף ולוודא כי המחזור שעליו מדווחות החברות נעשה בפועל וביושר".


גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אריזות:

חברה איש קשר טלפון מייל
ערנות ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים >>