ק.מ.מ תשקיע עשרות מיליוני ₪ בהקמת מתקן למיון פסולת אריזות בחירייה
תאגיד המיחזור תמיר הגיע להסכמה עם ק.מ.מ על הקמת המתקן החדש בשטח פארק המיחזור חירייה. המתקן יאפשר לקלוט עד פי 3 פסולת אריזות בהשוואה למתקן הנוכחי בראשון לציון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/6/2024

תאגיד מיחזור האריזות תמיר וחברת פתרונות הפסולת 'ק.מ.מ מפעלי מחזור' חתמו על הסכם לפיו ק.מ.מ תשקיע עשרות מיליוני ₪ בהקמת מתקן מיון חדש לפסולת אריזות בפארק המיחזור חירייה במקום המתקן הנוכחי שק.מ.מ מפעילה בראשון לציון.

המתקן המתוכנן יקום בתוך שנתיים או שלוש באתר חירייה, לאחר שתאגיד תמיר חכר לאחרונה קרקע ייעודית לכך מאיגוד ערים דן לתברואה, שמפעיל את פארק המיחזור חירייה. קיבולת המתקן תהיה גדולה עד פי 3 מהקיבולת של מתקן המיון הנוכחי בראשל"צ. למעשה, הוא יאפשר שירותי מיון לפסולת אריזות הנאספת מהפחים הכתומים של כמחצית ממדינת ישראל.

המתקן יפעל בסטנדרט הדומה למתקני מיון הפועלים במדינות אירופה. בנוסף לכך, יוקם בו מרכז מבקרים טכנולוגי וחדיש אשר יאפשר לציבור הרחב להיחשף מקרוב לתהליכי המיון של פסולת האריזות, במטרה להגביר את אמון הציבור בתהליכי ההפרדה והמיחזור של פסולת האריזות ואף יסייע בעידוד מיון ומיחזור פסולת.

ק.מ.מ גם תפעיל את המתקן, למשך מספר שנים לאחר הקמתו. לאחר מכן תמיר יקיים הליך תחרותי לבחירת קבלן להפעלת המתקן לטווח ארוך.


כתבות רלוונטיות:

  1. המלחמה לא פגעה ביישום חוק פסולת אריזות, 7.3.2024
  2. פסולת אריזות: בוחנים הכנסת תחרות, 8.8.2023
  3. עשור לחוק האריזות, 22.11.2023
  4. תשע שנים ליישום חוק האריזות, 19.4.2023
  5. מידע נוסף על פסולת אריזות | infospot

מתקני מיון פסולת אריזות בישראל

כיום תמיר מפעילה באמצעות קבלנים 3 מתקני מיון ייעודיים לפסולת אריזות שכבר הופרדה במקור בפח הכתום אך דורשת מיון נוסף: מתקן המיון בראשל"צ (המופעל על ידי חברת ק.מ.מ) ומשרת את אזור הדרום והמרכז, מתקן מיון בעפולה שמופעל על ידי ורידיס ומשרת את אזור הצפון ומתקן מיון קטן יותר באילת.

מתקני המיון מפרידים בין פלסטיק, מתכת וקרטוני משקה. כל אחד מהזרמים מועבר למפעלי מיחזור ייעודיים, שם הם מעובדים לחומר גלם חדש, גם אם באיכות נמוכה מהמקור.

תמיר אוסף קצת פחות מ-450 אלף טון פסולת אריזות מדי שנה, אך רק כ-20% מהם מגיעים מהמגזר הביתי, כלומר מהפח הכתום. יתר הפסולת מגיעה ברובה מהמגזר העסקי שברובה כבר ממוינת לפי חומר (פלסטיק/מתכת,נייר וקרטון, עץ וכו') . כלומר, מתקני המיון של תמיר משרתים בעיקר את זרם הפסולת הביתי שנאסף על ידי תמיר מהפח הכתום.

כפי שדיווחנו בעבר, המשרד להגנת הסביבה מעריך כי כמות האריזות שממוחזרת על ידי תאגיד תמיר מייצגת כ-50% בלבד מכלל האריזות שמשווקות בישראל מדי שנה. הסיבה לפער היא יבואנים ויצרנים של אריזות שבניגוד לחוק טרם התקשרו עם תאגיד תמיר ולא מדווחים לו. כמו כן, יש אריזות של מוצרים שמוזמנים מחו"ל על ידי צרכנים פרטיים שלא כפופים לחוק האריזות, ועוד יצרנים ויבואנים ששיעור האריזות שעוברות תחת ידם נמוך ולכן הם פטורים מחובות החוק.

פארק המיחזור חירייה יוזם מתקנים לצמצום ההטמנה

באיגוד ערים דן לתברואה (הבעלים של פארק המיחזור חירייה) חברות 6 רשויות מקומות אך הוא נותן שירות ל-24 רשויות נוספות, כך שכ-30 רשויות מקומיות, שבהן מתגוררים כ-1.5 מיליון תושבים, מקבלות ממנו שרותי ניהול פסולת. מדי יום מגיעים לחירייה כ-3,000 טונות פסולת עירונית, 2,000 טונות פסולת בניין, 300 טונות גזם ועוד.

בפארק המיחזור חירייה יוזמים הקמה ושדרוג של מתקני מיון ומיחזור פסולת לסוגיה, במטרה לצמצם את הטמנתה בדרום הארץ.

כך, לפני שנה, דיווחנו על השקה של מפעל למיחזור פסולת בניין שאמור למחזור כ-90% מהפסולת שהוא קולט. המפעל כולל מערכי גריסה, מיון ושטיפה של תוצרי המיחזור. השטיפה תיעשה במערכת סגורה שתאפשר שימוש חוזר במים שנאגרו במכלים; המים יעברו סינון באמצעות הפרדה מכנית, שימוש במפריד לוחות לצורך הפרדת החרסית, האדמה וכדומה. בסופו של התהליך ימוחזרו החומרים לשימוש חוזר.

לפני כשנה וחצי דיווחנו על שדרוג של תחנת המעבר לפסולת עירונית מעורבת הפועלת בחירייה, השדרוג של המבנה כלל קירוי, הוספת מערכות איוורור וסינון מזהמים וריחות, הוספת מערכות בקרה, הרחבה של בור קליטת הפסולת, התקנת מערכת סולארית על הגג ועוד. הפסולת שמגיעה לתחנת המעבר נדחסת ומשונעת על גבי משאיות לאתרי הטמנה בדרום.

כזכור, בשנת 2017 החל לפעול בחירייה מפעל RDF שממיין פסולת עירונית ומפיק ממנה תחליף דלק שמשמש במפעל ייצור המלט נשר ברמלה. מתקן זה אחראי למרבית המיחזור בחירייה כיום.

כדי להמשיך ולצמצם את כמות הפסולת שנשלחת להטמנה, בחירייה מתכננים בשנים הקרובות הקמה של מספר מתקנים נוספים:

  • להשלים הקמת מתקני מיון פסולת עבור כל הזרמים: פסולת מעורבת, גזם, וגושית.
  • מתקן קצה להשבת אנרגיה משאריות המיון של הפסולת העירונית, וגם הקמת מתקן טיפול בפסולת אורגנית ממוינת – שניהם עד שנת 2030 יביאו ל 90% מיחזור השבה ו- 10% הטמנה.

חברת ק.מ.מ מתרחבת

לפני כשנתיים וחצי דיווחנו כי חברת BLUEGEN (לשעבר GES), שבבעלות קרן ג'נריישן קפיטל, רכשה את השליטה בחברת ק.מ.מ מפעלי מיחזור.

קבוצת ק.מ.מ נחשבת לאחת המובילות בענף המיחזור של פסולת יבשה וכן במיון פסולת עירונית. היא מפעילה 5 מתקני מיון ו/מיחזור ברחבי הארץ. בשניים מהמתקנים ממיינים פסולת נייר וקרטון, במתקן שלישי ממיינים פסולת אריזות ובמתקן נוסף – פסולת עירונית. במתקן האחרון מטפלים בצמיגים וממחזרים אותם.

החברה גם מספקת שירותי איסוף של פסולת לסוגיה, פחים כחולים, פחים כתומים, ועוד. ק.מ.מ גם שותפה עם החברה המרכזית למשקאות קלים, בתאגיד בשם סייקל – Cycle, לאיסוף ומיחזור מכלי משקה ליישום חוק הפיקדון.

ק.מ.מ גם מובילה בתחום גריסת נייר תוך שמירה על סיווג, סודיות ואבטחת מידע ומעניקה שרותי גריסה ואבטחת מידע למגוון רחב של גופים, חלקם מסווגים ביותר.

התייחסויות

רני איידלר, מנכ"ל 'תמיר': "הקמת מתקן המיון החדש הינו מהלך עם השלכות משמעותיות לטווח ארוך, אשר מצביע על אמון רב בתעשיית המחזור בישראל שהולכת וגדלה בזכות השקעות ופיתוחים. הציבור הוא שמניע את תהליכי המחזור בישראל  ובזכות שיתוף הפעולה אנחנו מצליחים לצמצם את ההטמנה בקרקע ולהעביר עוד ועוד פסולת אריזות למיון ומשם למפעלי מחזור. מתקני המיון ומפעלי המחזור ערוכים כבר היום לקבל כמויות גדולות של פסולת אריזות, ובזכות המתקן החדש נהיה ערוכים לכמויות גדולות עוד יותר גם בעתיד".

שחר קורטוב, מנכ"ל ק.מ.מ: "כחברה מקצועית ומובילה הפועלת בסטנדרטים הגבוהים ביותר בעולמות המחזור, אנו גאים, יחד עם שותפנו ב"תמיר", להפוך את תחום מחזור האריזות בישראל לתחום הנמצא בקדמת הבמה הסביבתית. המכשור המתקדם אותו רכשה חברת ק.מ.מ הוא ציוד מקצועי וחדשני הנמצא בחזית הטכנולוגיה העולמית, והוא יאפשר לשלש את היקף וקצב המחזור אשר ייאסף בפחים הכתומים ברחבי המדינה. תפישת המיחזור בישראל חייבת להשתנות – ועלינו לעשות כל מאמץ על מנת להקטין את הטיפול באמצעות הטמנה פסולת ולהגדיל ככל האפשר את פעילות המחזור. זו הסיבה שבחרנו להשקיע במקביל למתקן שיוקם גם במרכז מבקרים חדשני חינוכי וחוויתי שיקרב מבוגרים וצעירים לעולם המחזור ואנו מודים על ההזדמנות שנתנה לנו להוביל תהליך שכזה בישראל."

גיל לבנה, מנכ"ל איגוד ערים: "איגוד ערים דן לתברואה מברך על שיתוף הפעולה עם תאגיד תמיר לטובת הפעלת שרות חדש ומשלים של טיפול בפסולת אריזות עבור רשויות האיגוד בפארק המיחזור חירייה. פארק מיחזור חירייה הוא האתר הגדול והמתקדם בארץ בתחום הטיפול בפסולת עירונית לסוגיה, ובכלל אלה : אשפה ביתית ומסחרית, גזם, פסולת גושית יבשה ופסולת בניין. תאגיד תמיר מעניק שרותי טיפול בפסולת אריזות לכלל רשויות האיגוד ומרכז הארץ ועל כן, היה חשוב לאיגוד מתוך תפיסת שרות הוליסטית, לאפשר לרשויות לפנות את פסולת האריזות למתקן שיוקם בחירייה ובכך לתרום ליעילות הפינוי ולאיגום משאבים. שיתוף הפעולה בין האיגוד ותאגיד תמיר יועצם גם באמצעות המרכז לחינוך סביבתי הפועל בתחומי חינוך והסברה לציבור לטובת עידוד הפרדת פסולת במקור ומיחזור פסולת לסוגיה. אנו מאחלים הצלחה לתמיר בפרויקט החדש ומצפים שהוא יתרום להעלאת שיעורי מיחזור פסולת אריזות במדינה".