משרדי הממשלה יפסיקו לרכוש ולהשתמש בכלים חד פעמיים
הממשלה אישרה החלטת ממשלה שאוסרת רכש כלים חד פעמיים ושימוש בהם במשרדי הממשלה ויחידות הסמך. המשרדים יעברו לכלים רב פעמיים החל מנובמבר 2022
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 12/5/2022

הממשלה אישרה השבוע החלטת ממשלה להפסקת הרכש של כלים חד פעמיים והשימוש בהם במשרדי ממשלה וביחידות הסמך. את ההחלטה קידם המשרד להגנת הסביבה והחל מנובמבר הקרוב יעברו המשרדים לכלים רב פעמיים. בתי חולים ויחידות מבצעיות בכוחות הביטחון יוחרגו מהכלל.

נוסף על איסור הרכש, ייאסר שימוש בכלים חד פעמיים באירועים מאורגנים של הממשלה, ובחדרי אוכל ובקפיטריות ממשלתיים ייאסר השימוש בכלים אלה בחינם.

מבדיקה של מינהל הרכש, עלות השימוש בכלים חד פעמיים ברוב משרדי הממשלה הגיעה בשנת 2019 ליותר מ-5 מיליון ₪. בעקבות המס על כלים חד פעמיים, החיסכון הצפוי מהמעבר לכלים רב פעמיים בממשלה אף גדול יותר מבעבר.

קמפיין הפסקת שימוש בכלים חד פעמיים


כתבות רלוונטיות:

 1. מדינות העולם הסכימו לגבש הסכם משפטי מחייב למלחמה בפלסטיק, 14.3.2022
 2. מענקים למחקרים וסקרים בתחום האקלים והפסולת, 06.2.2022
 3. חברה ישראלית שהופכת אשפה לפלסטיק, 23.12.2021
 4. האסטרטגיה החדשה של בזן: מימן ופלסטיק ירוק, 28.7.2021
 5. מדריך לצמצום כלים חד פעמיים במקומות עבודה, 19.12.2021
 6. למידע נוסף על פסולת | infospot

משרדי הממשלה ישמשו דוגמה

המשרד להגנת הסביבה ותמר זנדברג העומדת בראשו פועלים מאז כניסתה לתפקיד למזער את השימוש בפלסטיק חד פעמי. אחד הצעדים המשמעותיים שנעשו בכיוון הזה היה הטלת מס על כלים חד פעמיים, שנכנס לתוקף לפני שנה וחצי.

כעת המשרד להגנת הסביבה ביקש להחיל גם על משרדי הממשלה את בשורת צמצום הפלסטיק כדי שהם ישמשו דוגמה. המשרד עצמו הפסיק את השימוש בפלסטיק חד פעמי בשנת 2019.

כאמור, ביום ראשון הממשלה אישרה החלטת ממשלה לאיסור הרכש של כלים חד פעמיים החל מנובמבר 2022. האיסור נוגע גם להפצת מכרזי רכש לכלים חד פעמיים. כדי להקל על מעבר המשרדים הממשלתיים ויחידות הסמך לכלים רב פעמיים, המשרד הכין מדריך מפורט. קישור למדריך בתחתית הכתבה.

מי יוחרג מהחלטת הממשלה להפסיק שימוש בחד פעמי?

ככלל, ההחלטה תחול על כל משרדי הממשלה ויחידות הסמך. עם זאת בתי חולים ממשלתיים ויחידות מבצעיות מסוימות במערכת הביטחון יוחרגו ממנה במידת הצורך. כמו כן, שלוחות ונקודות שירות שבהן מקבלים קהל באופן קבוע בהיקף של יותר מ-100 מבקרים ביום, יתאפשר רכש של כוסות חד פעמיות. אולם הכוסות יהיו מיועדים רק לציבור ולא לעובדים, ובינתיים ייבחנו חלופות אחרות.

נוסף על כך, בחדרי אוכל ובקפיטריות ממשלתיים לא יחלקו בחינם כלים חד פעמיים ויהיה אפשר לרכוש אותם בתשלום נפרד בלבד. רק במקרים שאין שירותי הסעדה יוכלו העובדים להשתמש בכלים חד פעמיים בחינם.

החלטת הממשלה קובעת שבמקרים חריגים יתאפשר לרכוש כלים חד פעמיים בהיקף מצומצם. אולם משרדי הממשלה יידרשו לדווח על כך אחת לרבעון באתר האינטרנט שלהם.

אילו חובות נוספות יוטלו על המשרדים?

מלבד איסור השימוש בכלים חד פעמיים, החלטת הממשלה קובעת כי משרדי הממשלה יידרשו לדווח בעת כניסת ההחלטה לתוקף, בנובמבר 2022, על המעבר שביצעו לכלים רב פעמיים. לאחר מכן הם יידרשו לדווח על מצב השימוש בכלים ביחידתם עוד פעמיים – ב-2023 וב-2024.

הדיווח יכלול את כמות הכלים החד פעמיים שנרכשו לפני כניסת ההחלטה לתוקף ואת הפעולות שבוצעו כדי לצמצם את היקף השימוש בכלים אלה. המשרדים יידרשו לציין מה היקף השימוש בפלסטיק חד פעמי שנותר אצלם ואת הסיבות לכך.

מדינות העולם הסכימו לגבש הסכם משפטי מחייב למלחמה בפלסטיק

לאחרונה דיווחנו כאן שראשי מדינות, שרים לאיכות הסביבה ונציגים אחרים מ-175 מדינות בעולם החליטו לגבש הסכם משפטי בינלאומי מחייב להפסקת זיהום הפלסטיק בעולם עד שנת 2024. ההחלטה נוגעת לזיהום פלסטיק בכל שרשרת הערך – החל מייצורו וכלה בסילוקו.

ההחלטה התגבשה לאחר מרתון פגישות בינלאומיות עם אלפי משתתפים בעצרת סביבתית שהתקיימה בניירובי, קניה, שבה נאמה גם השרה להגנ"ס תמר זנדברג.

ההחלטה הסביבתית המשמעותית ביותר שהתקבלה הייתה כי בשנתיים הקרובות 175 המדינות יגבשו יחדיו טיוטת הסכם שבו יפורטו חלופות מגוונות לשימושים הנוכחיים בפלסטיק, דרכים לטפל בו לאורך מחזור החיים ודרכים לשיתופי פעולה בינלאומיים ולשיתוף בידע ובטכנולוגיה. בקרוב ועדה בינלאומית תתכנס לדון על סעיפי ההסכם.

348 מיליון טונות פלסטיק בשנה

בשנת 1950 ייצור הפלסטיק העולמי הסתכם ב-2 מיליון טונות בלבד. נכון ל-2017, כעבור כ- 70 שנה, ייצור הפלסטיק כבר מגיע ל-348 מיליון טונות בשנה, אשר צפויים להיות מוכפלים עד שנת 2040. תעשיית הפלסטיק העולמית מגלגלת כיום כ-522 מיליארד $.

חשיפה לפלסטיק, דרך שריפה ובדרכים אחרות, עלולה להשפיע על בריאות האדם - הפוריות, הפעילות ההורמונלית, המטבולית והנוירולוגית של האדם.

מלבד הפגיעה בבריאות, הייצור, השימוש וסילוק הפלסטיק צפוי לגרום ל-15% מכלל פליטות גזי החממה בעולם עד 2050.

יותר מ-800 מינים ימיים וחופים מושפעים מזיהום זה באמצעות בליעה, הסתבכות וסכנות אחרות. כבר כיום כ-11 מיליון טונות של פסולת פלסטיק זורמים מדי שנה לאוקיינוסים, ועד 2040 הכמות עלולה להיות פי 3.

לפי נתונים שהוצגו בוועידת האו"ם שבה התקבלה ההחלטה על גיבוש ההסכם למלחמה בפלסטיק, מעבר לכלכלה מעגלית יכול להועיל בדרכים שונות:

 • להפחית את נפח הפלסטיק הנכנס לאוקיינוסים בלמעלה מ-80% עד 2040
 • להפחית את ייצור הפלסטיק הבתולי ב-55 אחוזים
 • לחסוך לממשלות 70 מיליארד דולר עד 2040
 • להפחית את פליטת גזי חממה ב-25 אחוזים
 • ליצור 700,000 מקומות עבודה נוספים - בעיקר בדרום הגלובלי

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "הממשלה מקבלת היום אחריות ומטילה על עצמה מחויבות, בדומה לציפייה שלה מהציבור: הפסקת רכישת כלים חד פעמיים. החלטת הממשלה שהוביל המשרד להגנת הסביבה ועברה היום בממשלה נדרשת כדי לשנות התנהגות ולהבטיח שאנחנו עושים את כל הצעדים – קטנים כגדולים – להתמודד עם משבר האקלים.

הובלנו להעלאת מס הקנייה על כלים חד פעמיים, ובהחלטה הנוכחית אנחנו מראים שלא רק שאין החרגה של הממשלה מהחוק, היא אף מובילה ומתווה את הדרך למעסיקים במשק. יש לנו תוכנית שלמה לצמצום ייצור פסולת ומניעת נזקי פסולת, וזה נדבך חשוב בה".

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. נוסח החלטת