צו למניעת זיהום אוויר למועצה מקומית
בעקבות שריפת פסולת מסוג פרש בעלי חיים באופן לא חוקי בשטח פתוח, המשרד הוציא צו למועצה המקומית הסמוכה ודרש ממנה לטפל במפגעי זיהום האוויר והפסולת
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 20/9/2022

צו מניעה והתראה למועצה מקומית שעב (ליד כרמיאל): המשרד להגנת הסביבה הוציא צו למניעת זיהום אוויר וכן התראה לפינוי מפגע פסולת בגין שריפה בשטח פתוח שאירעה בסמוך ליישוב. המועצה טיפלה במפגע העשן באופן מיידי בעזרת כלים הנדסיים, והמשרד עוקב אחר טיפולה במפגע הפסולת.

האכיפה של המשרד להגנת הסביבה הגיעה בעקבות פניות שהתקבלו במחוז צפון של המשרד על מפגע עשן ועל זיהום אוויר כתוצאה משריפת פסולת. בעקבות כך, מפקחי המשרד יצאו לסיור באזור ומצאו שמקור המפגע הוא שריפת פרש בעלי חיים סמוך ליישוב שעב.


כתבות רלוונטיות:

  1. המשרד להגנ"ס מתקשה לפקח על השימוש בזבל בעלי חיים כדשן, 13.9.2020
  2. לשלשת תרנגולי הודו כדשן חקלאי גרמה למפגעי ריח27/4/2017
  3. קול קורא לתמיכה במתקני טיפול בפסולת חקלאית, 08.9.2022
  4. קנסות על שריפת פסולת, 31.7.2022
  5. מידע נוסף על  שריפת פסולת | infospot

המשרד להגנ"ס מתקשה לפקח על השימוש בזבל בעלי חיים כדשן חקלאי

סוג הפסולת שנשרפה סמוך למועצה מקומית שעב הייתה כאמור פרש בעלי חיים. בעבר, גורמים ששוחחנו איתם הצהירו שהמשרד להגנת הסביבה מתקשה לפקח על השימוש בפרש כדשן חקלאי. התופעה הזו, במיוחד בחודשי הקיץ, יוצרת מפגעי ריח, ריבוי של זבובים והפצת זרעים, עשבים ומחלות שפוגעות בקרקע ובצמחים.

אמנם מותר לפזר זבל ופרש של בעלי חיים בשדות חקלאיים בכפוף לתנאים מסוימים, אך מכיוון שהחלופות יקרות יותר – יש חקלאים שחורגים מהתנאים ומרחיבים את השימוש בזבל באופן שגורם למפגעי ריח, פוטנציאל למפגעים תברואתיים ובריאותיים, חשש מזיהום קרקע ומי תהום, פגיעה אפשרות בגידולים חקלאיים ופגיעה במתקני הטיפול החלופיים.

מכת מדינה: שריפות פסולת בשטחים פתוחים

לפני ימים אחדים פרסמנו כאן קול קורא לתמיכה במתקני טיפול בפסולת חקלאית. הקול הקורא הוא תגובה לריבוי שריפות פסולת חקלאית ופגיעה בזיהום אוויר בין היתר. לפי דוח המפל"ס לשנת 2019, שריפת פסולת לא חוקית הייתה הגורם המרכזי לפליטת חומרים מסרטנים או חשודים כמסרטנים לאוויר. שריפת פסולת חקלאית (המכילה פלסטיק) היוותה 15% מכלל שריפות הפסולת.

התייחסויות

מנהלת מחוז הצפון (בפועל) של המשרד להגנת הסביבה הד"ר סיגל בלומנפלד: "הפעולה המהירה והנחושה של המחוז הביאה להפסקה מיידית של מפגע זיהום האוויר והריח שממנו סבלו תושבי האזור. השלכות לא חוקיות ושרפת פסולת פוגעות באדם ובסביבה וגורמות למפגעים חמורים ומסוכנים. נמשיך לעקוב ולפעול מול המועצה המקומית לטיפול במפגע הפסולת, במטרה למנוע שרפות חוזרות וזיהום קרקע ומקורות מים, לשם שמירה על איכות החיים של תושבי האזור והסביבה".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: