זנדברג מתחייבת להמשכיות במשרד להגנת הסביבה
השרה הנכנסת תמר זנדברג הודיעה שתמשיך את הקו שהחלה בו השרה היוצאת גמליאל בתחומי האקלים והפסולת, המחאה נגד הסכם קצא"א עם האמירויות ועוד
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/6/2021

תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה הנכנסת, הודיעה בטקס חילופי השרות שנערך השבוע במשרד להגנת הסביבה כי תמשיך את דרכה של השרה היוצאת גמליאל במגוון תחומים: קידום חוק האקלים, מאבק נגד הסכם קצא"א-האמירויות, אסטרטגיית הפסולת, המלחמה בצמצום פלסטיק ועוד.

מנגד, השרה היוצאת גמליאל, התחייבה להצביע בעד חוק האקלים כשיגיע לכנסת, ואמרה: "אזרחיות ואזרחי ישראל ומקבלי ההחלטות מבינים את החשיבות של משבר האקלים - מדובר בעניין חוצה מפלגות. חוק האקלים שהצגנו מציב את ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם, וכל שנותר הוא לחוקק אותו - ואני אהיה שם בכנסת כדי להצביע בעד."


כתבות רלוונטיות:

  1. מה ההישגים של גילה גמליאל?, 15.6.2021
  2. תמר זנדברג מיועדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה, 06.06.2021
  3. פורסמה טיוטת חוק האקלים הישראלי, 19.04.2021
  4. היסטוריה: חוק הפיקדון יחול על מיכלי משקה גדולים, 21.10.2010
  5. בוטל המכרז להקמת מתקן ההשבה "השומרוני הטוב", 02.06.2021

חוק אקלים מורחב עם מנגנון תמחור פחמן

נראה שתמר זנדברג, השרה להגנ"ס הנכנסת, תמשיך להציב את תחום האקלים בראש סדר העדיפויות של המשרד להגנת הסביבה, כפי שעשתה קודמתה גמליאל, ובנאומה היא הזכירה כי דאגה לכך שחקיקת אקלים כולל תמחור פחמן יעוגנו במשא ומתן הקואליציוני. "לפליטת פחמן יש מחיר, ועלינו להתחיל לגבות אותו", ציינה זנדברג. "זה הוכח בעולם כאמצעי אפקטיבי ביותר להפחתה מוצלחת. ולמעשה, ישראל היא בין המדינות האחרונות ב-OECD שטרם הנהיגה מס פחמן".

נושא נוסף שזנדברג רוצה לקדם כמו קודמתה הוא הגדלת יעד השימוש באנרגיות מתחדשות ל-40% מכלל ייצור החשמל, עד שנת 2030. כזכור, משרד האנרגיה לא קיבל את עמדת המשרד להגנת הסביבה תחת השרה גמליאל וקבע יעד של 30%.

עוד ציינה זנדברג את הצורך להיגמל מדלקים פוסיליים וגם מגז, שהביקוש אליו צפוי להצטמצם בעתיד. לדבריה, "לא נוכל להמשיך לפתח תשתיות דלק וגז, שינעלו אותנו לשנים ארוכות באנרגיה שזמנה עבר או יעבור תוך שנים ספורות".

זנדברג תיישם את אסטרטגיית הפסולת של גמליאל

זנדברג הודיעה בטקס כי היא מתכוונת ליישם את אסטרטגיית הפסולת אותה עדכנה גמליאל לאחרונה, לרבות צמצום מספר מתקני השבת אנרגיה מפסולת המתוכננים לקום בעשור הקרוב, שתתאפשר בזכות הפרדה במקור של פסולת אורגנית בבתי התושבים באמצעות פחים חומים (ניסיון שנכשל ברובו לפני כעשור) וצמצום כמות הפסולת והפרדתה במקור באמצעות גביית תשלום מתושבים עבור פינוי פסולת לא מופרדת.

צמצום השימוש בפלסטיק חד פעמי

ייתכן שאחד הצעדים הראשונים שתוביל זנדברג הוא צמצום השימוש בפלסטיק חד פעמי, מהלך שכבר החל במספר רשויות מקומיות, אך טרם יושם ברמה לאומית.

זנדברג העלתה את הנושא בטקס שלשום וציינה כי בשבועות הקרובים היא תוביל עם אנשי המשרד מהלך לצמצום צריכת הפלסטיק והכלים החד פעמיים בישראל, בטבע, בחופים, סביב צריכת המזון ובמשרדי הממשלה - שצריכים לשמש דוגמה ולהוביל.

ההתנגדות להסכם קצא"א והאמירויות

באשר לקצא"א, זנדברג הודיעה כי היא מתכוונת להגיש הצעה לממשלה לביטול הסכמי קצא"א עם האמירויות. מדובר בהסכם שחתמה קצא"א להובלת נפט מהאמירויות דרך ישראל לאירופה. השרה גמליאל נאבקה בהסכם מאז שפורסם והבהירה בטקס שהוא לא עבר דרך המשרד להגנ"ס.


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>